Jump to content
Българският форум за музиканти

Български самоучител за китара!


Recommended Posts

:D какьв фарс - да защитавате авторските права на фирма Юбиса :D:D:):D:P;)

фирмата е на Юлиан и баща му които не са никак лоши ( тоест имам добри спомени от тях) но в началото на 90-те повечето от табулатурите на западните банди и школи за китари - самоучители бяха нелегално копирани и разпространявани ИМЕННО от тях ...

 

Да, те наистина доста пезпардонно копираха и разпространяваха школи за китара, без да имат авторските права.

 

По-интересното е, че в naj-първата "Аз рокясах" (другите така и не ме интересуваха) книжка всичко си беше окрадено от съществуващи вече школи (Малмстийн най-вече). Аз по едно стечение на обстоятелствата видях и чух част от материала преди да е издаден. Тогава директно в очите на Юлиян му казах, че това е дословно копиран материал. Те тогава се спогледаха смутено с баща си, чудейки се откъде мога да знам :) Ама много преди те да почнат да копират школите, други хора ги бяха просвирили вече :) хехехе ... Останало ми е като ярък спомен и пример за защита на авторските права в БГ ;)

 

Keep On Rockin' !! :)

Редактирано от visiondann
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:) да - копираха и разпространяваха школи без авторски права. Благодарение на което парийте като мен, които нямаха чичо в чужбина, можеха например да пипнат школа по хармония на Бъркли . За което аз съм благодарен - а нямаше и интернет откъдето да се свалят. Пък за пиратлъка - тъпо е , да. Когато обаче си платим копието на операционната система, музикалния софтуер, офис пакета и разни други неща общо на стойност 5-7 К$ , пак да говорим..аз лично, за хоум употреба съм далеч от тази възможност. Които може - похвално....
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 9 months later...

Според мен Юлиан трябва да се признае за ГЕРОЙ,защото независимо дали е "преписал" школите от някой друг,без неговият труд в момента китаристите в БГ трябва да за на половина!,колко много хора са се научили как се Свири от НЕГОВИЯТ труд,а колко още ЩЕ СЕ УЧАТ?

Кажете ми кой друг е направил толкова за развитието на Китаристите у нас?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз що ли си мисля, че повечето кадърни китаристи са вадили по ония времена нещата, които ги кефят по слух и точно това ги е направило кадърни?! Не бих казал, че точно неговите школи са допринесли до нещо съществено, но пък не съм живял в оная 'епоха' че да знам как е било точно. От погледа ми върху поредицата "Аз рокясах" не са нищо съществено, заслужаващо си времето и труда за четене :)

 

Поздрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е точно тей. През 1994-та нямаше нет, дори още доста години минаха преди простолюдието да успее да си пусне домашен такъв. Тогава нямаше откъде да си намериш нито ТАВ-ове, нито ноти, нито школи и учебници. Освен ако не си много вътре в нещата и имаш познати или поне ходиш при учител по китара. Но за простолюдието вариантите ня бяха много. И тези школи на Юли Марков бяха една чудесна алтернатива. За такива като мен - хора неможещи, но с мерак. ;)

А колкото за копирането и липсата на авторски права вече мисля, че го казах - ДА, така е, това е и една от причините да ги пуснем тук тия школи в електронен вид. Другата причина е, че така или ианче няма откъде да се купят, а не е нужно трудът да умира и да остава само в миналото. Нека се учат мераклиите! :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Понеже някой наскоро ми беше писал за линк към книгите, но май не му отговорих, се повтарям:

 

Понеже доста хора искат книжките, обявявам - нямам линк!!

Спрян ми е сървъра на личния ми компютър с реално айпи, на който хоствах книгите. Имам ги на харда, и ако някой иска мога да му ги пратя в mIRC, ICQ, skype. За повече информация - на ЛС.

 

 

НЯМАМ ЛИНК, МОГА САМО ДА ПРАЩАМ В МЕСИНДЖЪРИТЕ!!!

Ако някой иска линк - да се обръща към другите съфорумци.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 months later...

Успях да намеря и книгата а бас от поредицата. Вече е предадена за сканиране и скоро се надявам да е достъпна за всички. :hysterical:

 

П.П. Приемат се катo дарение всички касети, които ни липсват. :metalist:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 year later...

