Jump to content
Българският форум за музиканти

Лампов амп


Recommended Posts

  • Отговори 174
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Късно хванах тази тема, но понеже по-рано в нея става дума за изходни трансформатори, искам да спомена, че освен, че е необходимо трансформаторът да бъде подходящо оразмерен, това не е достатъчно. При инструменталните усилватели се гони по-скоро субективно възприятие и освен ако не намерите много точна информация за изработката на даден трансформатор(материал/и, размери и конструкция на сърцевината, пълна информация за намотките и т.н.),

по всяка вероятност трансформаторът ще звучи другояче. При липса на информация са необходими експерименти и ще е чист късмет, ако стане добре от първия опит.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

мога да се похваля с това че току що завърших усилвателя :) :) :) жалко че нямам с какво да снимам да ви се уплаши окото хахххаха особено релейната платка със многото ширмовани кабели :) :)

 

остана да вържа към единия извод за говорителя на маса и другия към схемата. нарочно не съм ги вързал още. ЩЕ ГИ ВЪРЖА КОГАТО ВКЛЮЧВАМ УСИЛВАТЕЛЯ.

 

отоплението не е изправено за сега, само с усукани кабели е и тримера към анодното, но съм предвидил и изправяне ако се наложи.

 

НЕ МИСЛЯ ДНЕС ДА ГО ВКЛЮЧВАМ! утре на свежа глава пак ще направя една проверка на връзките.

 

все още нямам говорител. предполагам че тази седмица ще пристигне. мисля първо да го пробвам с някакъв евтин говорител че да не стане беля :)

 

предстои ми тази седмица евентуално да започна и кутията

 

ПРИ ПОРЪЧВАНЕТО СЪМ ОБЪРКАЛ НЕЩО БРОЙКИТЕ НА ПОТЕНЦИОМЕТРИТЕ. СЕГА ИМАМ В ИЗЛИШЪК 2бр А250К-ALPHA, И НЕДОСТИГ НА 2бр А1М. АКО НЯКОЙ СМЕТНЕ ЧЕ МУ ТРЯБВАТ МОГА ДА МУ ГИ ПРОДАМ ИЛИ ДА ГИ ЗАМЕНЯ ЗА А1М-ALPHA ЗА ДА СТАНАТ ВСИЧКИ ЕДНАКВИ. ПОТЕНЦИОМЕТРИТЕ СА 24мм.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

особено релейната платка със многото ширмовани кабели ...............-eusa_naughty.gif-

 

...ЩЕ ГИ ВЪРЖА КОГАТО ВКЛЮЧВАМ УСИЛВАТЕЛЯ. Никога не се пуска цялата апаратура за пръв път! Защото всеки блок от конструкцията може да има грешки и несъответствия. Когато има проблеми едновременно на много места, придружени с взаимни влияния, особено ако причиняват фойерверки, няма как да се разбере какво става. Което логично обезмисля подобен метод на пускане.

Пускане на нова конструкция се прави последователно, в посока обратна на пътя на сигнала! Преминаване напред може само след като всичко в конкретния блок е проверено, измерено и тествано изцяло.

 

отоплението ... е и тримера към анодното, Дано не е директно към анодното! Тогава ще има интересни пиротехнически ефекти.

мисля първо да го пробвам с някакъв евтин говорител че да не стане беля :) И ако стане беля, евтиния високоговорител изгори, и усилвателя остане без товар ? Особено когато причина за изгарянето е например режим на генерация? Тогава к'во пра'им?

Я си приготви един пожарогасител, за всеки случай.

При твоите методи е силно препоръчително да използваш предпазни и защитни средства по охрана на труда.excl.gif

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Aбе казах му аз на момчето да си свири и да си пее :punk_guitar::singer: -ама той -не-хапаратурка ще си прави! :unsure:

Пусти и мерак! :greenball:

Че и Енгъл е , не е нещо Маршал ,Пиви ! :girl_witch:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

грешката е моя, тримера е към минуса от диодите, който се свързва и към общата маса.

това че съм го сглобил не означава че ще го пусна наведнъж, както казваш ако стане грешка няма да разбера откъде е а и ще обърка много неща. верно че си нямам хабер от ламби ама пък ме изкарахте пълен безхаберник :) .

