Jump to content
Българският форум за музиканти

За или против пеенето в хор


a_c_

Recommended Posts

Смятате ли че е добре един вокал да попее малко и във хор. Смятате ли че това развива хармоничния слух? Помага ли на пеенето и измислянето на беквокали?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 43
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Да, смятам, че е полезно за един вокал да попее в хор. Лично аз пея в хор и вярвам, че помага за свикване с многогласието. Но проблем е фактът, че постановката е различна при пеене в хор и при солово пеене. Затова трябва да се внимава да не се бъркат двете неща, защото не се получават особено добри неща :wall: :wall: :wall: (поне при мен)...

Но с повече практика се свиква и вече нямам проблем :rolleyes:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

не съм много сигурна, аз доскоро посещавах хор, но мисля да се откажа. фактически ходех само за разпявката. но не мисля че особено като си начинаещ имаш полза, все си мисля че трябва да си намеря собствения стил, а това не може да стане в хор...

пък и този на които ходех някак не ми хааресва 1-во заради песните които изпълняваме, а те са с подчертано поп звучене , а аз искам да се упражнявам в друг стил на пеене, не гърлено...

хубавото беше че си упражнявах френския защото песните бяха на френски :rolleyes:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Смятате ли че е добре един вокал да попее малко и във хор. Смятате ли че това развива хармоничния слух?

Със сигурност слухът се развива, то се знае. Но като се замисля това е единственото преимущество. Хубаво е човек да пее в хор, но не за дълго. Всеки иска да е най-отпред на сцената и да играе главната роля. Никога не бих се задоволила да остана хористка (беквокалистка).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля, че е много полезно, особено ако наред с хоровото пеене, което развива слуха и динамиката, вземаш и индивидуални уроци и пееш и солово. При мен беше така, с тази разлика, че уроците дойдоха малко след хора.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз започнах с хор и смятам, че ми даде много. И за слух, и за ритмичност и за хармония, и за работа в екип. Мисля, че е добре да минеш през такава школа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе, ако имах време с удоволствие бих попявал в някой хор за източнославянска православна музика. Мисля че е доста полезно. А нагона за индивидуално изявяване може и на друго място да се задоволява. Освен това, когато вече понатрупаш стабилност в гласа си, всичко допълнително и различно е от полза. Не се знае къде какво може да ти потрябва B)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Но проблем е фактът, че постановката е различна при пеене в хор и при солово пеене.

Не само постановката е различна но и дъховете. При хора често трябва да се диша верижно и това налага да се взима въздух посредата на дълга нота, а при соловото пеене си крадеш от дължината на дългите ноти и никога не трябва да късаш думи, докъто като пееш във хор често се налага да взимаш въздох посредата на някоя дума. И кофтито е че много трябва да внимаваш кога си взимаш дъх.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Но проблем е фактът, че постановката е различна при пеене в хор и при солово пеене.

Не само постановката е различна но и дъховете. При хора често трябва да се диша верижно и това налага да се взима въздух посредата на дълга нота, а при соловото пеене си крадеш от дължината на дългите ноти и никога не трябва да късаш думи, докъто като пееш във хор често се налага да взимаш въздох посредата на някоя дума. И кофтито е че много трябва да внимаваш кога си взимаш дъх.

Всеки уважаващ себе си вокалист трябва да мине и през това,пеенето в хор ти дава изостряне на слуха,научаваш се да съобразяваш много неща,което те доизгражда като певец,нотната грамотност също е +(не трябва това да се пренебрегва).Да си бек-вокал е голям професионализъм,защото красотата на вокала зависи от теб и ако изпееш нещо грозно отзад вокала се прецаква заради теб(т.е нямаш право на грешки) :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Когато бях на 8-9 години, пеех в един детски хор - готино е, развива слуха и усещането за хармония, ама другарката много биеше непослушните... B)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе хубаво е, ама според мен в пубертета не трябва - много гласове са се съсипали по този начин в хоровете(то и солово не трябва, де).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе хубаво е, ама според мен в пубертета не трябва - много гласове са се съсипали по този начин в хоровете(то и солово не трябва, де).

От друга страна обаче, нали точно през пубертета имаш нужда да се идентифицираш с нещо? Щото си никой, никой не те харесва/разбира и т.н. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има много детско-юношески хорове, които доказват, че е добре да се пее в пубертета.

Дали се прецаква гласа... не знам, но не вярвам.

Повечето народни (и чалга) певици в България са завършили музикални паралелки в училищата, пели са в ансамбли (най-вече в пубертета) и т.н.

Гласовете им и досега са ОК, не ми звучат никак съсипани. :think:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.