Jump to content
Българският форум за музиканти

Samplitude/Sequoia


synchu

Recommended Posts

Излезе Samplitude 9 (всъщност беше анонсиран преди няколко месеца, немската версия беше разпространена преди около 2-3 седмици и преди седмица започна разпространението на английската, ако трябва да сме точни)

На http://www.samplitude.com можете да разгледате новостите, както и екраните на самия софтуер.

Сред основните новости са основна промяна в и без това иновативния sound engine, нотен редактор, различни подобрения в редактирането, МИДИ редактора и много други. Има и няколко нови ефекта, сред които channel strip и може би най-добрия софтуерен reverb, който съм чувал - наистина изключителен, по мое мнение.

:bravo:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мии... Стайнберг ....Кюбейс .... някак си уотевър, но не бих ги написал в една тема със Самплитюд...:-/ :nono:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

това какво трябва да значи?

 

меджикс имат да ядат още много хляб докато стигнат щайнберг - да не забравяме все пак че не става въпрос само за кубейс и нуендо аз а тонове софт.. щайнберг изградиха основите на това което днес се нарича аудио софт

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Tова просто не е вярно и говориш наизуст и е твърде дълго да обяснявам защо един продукт стартирал като миди секвенсър е далеч от това, което е стартирало като една от най-иновативните аудио апликации и с един от най-добрите (не само като звук) аудио енджини въобще правени и чиито вградени ефекти са един клас ( а някой и доста над) от ефекти от типа на УРС, Уейвс, Алтивърб. Идеята за създаване и първите прототипи на СЕК'Д (предшественика на Самплитюд и Секвоя) стартират през '85, като в началото на 90-те (92, горе долу по същото време като първия Кюбейз) излиза първия софт. Обектната концепция в Самплитюд, възможностите за едитинг, звука ( и още по-големите и ефективни възможности за едитинг в Секвоя) са доста по-напред от каквото и да било, което съм виждал и използвал. (Не че и Сам си няма бъгове).

Айде да кажем, че аз съм глух и не разбирам това, което използвам от 2 години насам, но определено хората, които използват Самплитюд и Секвоя, като Боб Олсън и други миксирали и мастерирали за Мадона, Принс, Майкъл Джексън, като тези направили Виена Симфоник Оркестра Лайбръри трябва да ги разбират донякъде тези неща...

 

В крайна сметка обаче и двата продукта доказват, че немците ги разбират тези неща с писането на софтуер за музика, което си заслужава уважението :nono:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма кво да ми обясняваш на мене, занимавам се с тия неща повече от 10 години. Минал съм през продукти на меджикс, и не случайно не съм се спрял на тях :nono:

 

Всеки си има предпочитания нали се сещаш...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ех, ако наистина имат нотен редактор и подобрение в миди-редактора и ако няма проблеми с vst-тата както беше по-рано, може би и мен биха ме привлекли..

Редактирано от ecmjazz
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Доста хора твърдят, че аудио енджина е доста по-добър от тези на Steinberg (Cubase, Nuendo) и Cakewalk (Sonar) и не е невъзможно това да е факт.

 

Samplitude е по-скъп от Cubase (не съм се заглеждал дали Sequoia е по-скъпа от Nuendo), но не фрапиращо - около 10% ако се купи директно и около 25% ако се ползва под наем.

 

Това с ползването под наем е готино - срещу наем от 20 или 40 EUR на месец човек може да ползва легална версия (с донгъл) и да получава всички ъпдейти (вкл и платените).

 

До колкото зная форумът им е доста полезен и тъй като е затворен форум - т.е. достъпен само за собственици на Samplitude или Sequoia) е доста чист и ако човек има нужда от помощ, винаги се намират хора които се занимават професионално с музика да помогнат.

 

Имайки в предвид и по-малката клиентска база, до колкото зная хората от Magix са доста по-отзивчиви откъм поддръжка и доста от основните разработчици посещават редовно форума и помагат с каквото могат.

 

Като цяло звучи много добре.

 

Това което мен лично ме спира е, че ще трябва тепърва да изучавам нови концепции и workflow, както и това, че почти няма материали за обучение, особено ако сравним с Cubase или Sonar, за които има цели щандове с книги и видеоуроци.

 

Въпреки това съм фен да опитам, но имам известни неприятни усещания от последният ми опит да си купя от тях Samplitude SE 8, което завърши с нулев резултат (нещо не се кефят на български кредитни карти) и никакъв отговор от тяхна страна на мои запитвания защо не мога да си купя нещото.

 

Освен това леко ме дразни факта, че държат демо версия на 8.11 на сайта си, вместо да направят и сложат такава на 9. При положение, че няма демо версии или try-before-you-buy (h2o и сие), как ли бих могъл спокойно да инвестирам 880 евро в този софтуер. Демо версията на сайта им не се държеше много прилично с моята машина - т.е. имаше забавяния и едно две забивания.

 

Ще изчакаме обаче - може и да се появи демо версия на 9-ката и ако това стане преди да се появи Cubase SX4 (или по-скоро Cubase 4 както се канят да го кръстят), може и да се размисля за тях.

Редактирано от niki123bg
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма кво да ми обясняваш на мене, занимавам се с тия неща повече от 10 години. Минал съм през продукти на меджикс, и не случайно не съм се спрял на тях :-(

 

Всеки си има предпочитания нали се сещаш...

