Jump to content
Българският форум за музиканти

Що е то класическа китара и има ли то аджеба почва у нас?


synchu

Recommended Posts

Зяпайки хитроумно във форума и излизайки от поредния пост на спора с infernal във forum.all.bg относно ламповите усилватели, Меса Буги, Хюз & Кеттнер и останалия шит, се запитах аджеба къде остана добрата стара класическа китара, не само тя ами и акустичната и другарка.

Прехвърляйки по спомен постовете във форума се сещам един два пъти да се споменава акустична китара, но никъде класическа. Слушайки вариациите на Тарега по Венецианските концерти на Паганини изпълнени от некъв немец (ако ми следите все още мисълта :headbang: ) се учудвам аджеба, че е толкова недооценена. Понякога мен персонално ме обхваща носталгията и хващам вярната Кремона "класикал" и дрънвам няколко такта от Leyenda, колкото да не забравя постановките, ама пуста работа - то за електричката не остава време, та за другото ли...

 

Та кажете, някой от вас пробвал ли се е, свири ли, ходи ли на уроци? Харесва ли му? Слуша ли изпълнения? Интересно ми е...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За съжаление и аз правя като теб... едно време ходех на уроци, даже кандидатствах с китара (класическа) в университета ама сега дрънкам на верния (който всъщност не е чак толкова верен ако разбирате какво искам да ви кажа :-) ) Орфей....

Но ското планирам да си купя нови акустична и класическа китара и да посвирвам повече ;-)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

мдам, аз свирех дълго време на акустична китара като забивах блус и рок. в един момент обаче почуствах силно влечение към бразилската музика. това беше преди две години. купих си китара Ямаха ЦЖ131 от концертните серии, един наистина прекрасен инструмент, препоръчвам на всеки търсещ класическа китара, уникално плътен и обемен звук. почнах да чета ноти, разбира се - класика. свирих около година класика и боса нова на тази китара. във втората част на този период стигах почти всеки ден до 8-10 часа свирене. в последствие стигнах до тремоло етюдите и Бах за китара. е не знам, за добро или за лошо, но толкова свирене без почивка било вредно и взех че получих възпаление на плекситите и китките от пресвирване и трябваше да спра да свиря за няколко месеца и да ходя на физиотерапия. е след това продадох класическата китара и с това приключи моят класически период, който обаче държа да отбележа беше изключително важен за мен, напреднах адски много покрай класиката, научих се да чета ноти а и още по-важното - да мисля с ноти а не с прагчета и пръсти :)

като цяло обожавам класическата китара и винаги когато има концерт на такава гледам да присъствам, тази година даже с мойта група ходихме до Кюстендил на конкурса по класическа китара и слушахме през деня а вечерно време свирихме и ние по концертите и беше голям купон :headbang:

за съжаление класическата китара не е част от симфоничния оркестър и рядко можем да и се наслаждаваме, от време на време росен балкански прави концерти и много рядко някой чужденец.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

мда за Кюстендил много съжалявам, че не сварих да отида, май си остава горе долу единственото сигурно събитие, на което можеш да послушаш изпълнения на класическа китара. За други през последните месеци не съм чувал, което е много жалко.

 

п.с.

Китаратапешо или просто Пешо :headbang:, прав си да ти кажа за 'пре'свирването. На мен тъй като работата ми е свързана с преди всичко блъскане по разни клавиатури плюс свиренето и вече почвам да усещам резултата от това натоварване върху китките, дланите и пръстите. Предприел съм някакви мерки с физически упражнения за китки, пръсти и въобще всички мускули и сухожилия от лакътя надолу, ама не съм твърде убеден, че помага. Вероятно ще трябва да поспра за известно време и аз и после пак.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Mи аз си свиря често класически изпълнения. Само дето ги свиря на ел. китарата. По-удобно е, а и има по-по добри акустични симулации. Звука е по-добър и е по-приятно да се свири. Тъй че съм твърдо за акустичния звук, но не и за самата китара...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е това за удобството е твърде относително. Добре направена и настроена класическа китара с добри струни, трудно можеш да я наречеш неудобна. Да не говорим, че класически пиеси, изсвирени с пръсти е крайно неудобно да се изпълняват на електрическа китара, по принцип. Просто разстоянието между струните е твърде малко. Усещането е друго.

