Jump to content
Българският форум за музиканти

Guitar Pro


Mandalay

Recommended Posts

Темата се изтрива. Свиря от вчера и какви са странните знаци, които са дадени в ГитарПро би трябвало първо да мине през едно прочитане на форума, на гуугъл, отиване на уроци и после да продължи с писането.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 months later...

Свали си която песен искаш в .GP5 формат. Има ги из сайтове като Линк и други...

 

П.П. Писано е хиляда пъти за Гитар Про, потърси малко из форума!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Момчета от доста време работя с Guitar Pro 5, но не мога да разбера как се слагат барабани и от къде да ги изкарам. Ще бъда мн благодарен ако някой ми помогне. :hysterical:

Редактирано от Fnc
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Правиш трак за барабани, после ти отваря един прозорец, където са всичките там различни барабани и просто кликаш на съответния номер, за да прослушаш как звучи даденото чудо, а с двоен клик го вкарваш в трака. Ако не ти отвори този прозорец, горе до грифчето и пианото има и едно като тарамбука - цъкни на него и си готов.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Здравейте. Имаме много гаден проблем с един GP5 файл. Другият китарист с който си правим музика е композирал нещо почти цял ден и накрая файлът нещо се е повредил и не можем да въстановим нищо. При отваряне се появява надпис "Erreur E/S 998" и бутон OK. При натискане на OK програмата забива (пясъчен часовник на курсора до безкрай). Някой имал ли е подобен проблем. Ако някой успее да помогне ще бъде наказан с пиене на бира !

П.П. ....айде и кабапчета ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Неведнъж. GuitarPro е супер софт, но е доста бъгав (дори Мак версията е по-кофти). Прецака ли се файл - край! Затова като пиша нещо постоянно ползвам Save As функцията, защото супер често блокира и се прецаква файла. Това важи за всички версии и (както вече споменах) всички ОС-и. ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 months later...

Знам, че вадя темата от майната си, но да поясня - има два варианта за пианисти, използващи GuitarPRO

1) Правите си два трака - един за лява и един за дясна ръка

2) Ctrl+1 и Ctrl+2 сменят първи и втори глас, които може да имате на един и същ трак

 

Поздрави! :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 months later...

Такам... таблатурата на една песен я имам на пдф документ и реших да я набера с Guitar Pro. Настройката на китарата е стъпка надолу: Tune down 1 step 1= D 2= A 3= F 4= C 5= G 6= D. Намерих от къде да наглася настройката на китарата и започнах да въвеждам позициите по грифа. При маркиране на позицията се показваше правилната нота. След като приключих се оказа че нотите в партитурата са записани все едно настройката на китарата е нормална, позиция 0 на шеста струна е Ре, а в партитурата е Ми. Как ли не го въртях и не мога да го оправя.

Редактирано от g_vayov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не се разбира проблема, напиши по-ясно какво става, за да можем да помогнем. По това което ми казваш, всичко е точно както трябва да е. Ти си я набрал и си свалил строя. Това не променя интервалите между нотите, което е важното в случая, тъй като това е табулатура, а не партитура.

 

 

Ако партитурата е в Ми, и ти само преписваш числата (т.е. е табулатура реално, с ноти отгоре) и горе пише Tune 1 step down, значи си преписваш само числата, отваряш сетъпа на инструмента и оттам сваляш със една стъпка. Ще те пита "do you want to transpose the track to the new tuning" и ти му казваш "Не". Освен това трябва да въведеш и ключа правилно, за да ти излизат правилно нотите (и да изглежда така, както в книгата).

Редактирано от Fenix
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Феникс не си прав, явно не си работил достатъчно с програмата.

Като използваш функцията тюн даун 1 или няколко интервала, програмата тотално ти оплесква нотите

и позиционирането по грифа. Направи го и ще разбереш какъв е проблема. (променя пъстовки, вкарва нежелани паузи

и тотално омазва идеята).

 

До питащият, когато си започнал да въвеждаш нотите, тогава е трябвало да избереш китара настроена половин тон надолу

и вече няма да имаш този проблем. Макар, че като чета май си избрал първоначлно настроена китара в Ре и не би трябвало да има проблем.

Редактирано от TONY
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Предполагам не ми прочете поста, или го направи до първото изречение. Ще си позволя да се самоцитирам:

 

Ще те пита "do you want to transpose the track to the new tuning" и ти му казваш "Не"

 

ако кажеш "да" е отишла работата ("програмата тотално ти оплесква нотите"). Ако кажеш Не, НИЩО НЕ СЕ ПРОМЕНЯ, освен че ти я свири от Ре (примерно) и ако си тикнал квадратчето "indicate tuning on the score", ще ти изпише настройката при печатане, както пише на пдф-а на човека.

 

Преди да даваш крайни мнения, моля те, помисли пак. А точно аз съм човек, който обикновено проверява какво говори, дори и да е сигурен и сега пак бях проверил. Съветвам те и ти да го правиш за в бъдеще :greenangel:. А иначе, за мое съжаление съм работил с програмата доста повече, отколкото е полезно за музикалното ми развитие.

 

edit: малко доуточнение - говоря за GP5.2, като беше същата хава на 5, 4 и 3. За 1 и 2 не знам, тогава още май не свирех на китара.

Редактирано от Fenix
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами да го кажа стъпка по стъпка...

1. File/New...

2. От Track/Properties или F6 избирам Guitar Tune down 1 step DGCFAD , чавките не ги променям и ОК.

3. Избирам нота осминка.

4. Виждат се празния лист, клавиатура за пиано и гриф за китара. Позициите по грифа съвпадат с променената настройка, стъпка надолу.

5. Въвеждам позициите върху грифа като гледам от таблатурата. Това е таблатурата от която копирам http://www.ultimate-guitar.com/tabs/r/ramm...n_paris_tab.htm

След нанасянето се получава следното:

В новата таблатура позициите са верни. Когато избереш да кажем първия тон от партитурата/таблатурата (все едно е) на грифа светва Фа диез но на клавиатурата Сол диез и съответно нотата в партитурата е Сол диез, а трябва и тя да е Фа диез...

След това как ли не го въртях...

Може би и за клавиатурата трябва да се укаже че е с тон надолу... не знам не видях подобна опция

 

Да добавя че трябва и партитурата да е вярна. Приятелката ми свири на пиано и борбата беше да сваля нотите каквито са. Мога да опитам ръчно да ги коригирам но едва ли това е правилния начин.

 

Програмата е 5.0 от 11/16/2005

Редактирано от g_vayov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Правилно работиш, и аз съм с 5.0 въведох малко от таба - всичко е коректно.

На кое викаш клавиатура?

 

" грифа светва Фа диез но на клавиатурата Сол диез" -

е, тука нещо не е ясно.

Гледах и визуалният гриф и визуалното пиано - навсякъде е ок.

Нещо да се бъркаш сам?

Нали осъзнаваш, че при тази настройка Фа диез излиза там където е Сол диез при нормален строй Ми?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.