Получих мейл от Юли Марков - авторът на самоучителите от поредицата "Аз рокясах". Ще пропусна любезностите, които си разменихме - за добрите думи, които съм написал относно книгите (от негова страна), и за това, което той е направил за нас феновете с издаването им (от моя страна). Една от причините, поради които ми писа, е тази, че държи авторските права върху поредицата и иска да бъде сигурен, че не печеля от разпространението им. Никога не съм се възползвал финансово от тях и така ще бъде винаги! След молба от моя страна получих официалното му разрешение да ги оставя на сайта си и да продължа да ги разпространявам, с цел повече млади хора да започнат да се занимават с китари и музика. Благодаря му за жеста и съм сигурен, че взаимно помагаме за това! :girl_cray2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Кво е немало бре,Роко,вадехме си на слух нещата (Пърпъл,АС/ДС,Хендрикс) със скапани Грундиг-Унитра касетофончета и свирехме със скапани мощни лампови усилватели,от които ни биеше ток понякога -86-87 година беше -никакви школи и учители за тая музика не ни трябваха.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бай "уй, а как предаваш нещата които си извадил на слух на някого друг?

Нямаше никаква информация какво е това китара и как се свири на нея. Що е суип, дабъл хенд и т.н.

Нотите научих от майка ми че е даскал, ама преди мен в Ивайловград (средно 4 500 жители) е живял 1 китарист (Кузман Бирбичуков - ако са верни легендите) и той е напуснал града 20 години преди да се родя. Всъщност има и един мой набор ама той се изнесе за Бъркли много набегом та не 'фанах много от него.

Няма учители - няма школа. Вярно на мен това ми е от полза. Но как според тебе съм се научил да различавам стиловете на различните китарджии в условия на почти пълна изолация. Прочее ако ти не намираш за важни т.нар. в същите школи "Седем дълги форми на гамите", които после асоциирах с ладовете аз мисля че са важни.

Аз не съм бръмчал цял живот сред китарджии, които да ми показват пръстовки и прочее пинизи на ел. китарата. Вие сте се събрали тука едни културни лауреати, да се хвалите един друг кой е по, по, най, а аз през т'ва време съм си търсил нещата по какъвто начин е бил възможен.

Основните неща които знам съм ги научил от тая книжчица + Граничното поделение в което слава Богу служиха много свестни типове от цяла БГ.

Щото едно е да свириш урболежката, а друго да имаш някакво понятие какво се случва докато свириш. И до ден днешен продължавам да речеквам теоретичната азбука на хавите които свирим, щото трябва и да се знае, преди да се говори...

А евала казах на др. Марков, че е избегнал типично българската част с "На мен къде ми е келепира"

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...и аз съм направил първите си стъпки с "Рок Буквар"-чето, а и с останалите книжки от серията... :-)

Похвално е за Юли Марков, че е разрешил да се оставят да разпространяват безплатно самоучителите от серията "Аз рокясах", защото според мен младите, тепърва прохождащи китаристи все още има какво да научат от тях на чист български език...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

само още един детайл - в един момент Юли беше един от малцината учители в София при които се учеше и класика и джаз и рок и каквото човек го влечеше ( само класиката беше задължителна). Сега сигурно е по различно, но тогава всеки даскал си копаеше в каквото е най-силен а останалите бяха идиоти.

 

И бира се пиеше :) извънурочно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вие сте се събрали тука едни културни лауреати, да се хвалите един друг кой е по, по, най, а аз през т'ва време съм си търсил нещата по какъвто начин е бил възможен.
И аз точно това обяснявам - търсихме и си вадехме нещата по слух от касети,грамофонни плочи внесени от Югославия,пиратски работи,но по соца нямаше друго.

Ай стига с това,че като си от СФ си с привилегии - и аз съм бил бедно хлапе от учителско семейство,но ми се свиреше,вместо да се занимавам с Далавери.

Пробвахме да ходим на уроци в читалище с другия китарист на първата ми група ,изкарахме 2-3 школи с валсчета на Карули и се отказахме.

И да -"Музиката не е за четене,а за свирене",цитирам един от големите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.