Jump to content
Българският форум за музиканти

Хармоника помощ


Recommended Posts

Здравейте.От край време много ми харесват хармониките.И сега се навих да се науча.Но ми е нужно да ми се обяснят някои работи.Каква хармоника трябва да си купя имайки предвид че до сега не съм пипвал такава.Знам че има хармоники за различни стилове.Мен на кефят много тези които ги свирят по затворите :happy: .Но имайки предвид че ще се уча трябва ли да се ограничавам в един стил?С колко дупки трябва да е?Настройки,работи абе всичко нужно.Извинявам се за изказа но нямам и ни най-малка представа от хармоники.Пишете всичко което мислите че ще помогне на един начинаещ.

Благодаря ви много

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

ами от бургас съм и искам да се науча като цяло да свиря и после да специализирам в някакъв стил,но ако трябва оше сега да избирам предполагам ще е кънтри като това дето свирят в затвора(много ме кефи)

Тук има една хармоника със 16 дупчици но са двойни.Марката е Nokturn но нз дали ще ми свърши работа.Как да разбера дали става за нещо?

Редактирано от DoLTaN
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Това е блус, не кънтри

Трябва ти диатонична (или още блус) хармоника

тя е с 10 дупки, звукоизвличането става посредством техники

 

http://www.musicworld.bg/bg/c_869/Diatonic_Harmonicas.html

 

Избирай си

Задължително си вземи хароника в До

ако имаш нужда от разяснения можеш да не намериш на скайп viper2help

 

За първа хармоника, ако не си сигурен колко си зарибен си вземи стаг (5 лв) или Хонер Силвърстар (10 лв)

Китайски са, защото ако скочиш на "скъпа" има вероятност поради незнанието към инструмента да го повредиш което е болезнено(освен ако не си милионер)

Редактирано от Viper-X
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей

Нямам нищо против изказалия се по-горе колега, но ще те посъветвам нещо - отделяй същото време, което прекарваш в четене на мнения, в тяхното осмисляне...

 

Повечето уроци за начинаещи, които ще намериш в интернет, са със и за хармоника в до. С хармоника в до ще ти е по-лесно технически да започнеш да свириш. До тук аз нищо задължително не виждам. Аз си се уча с хармоника в Ла - не мога например да свиря едновременно със свирещия в някой урок, но и не искам. Ма-алко по-трудно ми е самото звукоизвличане в сравнение с хармоника от До, същата марка и модел, която съм пробвал, но звученето на тази в Ла ми допадна много повече. Все още нищо задължително...Пробвай и вземи решение за себе си.

Една вметка - сам се сещаш, че повечето усилия, които хвърляш за да се научиш да свириш на по-труден технически инструмент, едва ли ще ти навредят, а даже май точно обратното...

 

Първата хармоника, която си купих, беше Стаг за 8 лева. Беше толкова отчайващо зле, че два дена след това отидох и си купих Hohner Special 20 за 35 лева. Сега свиря на хармоника за 35 лева, а съм дал 43 лева. Това, което искам да кажа - купи си хармоника в съответствие със собствените си нужди, в никакъв случай не мисли, че по-малки финансови възможности означава по-евтина покупка, и не избирай по-евтин или по-скъп вариант без да си отчел предимствата и недостатъците на двата избора. Имай предвид, че можеш да повредиш инструмента, ако действаш необмислено и неподготвено, което надявам се нямаш намерение отсега да правиш - нека това не оказва влияние на избора

 

В интернет има безкрайно много ресурси по темата, ще си позволя да ти препоръчам да погледнеш две неща:

този форум

http://www.harperclub.com/

и този канал в youtube

http://www.youtube.com/user/KudzuRunner#g/u

(за първите уроци ще трябва да заредиш няколко страници клипчета)

 

Успех в начинанието!

 

\/

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

15-25 Август

организирам фестивал на устна хармоника

във ВАРНА!

 

участието е 50евро.

 

Поканил съм Brendan Power, Ben Bouman, Viola Barends, Борис Плотников, Слава Виноградов, Михаил Владимиров.

 

www.harpsummer.com

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Много искам да свиря джазз с хармоника,в смисъл такъв дъртичък съм да се уча, а предимно слушам джазз за това.Каква хармоника би била подходяща? Благодаря

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хармониките в ниския клас са евтини и не е трудно и скъпо да имаш няколко. Взимаш една, изстискваш и възможностите и минаваш на друга.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много искам да свиря джазз с хармоника,в смисъл такъв дъртичък съм да се уча, а предимно слушам джазз за това.Каква хармоника би била подходяща? Благодаря

 

Нужна ти е хроматична хармоника, с бутон. Като по-голямата на снимката. Препоръчвам доказаната като най-добра фирма Хонер. Но искам веднага да те предупредя, че без учител няма да направиш нищо. С диатонична (блус) хармоника имаш известни шансове, все повече хора свират. Но за сериозно обучение и дума не може да става в момента. Имаше няколко възрастни вече музиканти, които свиреха виртуозно, но някои от тях са зад граница. Може да потърсиш контакт с пенсионирания тромпетист от бенда на радиото Стефан Славов. Ако се съгласи, може да научиш нещо от него.

 

0f8a463019b0ad9a.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По-евтина - китайска диатонична за десетина лева. Последния път намерих читава след половин час пробване. Не изкара много.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Еми майната му,блуз ще свиря, свири ми се , http://www.musicworld.bg/bg/c_869/Diatonic_Harmonicas.html някоя от тези за 10 лева ще станат ли ? Горе-доло коя бихте ми препоръчали от по-ефтините?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Еми майната му,блуз ще свиря, свири ми се , http://www.musicworld.bg/bg/c_869/Diatonic_Harmonicas.html някоя от тези за 10 лева ще станат ли ? Горе-доло коя бихте ми препоръчали от по-ефтините?

 

Както разбирам не ти се дават много пари. В такъв случай не купувай боклуци, скапват се преди да разбереш какво става. Дай някой лев повече за Хонер за да знаеш, че имаш хармоники. Казвам хармоники защото за всяка тоналност трябва отделна хармоника. За начало стига една докато се понаучиш, но после разходите нарастват. Преди години бях срещнал нещо казано от Сони Бой Уилямсън, той нарича тези хармоники "еднодневни харпове"...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.