Jump to content
Българският форум за музиканти

Знаете ли си нотите по грифа?


Evtim Djerekarov

Recommended Posts

  • Отговори 104
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Понеже много малко хора си познават грифа(и аз в някои ситуации гледам като теле), направих тази диаграмка. Дано тя ви е полезна. С различни цветове съм оцветил отделните тонове, така ги усещам аз, за други може и да са различни. Към тоновете от до мажор съм прибавил и фа диез, защото той е доста "ярък" тон, и доста се откроява от останалите.

Здравей! ;)

Отскоро почнах да се упражнявам на китара не че имам много спокойно време за такива упражнения но...

 

Само искам да ти кажа че картинката която си направил е много интересна и занимателна, но обясненията към нея ми изглеждат малко скучни.

Ако можеш да го направиш под формата на игра, да стане занимателно.

 

Тази сутрин ми щъкна идеята че би могъл да заимстваш от последното издание на "Школа по пиано за начинаещи" на Милена Куртева

20 лв. дадох за нея защото най-накрая беше издадена не в черно бял, а в цветен формат :) /това за деца е адски важно!!! ;) /.. и освен това и отзад имаше прикачен детски компютърен диск .

 

 

Преписвам:

Учебна компютърна игра "Познай нотите"

автор М. Куртева художник И. Газдов

програмиране и графичен дизайн А. Бъчваров.

40 мелодии с 80 загадки

за развитие на музикалния слух,

музикалния ритъм и музикалната памет"

 

 

 

Ето. Колко идейно. Това вече е направено за пиано. ;) За китара още не.

Може би у нас в обучението по китара липсват педагози-методисти? :think:

Редактирано от AlFiA
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има и за китара само някой трябва да се хване да ги преведе.

 

Относно строевете -

Има 'секви флашчета по тоя въпрос.

 

На www.guitar.com има интерактивен генератор на скали и акорди, за който няма неизвеста комбинация на тонове. Пише ги с точки, букви и к'вото ти текне.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Напълно съгласен съм, Евтим! ;) Също смятам, че абсолютният слух е напълно добиваем.

Абсолютно ... абсолютно! Така де.. така нареченият абсолютизъм се придобива...в това няма никакъв спор. просто много занимания ... солфеж.. ала бала.. всичко е възможно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, това е вярно. Заложбите да станеш абсолютист са природни, но такъв не се става без мнооооого работа и свирене, свирене, свирене...

Та по темата...Ориентирам се, но не знам всички. На баса ми е в пъти по-лесно, той ми е по-близък напоследък.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре де.Таблици добре, ама на буквите кои ноти съответстват?

C - до

D - ре

Е - ми

F - фа

G - сол

А - ла

B ( или H ) - си ( има два символа за нотата Си.. въпрос на предпочитание.)

 

Предполагам това си имап предвид колега. В случай че не ги знаеш няма да е лошо ако се занимаваш с музика да ги научиш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

B ( или  H )  -  си  ( има два символа за нотата Си.. въпрос на предпочитание.)

 

  Предполагам това си имап предвид колега. В случай че не ги знаеш няма да е лошо ако се занимаваш с музика да ги научиш.

И аз така мислех, но като тръгнах на солфеж и като се вгледах по сериозно в Елементарна Теория на Музиката на Парашкев Хаджиев, а не в "Аз Рокясах" на Юлиан Марков, разбрах, че "Си" е "Н" , а "Си бемол" е "В".

Можем да спорим дълго и широко, но ти предлагам да разгърнеш книжката , защото "В случай че не ги знаеш няма да е лошо ако се занимаваш с музика да ги научиш."

Здраве и успех. Ники.

 

П.П. Ако решиш, че се заяждам, не ми отговаряй и толкова, просто виж в книжката.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм решил че се заяждаш.

Ае здраве и бой по жиците :happy::happy:

Не че нещо , ама не се отнасяше за теб луеко ... Иначе наистина H е по-правилно , но американците махат това означение и остава В .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Относно B и H:

 

В книжката на Парашкеж Хаджиев може много неща да пише, НО, това, в неговите книжки е по немски образец, и е малко архаично. Ако вземете стари ноти, най-вероятно B ще е си бемол, а H ще е си. Обаче в повечето по-съвременна литература H въобще не фигурира, а доколкото знам в консерваторията май учат по стария начин, което не ми се нрави много честно казано :rolleyes: .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Са ше ви кажа един революционен метод за да си научиш нотите по грифа... Отпуснете тремолото, махнете струните, вземете едно джобно ножче, подълбайте ден-два и готово - от сега нататък не само ще знаете, но и ще виждате нотите по грифа всеки ден докато свирите... ХАХАХАХАХА :rolleyes::):D

бих го направил с комерсиална(рекламна) цел. нали знаеш всеки луд си има номер. в наши дни хората кво ли не правят за малко продажби...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Подобни картинки и методи съм ги събрал на кило. Най-дебилното беше едно флашче с имена на актьори и пр. звезди. Предлагаха го за метод за запомняне на тоновете.

 

Сега някой трябва да постне и основни пинизи при оформяне на акордите (тризвучие, мажор,  минор и т.н.)...

Също съм на мнение, че всеки би трябвало да си я нарисува сам в главата си тая картинка. И др. от опит знам че назубрените неща се помнят по трудно. Ако намериш логика в нещо (причина, следствие и др.) то си остава запечатано завинаги в кухарката.

 

Това мъжете го търсят номера с логиката все... ;)

А най-често логическо правило е че при мъжете логиката им е - непрекъснато и все грешна! :)

Една грешка успяват и могат да я повтарят 99 пъти!

Редактирано от AlFiA
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

B ( или  H )  -  си  ( има два символа за нотата Си.. въпрос на предпочитание.)

 

  Предполагам това си имап предвид колега. В случай че не ги знаеш няма да е лошо ако се занимаваш с музика да ги научиш.

И аз така мислех, но като тръгнах на солфеж и като се вгледах по сериозно в Елементарна Теория на Музиката на Парашкев Хаджиев, а не в "Аз Рокясах" на Юлиан Марков, разбрах, че "Си" е "Н" , а "Си бемол" е "В".

Можем да спорим дълго и широко, но ти предлагам да разгърнеш книжката , защото "В случай че не ги знаеш няма да е лошо ако се занимаваш с музика да ги научиш."

Здраве и успех. Ники.

 

П.П. Ако решиш, че се заяждам, не ми отговаряй и толкова, просто виж в книжката.

T'ва с Б-то е нек'ва хамериканска изгъзица от типа "Хората терсене - ние наопаки", но явно доста се е наложило заради азбучния ред.

Но пък винаги ми се е струвало странно защо само Си Бемол е с отделна буква и защо нема и за Фа диез примерно. :lol:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз така мислех, но като тръгнах на солфеж и като се вгледах по сериозно в Елементарна Теория на Музиката на Парашкев Хаджиев, а не в "Аз Рокясах" на Юлиан Марков, разбрах, че "Си" е "Н" , а "Си бемол" е "В".

Можем да спорим дълго и широко, но ти предлагам да разгърнеш книжката , защото "В случай че не ги знаеш няма да е лошо ако се занимаваш с музика да ги научиш."

Здраве и успех. Ники.

 

П.П. Ако решиш, че се заяждам, не ми отговаряй и толкова, просто виж в книжката.

Европейската и американската система за буквено означение на тоновете са различни ! Без крайни мнения, когато не сме добре запознати, моля !

 

поздрави

 

петър

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.