Jump to content
Българският форум за музиканти

Мога ли да сложа 11ки струни на китара за 9ки?


LucaTurilli

Recommended Posts

Имам Cort KX-5 и съм и слагал веднъж 11ки струни като повредих видимо праговере - станаха гладки там където имаше натиски вместо да останат фабрично със заоблена форма. Настройх ги на Ми. Ако пак ги сложа, но на СИ или ДО настройка дали ще мога да свиря тежка музика без да повреда праговете?

Редактирано от LucaTurilli
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На една китара могат да се сложат спокойно струни от 8ци до 11ки, като ще трябва евентуално да се настрои само тръс рода. За 12ки и нагоре ще ти се наложи изпилване на нъта и седлата на бриджа, за да могат дебелите струни да паснат в гнездата си, без да се защипват.

Ако си мераклия и това Е твоята китара, т.е. нямаш намерения да я продаваш, можеш да й направиш един рефрет със стоманени прагове.

Иначе си свири спокойно, нЕма се Шчупи. ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може да се сложат 13 ки (13-56) 13 ки , лек сетъп на китарката и може да олабваш и да свириш без никви проблеми до Bb .Лично моята китара в момента е с 13 ки ама ЕЛИКСИР 13 ки еликсири е настроена в СИ ( B ) Зависи се пак каква тежка музика желаеш да свириш

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

http://forum.muzikant.org/index.php?/topic/100495-iae-iiaeoiaeyueyo-dhaciaadh-nodhoie-ca-ianodheea-a-d/page__st__15

Ето тук се обсъждаше подобен въпрос и има линкове за таблици, които показват различното напрежение при различните струни.

П.П. Tony Tommasson, втория линк, който си пуснла е за струни 10-56 за 7-струнна китара.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ И като махне първа струна става комплект 13ки. :D Не мисля, че е практично, но...

Редактирано от Lord Shredulous
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Леле, леле... Хора, вие идея имате ли, че по спецификации някои китари не носят толкова дебели номерации струни? То хубаво ще си сложи 13-ки, ама дали бриджът ще ги понесе, дали тръсродът ще успее да удържи този строй на тези въжета? Ако праговете се изяждат от струни, значи, че праговете са боклук или струните са направени като пили и са прекалено твърди(като не забравяш да обърнеш внимание на факта, че праговете може да са зле като материал). Китарата е прецизен инструмент, не валяк, кран или друг вид товаро-подемна машина. Малко съобразвяне с това ще доведе до дълъг и спокоен живот на инструмента и радост от използването му. Стига се "олабвали" и правили ядрени опити с китарките си, че вече жал ми става!

  • Like 7
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

IgniteAll - Защо ли ми идва наум тази мисъл,че не струните са причина на китариста да исвири дадено нещо като любимата си група,а забравя собствените си пръсти които в крайна сметка възпроизвеждат звука от китарата? Или пък им е малко бирата? :cheers2:

  • Like 3
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нищо не ме учудва вече. Скоро чакам да видя тема за класическа китара с монтирани бас струни и въпрос защо изглежда като лък и й падат праговете като се свири...

  • Like 2
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На класическите се отлепя задното магаре и се надува дъската ;)

И няма китара, да не издържи 13-ки. Джелезото е да компенсира напреженето и да го разпредели правилно.

И тая тема е пълен абсурд, затова я постнах в бисерите, а във ФБ 'къв джумбуш пра'и... не е истина хехехехе

Редактирано от RockoBG
  • Like 3
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами, най - много грифът да се изметне и да ти отплющи два шамара. Ей така, профилактично.

Редактирано от SviStyle
  • Like 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз пък не мога да разбера хора които свирят в Си бемол или още по-зле ... в Ла. Това е бас бе момчета, това не е ел.китарата :hysterical: . Толко много неща можеш да изсвириш дори в Ре, че не е истина. Ама давайте. Свирете тежко! :girl_witch: . Иначе относно темата: няма никакъв проблем да си сложиш каквито и да било струни (8-13), обче при по-дебелите и при най-тънките ще трябва и лек сет ъп на тръса ... Това е от мен.

Редактирано от каменов
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

зависи дали си си подбрал добре размера ... може да не се наложи корекция на ТръстРод-а .... обаче МНОГО ВЕРОЯТНО ще се наложи корекция на интонацията!!!