 

Пък с акустичните симулации ме заби в петнайста глуха направо :headbang: ти чуй един Рамирез например пък след тва пак ще си приказваме.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

конкурс по класическа китара има и във Велинград , а мисля че имаше и в Гоце Делчев, но не съм сигурен дали последното не е просто свободната игра на пространството на болният ми мозък :headbang:

ако се интересувате мога да попитам единия си учител по китара за точните дати през годината на тези мероприятия, той е в журито на тези конкурси.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз свиря на класическа китара от около... 5 години. Същност така започнах да се занимавам с китара изобщо. Преди това свирех на пиано много време, но родителите ми ме караха.. и когато станах "силен и голям" (като в рекламата :headbang: ) им казах, че пианото не ме влече толкова много, колкото китарата. И те ми купиха класическа китара. Аз започнах да свиря и все още продължавам. Ходя на уроци... Даже редовно свиря на Варненските дни на класическата китара... ако някой не го знае това събитие, изпуснал е! Всяка година се провежда, добре организирано. Даже мисля, че тази година ще е вече конкурс, но както казват организаторите, всички печелят.

На темата... Аз много обичам класиеската музика, като цяло и съм особен симпатизант на класическата китара (защо ли хехе). Според мен, това е една чудесна основа, върху която в последствие може да се надградят музикални умения с ел.китара примерно. Изобщо, освен пиеси, аз уча, така да се каже, граматиката на музиката - ритмични фигури, всякакви гми, за рзмерите... Това са неща, които винаги са от полза.

Също така с клас.китарата се трупа добра техника. Етюди, капричия (това ли е мн.число на капричио?)... това са все произведения, написани с цел да се развива техниката.

А това да се изсвири някаква класическа пиеса на ел.китарата с надеждата да се получи по-добре отколкото на акустична... Ми само мога да кажа "Успех!" . Тремолото да се изкара ми звучи абсурдно. Аз лично съм опитвал много пъти да правя подобни работи, но ми е направо тъпо, сякаш пръстите на дясната ми ръка лепнат по струната, неудобно е, пък и звука не ми харесва. Просто не ми е ясно, какъв е този симулатор... За мен това е безмислено.

 

 

 

Проблем: За да се свири на класическа китара, трябват нокти на дясната ръка. Пък като свиря дабълхенди на ел. китарата и ноктите ми заминават по дяволите :evil:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имам Laurenne, Gaurnerius(не съм сигурен така ли се пише) и още двайсетина акустични звука, които звучат подозрително добре :wink: . Ама май не ме разбрахте, казах че обичам класически изпълнения(макар да не свиря такива кой знае колко), но не си падам по акустични китари. Може би щото досега само 3-4 са ми минавали през ръцете и то не бяха кой знае какво...

А това за ноктите и дабъл хенд-а ... хихи смешничко е наистина :headbang::). Но така си е, избирай кое те влече повече, че да не станеш като Мортиша в ноктите :twisted:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Е-аз пък се чувствах много странно в началото,като се записах-верно,че си имам йубаво Fender-че на точец,ама си обичам малко повече класическата(и двете,нищо,че едната до другата е като принцесата до Пепеляшка).Това е нещото,в което имам самочувствието,че съм силна и въобще класиката като цяло-имам непреодолимо влечение към акустичните инструменти и сериозно съм решила да си имам след време една наистина добра колекция,дотук съм що-годе усърдна.Няма да ги сравнявам по никакъв начин електрическата и класическата китара-няма да седнем след време да си обичаме повече едното дете-и аз няма да правя нещо толкова абсурдно.Радвам се,че макар и да сте се зарибили предимно по "иууууу-иу-тъ-га-да-дъ-га-да-дъ-га-да-дъ-га-да",все пак се сещате с малко носталгия и за архива...

 

:o:headbang: Радвам се много... :headbang::D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чудесна тема .

В петък,събота и неделя тук в Пловдив се провежда балканска среща по класическа китара.Организат го мисля Валентин и Милена Вълчеви от китарното дуо. Ще има концерти и семинари нон стоп до неделя на обед.

 

Ще дойдат и двама майстори лютиери от Варна Боян Матев и от Казанлък Галин Пенев ,ще носят китари за демонстрация .За Галин съм сигурен защото ми се обади днес.

 

Хайде на купона :guitar: :violin: :rolleyes::D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Наистина има убииствени симулатори на класическа и акустична китара в днешно време (прекрасен пример е ефекта на John Petrucci от Dream Theater на един концерт от 2000г.), ама... Истината си е в реалния инструмент! Мекият и красив, благ тон...Нищо не може да се сравни с това усещане! :godbless:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще дойдат и двама майстори лютиери от Варна Боян Матев и от Казанлък Галин Пенев ,ще носят китари за демонстрация .За Галин съм сигурен защото ми се обади днес.

тези двамата имат ли сайтове???

Или ако ще присъстваш, ще може ли да кажеш няколко оферти на китари и разбира се, впечатленията ти от тях?

Защото на пролет смятам да купувам нова класическа и ми е най-малкото любопитно, как вървят тези китарки и как са като звук...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.