Jump to content
Българският форум за музиканти

Recommended Posts

Отговорено (Редактирано)

Здравейте.

 

Само искам да спомена, че въобще не е задължително да присъстват 3та и 7ма степени в сложните акорди*. Директен пример за това е тоническият 6/9 акорд, който в най-често използваното си обръщение на китарата не съдържа нито 3та, нито 7ма степени. Ето и примерно гласоводене.

 

 

Поздрави,

 

Пешо

 

 

* Терминът "сложен акорд" не ми е напълно ясен. Това са акордите с повече тонове от (основното) тризвучие ли или нещо друго?

Редактирано от kitaratapesho
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Стана интересно!

Да, под "сложен" имах предвид поне четиристепенен /алтерован/ акорд. Както и още по-сложните такива, надхвърлящи октавата. Разбира се, 7-та е задължителна, когато я има. В посочения акорд С6/9 седмица няма. Що се отнася за най-често използваното обръщение използваното при китарата, има и изключения. Но те не са обект за обяснение на начинаещи, каквито явно не сме ние. Терцата пък е необходима, за да се определи акорда като минор или мажор. Има случаи на използване на 9/7 като финален тонически акорд, но това е друга тема. Съвсем друг е въпросът за 13-та /качена с октава 6-ца/, но задължително преминаваща в джаза през 7-ца.

Изобщо, китарата е много интересен инструмент, защото при акомпанирането с нея не е задължително да се свирят всичките тонове на 5, 6 и 7-те гласни /сложни/акорди и така се получават съзвучия, които на пръв поглед имат съвсем друго качество.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Имаше един великолепен видеоурок на Kitaratapesho - компинг на C-Jam Blues /Елингтън/. Там всичко е показано, но защо не го намирам?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Привет на всички! Моите на-искрени уважения към вас! :pray:

Ще си позволя един малък OFF Topic и повече няма да спамвам! :offtopic-001: За да не пускам нова тема и да ми отговарят хора, които, за себе си нямат адекватен отговор... :rolleyes:

Какъв е шанса, човек който е пропуснал да учи музика, да свири джаз? ... или трябва задължително да премине цялата теория?

Чета темата с интерес и ми се иска да разбера и аз за какво иде реч?! .... но знанията са ми недостатъчни!

В джаза има уникални неща за ухото и ми се иска, да се пробвам, но честно да си кажа - не смея! Всичко е толкова сложно!? Ще си призная, че още когато свирех сватбарска музика, слушах в къщи джаз, даже някои акорди които ползвах, имаха така да го наречем джазово звучене /даже незнам кои са/! :blush:

Благодаря! :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Привет на всички! Моите на-искрени уважения към вас! :pray:

Ще си позволя един малък OFF Topic и повече няма да спамвам! :offtopic-001: За да не пускам нова тема и да ми отговарят хора, които, за себе си нямат адекватен отговор... :rolleyes:

Какъв е шанса, човек който е пропуснал да учи музика, да свири джаз? ... или трябва задължително да премине цялата теория?

Чета темата с интерес и ми се иска да разбера и аз за какво иде реч?! .... но знанията са ми недостатъчни!

В джаза има уникални неща за ухото и ми се иска, да се пробвам, но честно да си кажа - не смея! Всичко е толкова сложно!? Ще си призная, че още когато свирех сватбарска музика, слушах в къщи джаз, даже някои акорди които ползвах, имаха така да го наречем джазово звучене /даже незнам кои са/! :blush:

Благодаря! :thumbs_up:

^Джазът се е зародил сред неуки музиканти. В този смисъл всичко е възможно. Но като начало, това има успех само при гениално надарени хора. Има такива примери.

Все пак, днес без някаква нотна и теоретична подготовка човек няма да мине. Най-малкото, за да разбере какво му казват или да си обясни това, което прави с инструмента.

Няма възраст, в която е късно да научиш нещо ново. Но преди това трябва да го поискаш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 6 months later...

...... хубава тема..... :)

 

...... има доста китаристи (най-вече в рок музиката), които постигат доста високи резултати, когато солират,а ако акомпанират- не.Но няма лошо ,просто едното иска един вид умения и занимания, другото - друг.Зависи какви цели си е поставил и в каква ситуация се намира изпълнителя.

