Jump to content
Българският форум за музиканти

дефретване


thurston

Recommended Posts

не бях свирил на фретлес и...посвирих на една дефретната орфейка и ми хареса че мога да правя интересни неща като слайд, бенд и други такива, като излизат много по чисто отколкото с моите басове. та струва ли си да се дефретне някой бас, и как да го направя-в домашни условия или при майстор (пича каза че ги е махнал с клещите). suggestions?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

не бях свирил на фретлес и...посвирих на една дефретната орфейка и ми хареса че мога да правя интересни неща като слайд, бенд и други такива, като излизат много по чисто отколкото с моите басове. та струва ли си да се дефретне някой бас, и как да го направя-в домашни условия или при майстор (пича каза че ги е махнал с клещите). suggestions?

Ами аз моя бас го дефретнах с ножче :) Врътката е да с тънко острие, за да не осакатиш грифа ;) Талпата ми е Пълдин и си го дефретнах без да ми мигне окото ;) Струва си, що да не си струва :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

не бях свирил на фретлес и...посвирих на една дефретната орфейка и ми хареса че мога да правя интересни неща като слайд, бенд и други такива, като излизат много по чисто отколкото с моите басове. та струва ли си да се дефретне някой бас, и как да го направя-в домашни условия или при майстор (пича каза че ги е махнал с клещите). suggestions?

Ами аз моя бас го дефретнах с ножче :) Врътката е да с тънко острие, за да не осакатиш грифа :) Талпата ми е Пълдин и си го дефретнах без да ми мигне окото :) Струва си, що да не си струва :)

Замислям се сериозно като си взема нов бас да си дефретна сегашният... и без тва е страшно тъп и евтин :) Ама си го обичкам :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Работата е по-лесна ако фингърбордът е тъмен- палисандър, абанос и пр. Те обикновено не се лакират отгоре и махането на прагчетата е по-лесно. Ако е клен-фборда се лакира целия заедно с прагчетата на него. Така че преди да ги махаш, трябва с едно тънко ножче, както казва Jigsaw, да резнеш точно на границата м/у прагчето долу и fb-да, за да се освободи прагчето от лака, който го свързва с него.

След това, независимо какъв е fb, трябва много внимателно да провериш дали могат лесно да се извадят. Ако не, значи сигурно са залепини по някакъв начин. Тогава трябва да се загреят, за да се размекне лепилото (ако имашш късмет да не е епоксидна смола :):) ) Това се прави много фнимателно с поялник например. Най добре е да не се вадят с отверки, ножчета и т-н защото така може да се нарани fb-да. Можеш да си купиш едни евтини клещи, от онези, с които се реже, не се сещам как се казваха, и с флекс или шмиргел да ги направиш плоски отгоре, така че да можеш да ги подпъхнеш под прагчето.

 

Още в следващата серия, че много дълъг стана поста :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Почти не познавам басист, чиито първи фретлес да не е бил именно "дефретната" тояга. Аз съм за, освен това при този вариант остават прорези на мястото на позициите, което е удобно и полезно в началото ;)

 

Моят 1ви фретлес беше кремонка с кленов борд. Свалих праговете, изшлайфах го и го пропих с каноконлит. Резултатът е много износоустойчив :guitar: :lol::lol::lol:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да това е много важно! Особено ако се свири с roundwound струни, защото кленат не е толкова твърд като абаноса и много бързо се появяват едни гадни вдлъбнатинки...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

ми кво да ви кажа, нямам си идея какъв е фингърборда, нямам си представа от дървото, но е светъл (на Кремонката) и е лакиран, естествено. всъщност не бих го дефретнал точно сега точно този бас, защото праговете са едно от най-готините неща (не са оригиналните естествено). но бих разказал играта на някоя тояга, която ще си взема специално за случая (малко експерименти, тралала). както някой умен (Jigsaw) каза: струва си щото не си струва...

а,...а как да позная какъв е фингърборда, и дали всички кремонки басове са от едно дърво?! :ph34r:

Редактирано от thurston
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дупките от старите позиции се запълват най-лесно с парчета фурнир. режеш го на ленти малко по-дълги и по-широки от прореза, мажеш обилно с лепило и поставяш в прореза. След като изсъхне с шкурка в/у дървено трупче махаш стърчащата част отгоре и отстрани.

Аз на моя бас (кленов фингърборд) използвах махагонов фурнир и епоксидна смола, в която бях добавил махагонов прах за да стане еднакъв цвета и да не личи лепилото.

 

 

 

 

 

 

Всички Кремони които съм виждал са с клен. МОже да има и изключения, но аз на твое място не бих се притеснявал. Сваляш позициите и почваш свирнята. :guitar:

Ако ти се занимава изшлайфай ВНИМАТЕЛНО лака с фина шкурка и мини дървото с каноконлит (като най-лесен и евтин вариант). Изчакваш да изсъхне, шлайфаш пак и си готов.

Такава обработка дава добълнително здравина (и променят малко звученето), но това дали ще се появят резки от струната по дървото зависи от доста неща (вид струни, начин на свирене), а и резки които да пречат се появяват след 2-3-4 години РЕДОВНО свирене. За толкова време можеш спокойно да решиш дали фретлеса е за теб и да мислиш за по-сериозен инструмент.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мойто скромно мнение е,че трябва да си дадеш китарата на някой лютиер да ти я направи(независимо дали е хубава или е кофти):godbless:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.