Mи да ти кажа честно не си ми референция, докато Боб Олсън и Боб Катц са! :-(

Иначе всичко е въпрос на вкус. Успех с Кюбейса...

 

А иначе има организирани курсове за Самп, в ДВД-то инсталационното на 9-ката има и видео филмчета, които би било добре да пуснат за обща употреба :/ Информацията е малко, те и затова пуснаха СЕ версията да може повече народ да е добара до нея, но като цяло съпорта за нея, както и разпространението и не са им фокус определено.

Абе общо взето работата си е love it or hate it :happy:

Въпреки бъгавинята на демо версията на мен просто си ми хареса. А форумът е невероятно добър, бтв.

+ това си открих темата за Самплитюд и без да искам да бъда груб, предпочитам да си остане такава. Новите версии на другите софтуери, спокойно могат да си имат нови темички.

Редактирано от synchu
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ех, ако наистина имат нотен редактор и подобрение в миди-редактора и ако няма проблеми с vst-тата както беше по-рано, може би и мен биха ме привлекли..

Ами проблеми с ВСТ от доста версии насам не съм забелязал особени, но пък и аз вероятно не ги използвам до такава степен, до която ти би ги използвал :/

Ако се интересуваш конкретно дали някакъв тип проблеми е разрешен - питай :happy:

Редактирано от synchu
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

открих темата за Самплитюд и без да искам да бъда груб, предпочитам да си остане такава. Новите версии на другите софтуери, спокойно могат да си имат нови темички.

Подкрепям... ще трия...

 

 

LOE - спри се, моля те!

Редактирано от musicman
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами аз съм чувал от audiozone, че повечето vsti не му вървят в секвоя.. но може и да са се оправили нещата.. за мен обаче е важно и това дето го каза ники, че вече свикнах на работата с кюбейс и нямам време пак да навлизам във всичките детайли на секвоя/семплитюд.. бтв аз и на ableton live се кефя, макар че енджина им не е толкова добър.. ама и те докато не пуснат нотен редактор, няма да ме имат за пълноценен потребител, освен ако не почна скоро да свиря на живо (често..)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам с коя версия на Секвоя разполага (пък и честно казано, няма много потребители на Секвоя, които да използват ВСТи, чисто статистически погледнато, повечето са рекординг & мастеринг студия, пост-продукции, broadcast и т.н.), но поне в регистрирания форум от версия 8.2 на Самплитюд и Секвоя оплакванията от неработещи ВСТи са много малко.

За 8.31 почти липсват с изключение на някакъв проблем с Reaktor имаше, който мисля че се разреши. Но в повечето случаи не са проблеми на Самплитюд, защото когато някой каже, че нещо не му върви поне 10 души казват, че нямат абсолютно никакви проблеми и в крайна сметка се оказва я някой сетинг на Сампли или аудио-интерфейса. А в 9 поне developer-a на цялото МИДИ в Сампли, казва че има множество подобрения, свързани с разни екзотични ВСТ ефекти и ВСТ инструменти, които не били връщали инфо за размери на буфери и т.н. Абе и некви други мноо технически неща беше изпонаписал, които не се постарах да запомня, защото не използвам такива :/ В смисъл, че досега не съм имал проблем в интерес на истината, с това което изполвам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има си нелоши причини човек да се замисли.

 

Първо, ако си свалите демо версията и чуете sample проекта който върви с нея, ще усетите, че микса звучи доста приятно, особено след като чуете отделните тракове какво преставляват - т.е. нищо особено като качество, а финалният микс звучи добре. Факт е, че си зависи от това кой и как ги е миксирал, но въпреки това звучи обещаващо. Струва ми се, че при тези претрупани миксове с нашата рок/метъл музика енджина за сумиране оказва доста сериозно влияние.

 

Вторият момент е, че със Самплитюда идват не малко ефекти, които пак според доста хора са на много добро ниво. Тоест нуждата от инвестиция и ползване на Уейвс и сие е относително малка.

 

Трето, обектният модел е страшно готина концепция. Вместо да се правят една камара тракове защото тук трябвало да има фленджер китарата, а после трябвало да има само хорус и т.н., всеки един запис (обект) в рамките на трака може да има собствен сет от ефекти и настройки. Вярно е, че това в Кюбейз може да се постигне с автоматизация, но е далеч по-тромаво и ми се струва, че е по-лесно просто да се разположат отделните парчета на отделни тракове.

 

Накрая и то не маловажно, форумът на Самплитюд се посещава от сериозни хора в бранша, които освен всичкото и споделят своят опит. Поне така са ми казвали, аз лично не съм имал достъп до там. В тази област са изключително важни знанията и ако срещу скромната сума която струва Самплитюд имам възможност да комуникирам със професионалисти и да получавам ценна информация си заслужава от където и да го погледна.

 

Въпреки това, всичко е въпрос на вкус. Ако човек се чувства по-комфортно с този или онзи софтуер и това му дава възможност да се отпусне и да мисли повече за музиката отколкото за записа - супер, значи това е софтуера който му трябва.

 

Аз все още не се чувствам мега комфортно с никакъв музикален софтуер (т.е. не съм се вклюбил), така че съм склонен да експериментирам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хмм, да се извиня на хората, които евентуално са тръгнали да си свалят демо версията. В нея го няма този семпъл проект, сетих се че ми го дадоха допълнително.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.