Jump to content
Българският форум за музиканти

Вредя ли на системата


MDFk

Recommended Posts

Ниски честоти -> нискък импеданс -> големи токове -> пържене на говорител.

Бесен слап :rolleyes: -> Големи пикове + Ниски честоти -> нискък импеданс -> още по-големи пикови токове -> креатива бере душа<_<

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Относно централната колона - днес слушах албума на Lacuna Coil - Carmacode(2006та)за който съм сигурен, че пращаше звук и в централната колонка.

Някой има ли идея за моята (вече банална) дилема?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами...аз също съм с 5.1 система, друга марка е и не съм имал такъв проблем с петата колона. В началото просто трябваше да дам hardware accelleration за да може да пуска принципно 2 каналните песни на шесте канала на системата. Има някои player-и, които си имат някакви си настройки за отделните формати, провери дали там няма какво да направиш, дали не ти е пуснато да разпознава нещо от сорта на 4.1 а не 5.1 :metalist:

 

Ма и аз едно обяснение дадох...

 

А, относно централната колона - тя свири едновременно и ляв и десен канал, не се разделя, защото и тя както останалите колони получава един сигнал.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи те са предвидени и тествани основно с аудио формат и не са много ОК за свирене през тях с музикален инструмент. Честотата на която басса подава тоновете си може да се окаже летална за мембраните на колонките, особено на Криейтив.

Нещо не мога да се съглася с това.

 

Какви са тези тайнствени и митични честоти, които бас китарата генерира, а когато се запишат като музикално произведение ги няма ?

 

От доста време я слушам тази легенда и всеки ми разправя - не свири с китарата в хай-фи уредбата - ще я изгориш...

 

Как така не съм изгорил нито един високоговорител за всичките тези години в които свиря директно в хай-фи уредби? И каква е разликата между това да свиря нещо на хай-фи колоните и да запиша същото и да го възпроизвеждам от wav файл на тези колони? Никой не може да ме убеди, че АД/ДА конверторите използвани съответно за запис и възпроизвеждане режат тези тайнствени честоти.

Сори за гигантския куот, но се налага да отговоря с пример :metalist:

Не са митични честоти, а просто говорителите за Хай-Фай не са пригодени да за такова свирене. Дори и с немитичните честоти на китарата ми съм успял да си отвея БУКВАЛНО едната колона на уредбата... което ме заболя доста ;)

Както знаеш като музикант, свирещ на кубе предполагам, има разделение на бас кубенцата от китарните. Това не е случайно, поради факта, че за басчето ти трабват наистина доста приятни говорители, а и затова е по-скъпо за нас...

Ако имаш хубава аудио система вкъщи, която е и мощна, доведи един басист с ефекта му или без, сложи го закачен към нея и му задай на човека да се раздаде с много слап, пик, и каквото се сети по баса, като преди това е увеличен добре ;) След това, излез от стаята и слушай. Това, което ще се чуе от колоните на уредба е малко по-нестрашно от това, което ще излезе през едни колонки от класа на тези за компютър.

 

MDFk, братле, искрено те съветвам да не ги претоварваш колонките с басчето. А както казах за МР3-тата, зависи как са рипвани. Нямам много ясен спомен, но могат да ти се плейват всички колони, ама централната ще се смеси с фронт лефт и райт-а. Нещо още не им достигат канали на тез музинки, за да са ми присърце за такова слушане... ;) Но за филми са екстра ;) Ако искаш попитай Килър за малко музинка, която е перфектно компресирана и е с много як съраунд. Така и така свирите заедно, поне да те зарадва с нещо хубаво ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@IgniteAll явно не четеш :) Не ползвам кубе, свиря в хай-фи уредба както с китарата, така и с баса.

 

Мисля, че почвам да разбирам защо повечето хора имат проблем с хай-фи уредбите. Сетих се тези дни за една особеност на всички хай-фи тонколони, която е вероятната причина да стават проблеми от незнание. Както знаете, мощността на една трилентова тонколона се изчислява като се сумират мощностите на отделните високоговорители в нея, например една трилентова колона:

 

бас говорител - 40 W

среди - 40 W

високи - 20 W

 

Такава тонколона се счита, че има мощност от 100W.

