Jump to content
Българският форум за музиканти

Характерно тоноизвличане - или колко по-важни са пръстите


yotzzo

Recommended Posts

http://www.youtube.com/watch?v=4s2uElEmrxc

 

Това са едни простички неща за тоноизвличането и фразата в блуса и не само, на които малко се обръща внимание. Може да коментирате, а може и да поствате неща на китаристи с нетрадиционно и характерно тоноизвличане. Това в случай, че ви е интересно. На мен ще ми бъде. Малко ми е омръзнало да обсъждаме китарките, хайде да стигнем до втора стъпка - как се вади звук от тези красавици. :hysterical: Ако не - темата логично ще потъне в забвение или ще бъде изтрита любезно. :greenangel:

Ако вече е поствано и обсъждано - моля да ме извините. Аз търсих и не немерих нещо интересно по въпроса.

Редактирано от musicman
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 66
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

 

:icon_shithappens:

 

едит:

Щях да забравя от вълнение - поздрави за темата ;)

Редактирано от ...taka li e? - a taka.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Давам още 2 примера свързани с блуса:

 

Рой Бюканан

 

 

и Джеф Бек

 

 

Може би не трябваше да споменавам Албърт Колинс в заглавието на темата, защото ми се иска да поговорим и за други китаристи, както и за интересното тоноизвличане въобще. Ще се радвам да споделите как вие тоноизвличате и колко обръщате внимание на този елемент от свиренето си.

В едно интервю с Пейдж открих следното: " Моят пръстов метод - това е смесица от влиянието на Pete Seeger, Earl Scruggs и моята некомпетентност. " - Да живее некомпетентността, бих казАл. :) Не ме разбирайте погрешно - ако смятах некомпетентността за нещо добро - не бих отварял подобна тема.

Редактирано от yotzzo
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Темата е супер :) , точно такава, каквато трябва да бъде в един музикантски форум. Надявам се много хора да пишат по въпроса. Иначе аз отдавна се каня да направя едно видео за начинаещи с най основните приоми за блусарско свирене на китара ( нямам предвид свирене на блус, аз не съм блус китарист, просто някои основи неща свързани със звукоизвличане, техники, легати и тн )

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря на @flisk за любезното съдействие относно заглавието на темата. Благодаря и на включилите се, радвам се, че темата ви харесва. :hysterical: Чакам с нетърпение @kolio_k да започне да качва видеа. Освен това мисля, че е добре темата да излезе от рамките на блуса. Използвах го като отправна точка.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:hysterical: Не бях аз, някой ме е изпреварил ! Аз благодаря за първата смислена тема за хилядолетието в този раздел - като се прибера от работа ще има да прослушам (и да пресвирвам, че вчера ми донесоха оборудването ;))
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето един от любимите ми с много характерно звукоизвличане. Повлиял е на много от големите имена в музиката (даже Стиви Рей Вон казваше, че много е взимал от него). Говоря за Фреди Кинг. Между другото много интересно си държи китарата на ДЯСНОТО рамо :punk_guitar:

Вижте го

 

Иначе с изключително звукоизвличане наживо много ме е впечатлил Гери Мур. Просто като го чух, останах поразен колко разнообразна динамика може да се използва при свирене и колко силно изразно средство е!

Ето го ТУК как свири с ББ Кинг.

 

Супер тема, точно нещо такова ми трябваше, просто ми дотегна от обсъждане на апаратури и екшъни на струни и тремола и прочие технически информации. :punk_guitar:

Редактирано от Vasil Pavlov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

http://www.youtube.com/watch?v=Df3BafW0xiE...feature=related

Едно от нещата, които карат космите ми да настръхват. Нямам думи просто - жестоко!

Редактирано от EAmechaniX
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Даа, най-после малко по-зрели теми в този музикантски форум. На първото видео Албърт Колинс посвири с цялото тяло.

 

Тоест звукоизвличането става с цялото тяло, а от тук следва, че и да блъскаш китарата по главата, пак може да излезе блус - стига да има такъв.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като става въпрос за блус обаче и особено за Red House никой не може да я изсвири по-добре от Хендрикс - http://www.youtube.com/watch?v=CjOQ9r35uiU&feature=fvw

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

yotzoo, стискам ти ръката за темата. :punk_guitar:

Обаче, за да не я превърнем в парад на клипчета от youtube.com

то по-добре е хора с опит и възможности да споделят техни техники, приоми, трикове и познания,

а пък ако това е подплатено с видео, то според мен би се получила една още по-безценна тема.

В интернет ако си поне малко умен можеш да намериш почти всичко, по-интересното е как го правим ние тука във форумът.

 

П.П.Обещавам, че при първа възможност ще дам и моят принос за каузата, поне до толкова колкото мога.

 

Още веднъж поздрави, :punk_guitar:

Редактирано от ciriljhonson
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

A като говорим за Албърт Колинс и характерно звукоизвличане, помня някой беше пуснал тук

 

 

солото от 4:13 натам имам предвид, просто там демонстрира точно това, за което говорят във втората част от урока на Йоцо ама доста по-добре.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Между другото, като говорим за Albert Collins и за звукоизвличане (ей, сега ми го набихте в главата с тая тема), може би най-специфичното за звука и звукоизвличането му (освен телето с PAF адаптер на нек и Fender Quad Reverb 100 вата) е това, че не ползва перце, а свири с пръсти и начина на удряне на струните е много подобен на слап-а при басистите. Реално удря струните срещу грифа - затова и звучи толкова... не знам как да го обясня, чува се (много му се кефя на това звучене, от известно време и аз се пробвам да правя слап и поп на китарата :D )

 

Пък и настройката му е във Фа: (фа, до, фа, ла бемол, до, фа) и обикновено ползва капо на 5/6/7 прагче (според песента). Абе изобщо тоя си е цял уникален сет ъп за китара сам по себе си :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.