Jump to content
Българският форум за музиканти

Guitar Pro


Mandalay

Recommended Posts

Абе не ми се пише и после трие при всеки нов участък от песента.

Затова искам "бабешката" с бутончета, каквито има всяка програма за музикална редакция.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Селектираш с мишката част от нотите, които да се луупват (така, че да станат в светлосиньо). После горе, до бутоните на метронома, има Play Looped/Speed Trainer, или натисни F9. Излиза прозорец, в него си избираш дали просто да си цикли или да увеличава темпото след всяко просвирване. Настройваш, даваш ОК и плейваш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Понеже свиря от от няколко дена и чух за тази програма искам да ви попитам нещо за нея.

 

Та така искам да ви питам за знаците на табовете, нещо не мога ги разбера, бихте ли ми казали кой какво означава.И да е възможно най - елементарно обяснено. :recourse:

 

Ето ги и тях :

 

2b1d6293cb31d894.JPG514730bd9508747c.JPG

c6c0613873879f72.JPG6072f8e324bbea32.JPG

e7981176da520f11.JPG

Редактирано от n1nJa7a
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей.

Първия таб,дагата значи легато(надявам се знаеш какво значи)

Втория:че преплъзваш по струната пръстите,примерно от 5 до 7 прагче

Третия таб значи:стрелката на горе,удряш струните от шеста към първа и обратно

 

По просто от това не измислих :recourse:

Редактирано от Death
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Третия таб значи:стрелката на горе,удряш струните от шеста към първа и обратно

 

Аз доколкото съм запознат, стрелката "на горе" (яка нова дума), означава от ПЪРВА към ШЕСТА (а не, както Death пише - от 6-та към 1-ва).

Тоест стрелката нагоре означава, че ръката ти зазвучава струните, с движение нагоре от най - тънката, към най - дебелата. Поправете ме, ако греша....

Поздрави и успех с табовете, дано някой ден решиш да пробваш и без тях :D

Редактирано от Vasil Pavlov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чисто приложно... триъгълника в края на линия показва посоката на движение, като за начало се избира другия край. Тоест би било логично да е от 6-та към 1-ва. Може и аз да съм в грешка, но когато съм ползвал GP-то и е имало такива табова - така съм ги свирил.

Редактирано от Slide
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Погледнах в Guitar Pro и се оказа, че си прав. Стрелката нагоре e Downstroke, а надолу - Upstroke. Извинявам се, тогава :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз тази програма не съм я ползвал,но едно време когато учих табове така ги означаваха.Все пак най-долната линия ти е шеста струна,а най-горната,първа

И по пътя на логиката и без проврка ще се досетиш

Редактирано от Death
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може да съм тъп, ама:

"Легато" и "приплъзване от 5-то до 7-мо прагче" не е ли едно и също понятие? В смисъл - "легато" не е ли преминаване от тон в тон, без новият да бъде ударен или отделен по някакъв начин от първия; то-ест дори и бендването на струна не е ли "легато"?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На Hammer-on и Pull-off (Flick-off, ако се водиш по Justinguitar :recourse: ) им викат легато май. Бенда си е извивка, a на slide-a му викат приплъзване. Така го бяха превели в една книжка. Оттам мисля, че Пешо може да ни осветли от дебрите на музикалната теория.

 

А технически преминаването от тон в тон с извика (bend) e чуваемо. Също и приплъзването (slide), е освен, ако не можеш да си телепортираш пръстите някак :) .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може да съм тъп, ама:

"Легато" и "приплъзване от 5-то до 7-мо прагче" не е ли едно и също понятие? В смисъл - "легато" не е ли преминаване от тон в тон, без новият да бъде ударен или отделен по някакъв начин от първия; то-ест дори и бендването на струна не е ли "легато"?

Терминът за приплъзване, мисля, се нарича глисандо.Преминаваш през всички прагчета (в случая пето, шесто и седмо).

При легатото просто поставяш пръста си въхру новото прагче, без да удряш отново струната.

П.С.:Приплъзването може да бъде и към неопределен тон.От десето прагче (примерно) се приплъзва пръста в посока първо като постепенно се намалява натиска.Обратното също е възможно, разбира се :)

Редактирано от sasog
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Първия таб,дагата значи легато(надявам се знаеш какво значи)

 

 

Кой намаза със ла@на,

пъстроцветната дЪга...

 

:)

 

Представи си к'во е у тях :hysterical:

 

И колко пъти да повтарям.

 

Първо азбуката, после срички, после думички, после изречения, после текст, после литература.

 

 

А не:

 

"Аз съм китарист търс хора за група - ни мога да свиря ни да споделя това което ми се върти из кухата ама съм много сериозен и имам страшни идеи + цялостна визия за нещата"

 

Предлагам БАН за следващия, който попита къде се пишат нотите и кои знаци какво означават.

 

 

Както веднъж посочих:

АЗ НЕ ПИША ВЪВ ФРИЗЬОРСКИТЕ ФОРУМИ - нищо че различавам маша от преса.

 

 

Предлагам мързеливото население на БГ да се ориентира от заглавието:

музикант.орг

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.