 

Купувате си един усилвател 100W и считате, че всичко е прекрасно. Така е, ако звуковият материал който се подава към усилвателя е балансиран по подобен начин - т.е. има максимум 40% ниски, 40% среди и 20% високи във всеки един момент. Проблемът идва, ако пуснете парче само със ниски, където баса е миксиран така че да се движи близко до 0дБ (или си свържете баса към този усилвател) и го усилите на максимум - тогава ще подадете примерно 100W (няма да е точно така, но да не изпадаме в подробности) към тонколоната, чийто кросоувър ще пренасочи всичко или почти всичко към бас говорителя. Разбира се в този момент горкичкият бас говорител, който е предвиден да помеа само част от общият товар (до 40% от общият звуков материал) със своите 40W ще се види в чудо при тези 100W подадени към него.

 

Тук съществува и чисто човешкият фактор. Както знаете, човек не възприема линейно силата на звука в рамките на целият чуваем спектър. Особено зле се представя ухото по отношение на ниските честоти, като при по-ниски нива на звука ги възприема като отслабващи спрямо останалите честоти. За това се слагат loudness коректори (в повечето случаи с фиксирана стойност и обикновенно наричани Max Bass, Bass Boost и тн.) които усилват ниските честоти и дават възможност при тихо слушане на един звуков материал да се възприемат на ниво, на което биха звучали ако е доста по-усилен звука.

 

Като резултат от това, човек има склонност да усилва повече за да чува ниските честоти на баса и така претоварва яко тонколоните ако свири през тях.

 

При китарата за най-чест проблем се сочат пищялките (говорителите за високи честоти), които както при баса поемат голяма част от натоварването, при положение че е предвидено да поемат макс 20% от общият звуков материал. Тук лоша шега играят хармониците, които при китара с дисторшън запълват сериозно горната част на спектъра.

 

За това като се свири с хай-фи уредба, нивото на звука на съответният инструмент трябва да е такова, каквото би било ако се слуша музикално произведение. С други думи баса не трябва да се чува като соло инструмент, а да има същият запълващ ефект - разбира се това не се харесва на повечето хора и те усилват ли усилват...

 

Специално с китара, когато свиря с някой бекинг трак, китарата ми е точно толкова силна, колкото би била ако я запиша в микс.

 

Това ми е теорията. Може и да не е вярна, но ми се струва разумно обяснението.

Редактирано от niki123bg
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

... Както знаете, мощността на една трилентова тонколона се изчислява като се сумират мощностите на отделните високоговорители в нея, например една трилентова колона:

 

бас говорител - 40 W

среди - 40 W

високи - 20 W

 

Такава тонколона се счита, че има мощност от 100W.

Мощността на едно озвучително тяло с няколко високоговорителя,пасивно филтриране и съответно захранвано с 1 усилвател е = на мощността на основния говорител, т.е. не е сбор от мощностите на всички говоритвли. В посочения случай тонколоната се счита с мощност 40w.Tова е правило!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мощността на едно озвучително тяло с няколко високоговорителя,пасивно филтриране и съответно захранвано с 1 усилвател е = на мощността на основния говорител, т.е. не е сбор от мощностите на всички говоритвли. В посочения случай тонколоната се счита с мощност 40w.Tова е правило!

Може би да, може би не:

 

Loud Speaker Power Rating

 

If multiples of identical speakers are used in a combo or cabinet, the overall power rating is calculated by multiplying the individual speaker rating by the number of speakers in the cab, eg: 4 x 25 watts = 100 watts. However, when speakers are mixed, the lower rating is used to make the calculation, as both speakers draw the same power from the amp. For example, in the case of one 60 watt speaker and one 25 watt speaker in the same cab, the effective power rating is calculated as follows:

 

1 x 25 watts + 1 x 25 watts = 50 watts total

 

It is not critical to match the power handling of a speaker system precisely with the power output of the amplifier but, as a general rule, the power rating of the speaker(s) should be at least equal to that of the amplifier.