 

За гласоводене - Джо Пас,той е основата според мен.Независимо към какъв стил се насочи човек,добре е да отдели време и да посвири малко в тая посока (Джо Пас).

Иначе достатъчно е написано в темата за това,бих препоръчал само няколко труда :

 

Bret Willmott - Mel Bay's Complete Book Of Harmony Theory & Voicing

Mickey Baker - Comlete Course in Jazz Guitar

 

(...ако някой има интерес,мога да му ги предоставя в PDF формат...)

 

Друг момент(който според мен е и по-важен) е, когато е направен избор на гласоводене,как той да бъде разположен във времето - т.е. , какъв ритъм,каква пулсация, и не на последно място - в какво темпо.

С едно и също гласоводене,може да се създадат свери на различни стилове, и това се получава само от избора на различни темпа, и различни ритмични фигури.Всеки стил си има своите похвати,който трябва да се изучат,в началото - като патерни,Бих препоръчал подобни тези трудове;

 

Nelson Faria - Brasilian guitar book

Ross Bolton - Funk Guitar The Essential Guide

 

Трудове от подобен вид,показват какви похвати да се използват за даден стил.

 

Когато китариста е в камерна ситуация и той е основата върху която се гради музика

(китара+сакс,китара+хармоника,китара+глас и т.н.),в него е и ритъма и басовата линия и хармонията.

Всичко това се изучава - елемент по елемент.

 

Най-важното според мен е,да се възпита съзнанието да дели времето на части и човек да има контрол в/у това,и този контрол да не е на ниво разсъждение, а на ниво - усет,т.е. интуитивен.

Това се възпитава ,с много занимание разбира се - в началото има анализиране,мислене-какво,как...

но постепенно инстинктите,интуицията се възпитава и реакциите стават все по-бързи и по-бързи.

 

Накрая редуването на моментите със звук и тишина (т.е. - ноти и паузи), става част от съзнанието,а когато се възпита съзнанието - то е това което подава импулс към ставите(било глас или ръце) да правят действие и съответно да има хубав филинг изпълнителя.

 

Колкото и теория да знае човек,няма ли хубав филинг - кофти.... :)

Хубавият филинг генерира енергия,която привлича слушателя :)

 

А ето и един пример за ситуация - китара+глас,където свиря и горе-долу се е получил контакт м/у китариста и певеца и резултата е - музика :)))))

 

http://www.youtube.com/watch?v=sR5CKuegadA

 

Надявам се да съм бил полезен :))))

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тъй като ритъмът ми създава доста проблеми (забелязах го след дооста свирене с хора), имате ли идея как да процедирам там? Искам да кажа, как да зауча ритмически фрази, характерни за китарата като инструмент? Примерно как да акомпанирам в различни размери, различни стилове (swing, latin, ballad и т.н....) и разни такива неща. Някакви идеи?

Доста експериментирам с това, но не винаги се получава. Понякога някак си не уцелвам правилния подход, а ми е трудно да преценя кое, как и кога. :)

 

Поздрави!

Редактирано от MiroLambov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тъй като ритъмът ми създава доста проблеми (забелязах го след дооста свирене с хора), имате ли идея как да процедирам там? Искам да кажа, как да зауча ритмически фрази, характерни за китарата като инструмент? Примерно как да акомпанирам в различни размери, различни стилове (swing, latin, ballad и т.н....) и разни такива неща. Някакви идеи?

Доста експериментирам с това, но не винаги се получава. Понякога някак си не уцелвам правилния подход, а ми е трудно да преценя кое, как и кога. :)

 

Поздрави!

 

 

...... с метроном или дръм машина или дръм патерни от софтуер - аз използвам: Band in a Box.....

 

....ето пример - урок на Ross Bolton :)

 

 

.....и действие: един и същ двутактов или четиритактов патерн да се повтаря без прекъсване 5-6 минути ...после друг и т.н. ......

.....и така ден след ден,докато започне всичко да се преживява емоционално.

 

Типичен пример за това е Стиви Рей Вон,преживява абсолютно всеки тон,всеки миг....и т.н. :)

 

Този урок на Ross Bolton е много хубав,според мен,и принципите му могат да се приложат и в/у други стилове и т.н. :)

Майката му е постоянство :punk_guitar: :punk_guitar: :punk_guitar:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.