пример:

ако сменяш 10 с 13 от Ми в Си .. 1ва струна би трябвало да си я удължиш до дължината на 2та

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз пък не мога да разбера хора които свирят в Си бемол или още по-зле ... в Ла. Това е бас бе момчета, това не е ел.китарата :hysterical: . Толко много неща можеш да изсвириш дори в Ре, че не е истина. Ама давайте. Свирете тежко! :girl_witch: . Иначе относно темата: няма никакъв проблем да си сложиш каквито и да било струни (8-13), обче при по-дебелите и при най-тънките ще трябва и лек сет ъп на тръса ... Това е от мен.

Ами да ти кажа, не разчитам да свиря само квартите от пауър акордиде на тежките метъл парчета. Някак си много сухо става :). Песните в dropped B/C няма как на РЕ или МИ да ги изсвириш. Просто нямаш ниския основен тон за пауър акордиде при ритмите и да го заменяш с кварта или дори двойна кварта не е същото.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Такааааааааааа...

ще се опитам да не съм много язвителен. НО!!!

Ще пробвам да изясня някои основни понятия:

1. Сила - 2. Външно действие или енергия, която може да приведе едно тяло в движение или да промени движението му.

2. Напрежението е тензорна физична величина, използвана в механиката, която характеризира концентрацията на вътрешни сили в дадена точка от твърдо тяло.

3. Във физиката триене се нарича тангенциалната компонента на силата на взаимодействие между две притиснати една към друга повърхности. Триенето води до съпротивление срещу движение между повърхностите и може да предизвика механични деформации и нагряване.

4. Сплав -Сплавта е сложен метал, получен при разтопяването и смесването в течно състояние (сплавяване, легиране) на два или повече метала.

5. Прагчето е част от грифа, при някои темперирани музикални инструменти, като китара, мандолина, някои видове лютня, банджо и т.н. за разлика от нетемперираните интрументи (цигулка, виолончело и т.н.), при темперираните звукът е с определена величина. Тя се постига именно с помощта на прагчето, което поставя свободната вибрираща част от струната на точното място върху грифа.

 

Темата е абсурдна защото:

1. От 15 годишен свиря с 11-ки на китара за 9-ки (то нямаше такива, ама ето че се нароили). Преди т'ва ползвах за кухарка и някакви без означения...

2. Не ходих често в час по физика, но посещавах отвреме-навреме и разбрах, че захабяването при триенето зависи от качествата на материала.

3. Да му е........та мислете като ходете в училището ве. И най-простия мангал няма да зададе толкова тъпи въпроси.

4. Аз, Stivie Ray Voughan и куп други хора намират този сет за нормален и си го ползват.

5. Dиck Dale е изтрещ1л тотално сигурно? - 16p, 18p, 20p. 38w, 48w, 58w ползва и т'ва все на китара за 9-ки

6. По всички тия въпроси има тонове материал изписани в тоя форум, ама то е ъкъл не 'уй да го набиеш

7. Познавам около 75 човека с прякор Металиката от цяла България, 15ина от тях са музиканти, 6,7 - китаристи и нито един от тях не се Очудва на откровената тъпотия пуберска. Сиреч и ти, и твоят корифей се върнете в около 7 клас и си минете механиката отначало, после се поинтересувайте от любимото си занимание - може и в този форум.

8. Конкретно ти LucaTurilli Тюрлю, таратор или както си се кръстил не хленчи, а приеми че си се оакал и помисли малко върху това, как да извадиш кунките си от задника и да свършиш нещо полезно за себе си.

Примерно - да не стискаш като халтав грифа при така наречените Паур акорди, да смениш праговете с по-твърди, дебели и т.н. Да помислиш дали има вариант, при който вътрешното напрежение на едно тяло има отношение към износването на друго и т.н., и т.н.

Грифът ще се изметне при факана китара, но от това не си затрахован (за 340 BGN - толкоз) ше почакаш ще видиш...

@SviStyle -

Ами, най - много грифът да се изметне и да ти отплющи два шамара. Ей така, профилактично.

На п**кинден в сряда и по-кротичко

Ей много ги хапе щъркела тия дяца! Че и мрънкат после... Баси неглото поколение...

  • Like 8
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Guest
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.
×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.