 

С други думи ако всички говорители в примера който дадох бяха по 40W, тогава максималната мощност на тонколоната би била 120W, но тъй като един от тях е 20W, то тогава се счита че тонколоната е 60W (3x20W).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мощността на едно озвучително тяло с няколко високоговорителя,пасивно филтриране и съответно захранвано с 1 усилвател е = на мощността на основния говорител, т.е. не е сбор от мощностите на всички говоритвли. В посочения случай тонколоната се счита с мощност 40w.Tова е правило!

Може би да, може би не:

 

Loud Speaker Power Rating

 

If multiples of identical speakers are used in a combo or cabinet, the overall power rating is calculated by multiplying the individual speaker rating by the number of speakers in the cab, eg: 4 x 25 watts = 100 watts. However, when speakers are mixed, the lower rating is used to make the calculation, as both speakers draw the same power from the amp. For example, in the case of one 60 watt speaker and one 25 watt speaker in the same cab, the effective power rating is calculated as follows:

 

1 x 25 watts + 1 x 25 watts = 50 watts total

 

It is not critical to match the power handling of a speaker system precisely with the power output of the amplifier but, as a general rule, the power rating of the speaker(s) should be at least equal to that of the amplifier.

 

С други думи ако всички говорители в примера който дадох бяха по 40W, тогава максималната мощност на тонколоната би била 120W, но тъй като един от тях е 20W, то тогава се счита че тонколоната е 60W (3x20W).

Със същите думи: - английският текст,който предлагаш и примера който даваш с т.н. 3-лентов бокс,касаят различни неща и не могат да бъдат представяни като взаимоподкрепящи се примери.3-лентовият отговаря на изискванията,които съм посочил,докато "английският" вариант говори за еднотипна работа в един и същ честотен диапазон на група говорители(наличието на 3 говорителя в никакъв случай не означава непременно 3 ленти).Когато тези говорители са различни(нещо,което е изключително частен случай при професионална работа),общата допустима работна мощност се пресмята и зависи от няколко конструктивни показателя(зависи по какво се различават ВГ) в съчетание с предназначението на т.колоната.

 

 

Т.Е. "може би"-то е "да"!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

niki123bg, разбрах още предишния път, че свириш на Хай-Фай :( Но исках да се подплътя с нещо в казаното си. Както и ти сам констатира за колоните - не всички могат да поемат човешката алчност за сила на звука. От тази гледна точка казвам да се внимава. А и вече отделен е въпроса дали ще изкарват звук, който да е реалния звук на баса, в конкретния случай :D Не споря, просто си казах мнението и съображенията :D Иначе :( и аз си дрънкам на уредбата :(

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чета тук и кво видех?... Сходен проблем... Свиря си с баса на 5.1 КриейтиФФ от около пол. година и май ги попре...БАХ. Мноо тъпо... И тръгнАх до технопУлис за едни сосни Танойки (Хай-Фай-Чай разбирай) и там пича ми каза тАй:

"На Н!-Ф! колонки НЕ е добре да свириш, щото са с меки мембрани и ползват различен ток! Китарите и басовете (и въобще муз. инстр.) подават ПРАВ ток и си трЕбФат колонки с твърди мембрани. Бей питай в Райзинг Форсс! (отсреща инги е щанда)"

И туй то! И си е прав. Аз вече усетих вътрешно, че не звучат както преди моите креатиФФки... Пу да му са не видело! Така, че купувайте направо мониторчета и на тех шда е свирнята и микса. БТВ да миксираш на 5.1 верно е малко по-...различно. Требва 'а са ФнимаФа с басите. Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

lileu: "Китарите и басовете (и въобще муз. инстр.) подават ПРАВ ток"

 

:wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall:

Редактирано от Fortissimo
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.