Jump to content
Българският форум за музиканти

Въпрос за изработка на гриф и тяло материал


Recommended Posts

Интересува ме дали орех е подходящ за изработката на самия гриф както и фингърборда защото клен ясен не откривам много е по вероятно да намеря орех става дума за електрическа китара соло а за тялото мисля да позлзвам липа. също приемам и съвети за друга дървесина която се намира лесно и е подходяща за целта .

 

Благодаря предварително на отзовалитте се !!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моето мнение е, че е подходящ, но е хубаво да не е цяло парче, а две или три парчета слепени, за да не изметне. За фингърборд може да си купиш някое хубаво парче от екзотичен паркет. Например палисандър или зебрано...

Ти ли ще си правиш грифа?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Ем да имама бая търпения инструменти желание и мисля да се опитам иаз така съм виждал от няколко вида дървесина слепени а щом става от орех какво дърво ще е подходящо да се сложи в центърана грифа при слепване на парчетата светло да е за контраст примерно 5 мм да се откроява от ореха бук, дъб например

Редактирано от lampamp
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нито дъб, нито бук!

Може само да слепиш три парчета орех. А ако искаш да ти е шарено, тогава може да сложиш клен, венге, махагон, абанос или друго твърдо и здраво дърво, което да не се цепи като бука.

 

П.П. Господата лютиери какво мислят по въпроса?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може ли да обясните, защо бука не е подходящ за направа на гриф, с фингърборд от явор например. Бука не е ли много здрав материал и се намира лесно? За здравина или за звуковите качества на китарата е проблема с бука?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нито дъб, нито бук!

Може само да слепиш три парчета орех. А ако искаш да ти е шарено, тогава може да сложиш клен, венге, махагон, абанос или друго твърдо и здраво дърво, което да не се цепи като бука.

 

П.П. Господата лютиери какво мислят по въпроса?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Преди време се упражнявах в лютиерския занаят (96 - 01), държа да отбележа - като любител.

Имам изцяло завършени три електрически китари и още толкова недовършени проекта.

Първата беше изцяло от липа, с фретборд варен бук.

Втората - тяло бор, гриф габър, фретборд варен бук.

Третата - тяло орех, гриф дъб, фретборд варен бук.

И с трите инструмента съм излизал с групата на участия.

 

Първата китара имаше много топъл звук, но беше "неприятно лека" и нямаше достатъчно дълъг състейн.

От втората съм най-доволен, като звучене и акустични свойства.

Третата китара не можах да харесам, защото много ме изтормози откъм обработка на материала, защото орех се полира много трудно, а дъбът е прекалено мек за гриф.Парадокс е, че имам издаден албум, записан именно с този инструмент.

 

Ако сега започна нов проект - нещо което отдавна съм изоставил, като идея - бих използвал орех за тялото и габър за гриф.За фрет борда отново бих използвал варен бук.

Тъй като някой спомена за слепване на части, само ще отбележа, че винаги съм използвал 100% цяло парче материал, както за тялото, така и за грифа.

За изкълчване на гриф не може да се говори, защото веднъж имаме гриф и веднъж фретборд, които са залепени.Отделно се слага и тръс-род, така че е излишно да се коментира.Ако обаче грифа е от чамов материал - спасение няма.

 

:metalist:

Редактирано от Slacoth
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

мм значи може да си ползвам за гриф орех и за тяло липа :) както мсиля поредата на грифа даиома тунка лентичка за шарка анпример 5 мм от липа такова мога да намеря незнам дали габър се намира лесно .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Slacoth, искрено се заинтригувах от китарите, които си правил. Ако можеш, публикувай тук някъде снимки, да видим как изглеждат. Интересно е наистина да създадеш собствен инструмент, макар че за себе си бих казал, че едва ли в скоро време ще намеря свободно време.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

мм значи може да си ползвам за гриф орех и за тяло липа :) както мсиля поредата на грифа даиома тунка лентичка за шарка анпример 5 мм от липа такова мога да намеря незнам дали габър се намира лесно .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Slacoth, искрено се заинтригувах от китарите, които си правил. Ако можеш, публикувай тук някъде снимки, да видим как изглеждат.

 

За съжаление, когато се занимавах с това, цифровата фотография не беше така популярна.Дори и компютър нямах тогава.Ще потърся снимки и ако открия ще ги сканирам.

 

мм значи може да си ползвам за гриф орех и за тяло липа

 

Според мен по удачен избор е ореха да остане за тялото, а липата за гриф, въпреки че много по-подходящи са габър или ясен.

Освен това липата е много лека и ако тялото ти е от липа, а грифа от орех, той ще натежи и постоянно ще се плъзга надолу, нещо което е изключително досадно.

Редактирано от Slacoth
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А габър от куде да намеря нарязан на талпи в момента си имам липа и орех . За грифчеот си мислех от 3 партчета орех липа оред итака хем ще епо лек хем шарен

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ооо не, липата не става за фретборд.

Най добре е от бук, освен ако не си намериш палисандър естествено.

 

Не знам от къде можеш да си намериш.Аз обикалях дърводелците като щурав, но това беше преди 10 и повече години.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.