и като е евтин говорител с какво ще е по различен от скъпия??? не съм казал че ще слагам говорителче от на леля ми радиото :)

релетата може да ги размисля още малко но ще пробвам първо по този начин.

жалко че нямам с какво да снимам наистина :) може би щяхте да се смеете доста на кутията пълна със "спагети" :) :) ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Когато четеш мои постове трябва да мислиш по-на дълбоко! Не се използват говорители изобщо! Свързва се резистивен товар с номинален импеданс и разчетен за мощност неколкократна над възможната. Така и генериране на пълна мощност няма да повреди товара и ще предпази усилвателя от повреда. Разбира се, че може да се повреди от друго, но не и това.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:thumbs_up: вярвай ми от снощи си мисля за думите ти за говорителя, и преди малко споменах на баща ми за това и той ми каза същото което сега чета че си написал - че не се използва говорител а примерно съпротивления с по голяма мощност от очакваната.

 

между другото, включих усилвателя. НО НЕ ЦЕЛИЯ :) . проверих веригите и напреженията как са. добре са, само дето единия кондензатор даде фира на празен ход а уж 400волтов :( анодното напрежение ми излиза 360+-5 волта.

 

имам фаза на корпуса и май е от захранващия траф защото няма откъде другаде да е когато всичко е разкачено :((

 

направих няколко снимки които ще кача по късно.

 

слизам в мазето да правя още изследвания :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Електролитът може да е гръмнал, поради неправилно пускане...

Има един метод, който се нарича формоване/формиране на електролити.

Потърси и прочети за него и защо е необходим.

 

ПП. Не пипай друго преди да оправиш фазата ма корпуса!

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

фазата я оправих.

 

даже пуснах усилвателя и свирих на него но само на чист канал. НО от ключетата и релетата работи само "bright", при включване на "hi-gain" спира всякакъв звук, а при включване на "lead" канала започва да бръмчи яко. в момента преглеждам пак връзките по релетата да не би да съм объркал нещо там.

 

схемата която съм използвал е тази - E530_HD1.jpgE530_HD2.jpg

 

п.п. не ми става ясно обаче защо след второто стъпало сигнала минава през 680pF, няма ли да пропуска само високи честоти незнам, в уж оригиналната схема ги няма тези офанзиви

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

п.п. не ми става ясно обаче защо след второто стъпало сигнала минава през 680pF, няма ли да пропуска само високи честоти незнам, в уж оригиналната схема ги няма тези офанзиви

 

Няма да пуска само високи. Уж оригиналната схема е точно това - уж оригинална, така че въобще не се води по нея. Там липсват точно такива "подробности", без които нищо не се получава.

Ключовете в тонкоректора са отворен/затворен, а не едновременно едното или другото.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

олекна ми на душата :) добитъка тръгна и работи както трябва горе долу :) кофти само че имам под ръка хай-фай колона а не китарен говорител и немога да му чуя гласчето какво е всъщност. очаквам тази седмица да пристигне селешъна и да джиткам.

 

грег за отворен/затворен не се сетих да го направя но при първа възможност ще го, защото както съм го направил сега няма промяна при включването им. благодаря :)

 

направих малко изменения в самия край на преампа - потенциометрите за усилване ги сложих 1М за да пасва на крайното стъпало. незнам да ли няма да стане и с 250К които ми останаха, но тези 220К+50К не ми харесаха как са на схемата а и на нея не се включва директно в крайно стъпало. поне така си мисля може и да греша но на други схеми така видях.

 

друго много важно нещо е сега и как ще отстраня шума от многото кабели дето съм навързал че на хайгейн усилен гейн до края звучи сякаш не е замасен входа.

 

мисля че е време да започвам и сандъка че и там ще има доста играчка особено с тапицирането.

 

предвидил съм място и за лампа за ефвктс лууп, но още не мисля да го правя а и имам едни други идейки за там.

 

направих някои снимки но немога да ги сваля сега от апарата. при първа възможност ще ги кача. семпъл също ще запиша да се чуе как е добитъка :)

 

п.п.сега докато пишех ми мина през ум че на чистия канал, когато усиля волюма и започваше да криви и ме навежда на мисълта че все пак трябва да пробвам с 250К потенциометрите за да не му влиза толкова силен сигнал.

Редактирано от rocker_vn
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.