Jump to content
Българският форум за музиканти

Преработка на стар Puldin


Recommended Posts

Такааа ... предлагам да не оставаме по-назад и да се хванем да разкрасим Puldin-ите си.

 

Това е един проект, който започнах преди :think: може би 3 години. Работното заглавие е "Ще те праим да приличаш на китара еййй...".

 

Засега сме до под кривата круша, но и това е нещо. Поствам малко снимки от процеса:

 

1) Все още почти цяла

 

puldin1.jpg

 

 

2) Така изглежда леко поразглобена отзаде. Както се вижда има предостатъчно работа по шкуренето на грифа. Това е един от малкото моменти в които завиждам на другарчетата с Кремони-те :happy:

 

puldin2.jpg

 

 

3) Тук грифът все още прилича на себе си (тоест на Фендер)

 

puldin3.jpg

 

 

4) Лека преработка на формата на главата, направо задължителна за Puldin:

 

puldin4.jpg

 

puldin5.jpg

 

puldin6.jpg

 

puldin7.jpg

 

 

Следва боядисване и лакиране, което се надявам да се случи утре вечер.

 

След това ще се поправя малко тялото на китарата (има едни много гадни пукнатини точно където се слага грифа), китаване и боядисване.

 

Ще пускам снимки като (ако) постигна някакъв напредък.

 

Айде... хващайте Puldin-ите и шкурките :P

 

пс. Един много важен момент от реставрацията. Намирате някоя изветряла кока-кола, сипвате в една чаена чаша достатъчно от скъпоценната течност и изсипвате всички ръждясали болчета и метални елементи. На следващата сутрин си ги намирате като нови без следи от ръжда.

Редактирано от niki123bg
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 88
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Хеви метал! :D:P:happy:

Ма то тоз Пълдин по всичко изглежда, че е с ламиниран гриф!!!

Не знаех, че в БГ се правят такива. Или може би греша и двете тъмни линии по продължение на грифа са просто жигосвания от пирограф :P Шегувам се.

Мисля, че видях къде са ти сцепванията на тялото.

Какво е дървото на тялото? Твърдо ли е или е good old чам?

И в двата случая ще има много занимавка по оправянето на пукнатините, но по-добре талпата да е от твърдо дърво.

Междудругото, фингърбордът от абанос ли е? :happy:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

очаквайте в следващите 3-4 месеца "преработка на стар Behringer" :godbless:

м'че туй го има! Питай Никифена и Суитчд какво се прави когато фирмите Наудио, Берингер и Тек21 си подадат ръка :cheers:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хеви метал!  :godbless:  :godbless:  :godbless:

Ма то тоз Пълдин по всичко изглежда, че е с ламиниран гриф!!!

Не знаех, че в БГ се правят такива. Или може би греша и двете тъмни линии по продължение на грифа са просто жигосвания от пирограф :no: Шегувам се.

Мисля, че видях къде са ти сцепванията на тялото.

Какво е дървото на тялото? Твърдо ли е или е good old чам?

И в двата случая ще има много занимавка по оправянето на пукнатините, но по-добре талпата да е от твърдо дърво.

Междудругото, фингърбордът от абанос ли е?  :no:

Ами не го знам кво е дръвцето, ще питам довечера жената, тя ги познава дърветата - за мен всички са еднакви (е някои ми изглеждат по-различно) :)

 

Имам идея за цепнатините - ще пробия на няколко места и ще хвана с винтове за дърво сцепените части. Разбира се ще направя фрезенг и винтовете ще са по-навътре. После ги китвам, боядисвам и няма да си личи, че "спортиста ходи с пирон в коляното" :)

 

Фингърборда е от някакво доста тъмно дръвце. Пича дето ми сменя прагчетата преди сто милиона години го боядиса с някаква черна боя, но се получи доста добре.

 

Охх, забравих най-важното - да питам с каква боя да пръсна тялото. Купих си спрейове със някаква синтетична боя. Трябва ли да е акрилна? После трябва ли да се пръсне с лак допълнилно?

 

Също така за задната част на грифа - добре ли става със спрей акрилен лак. Имам един полиуретанов, но нямам с какво да го пръсна, а с валяк ще стане доста зле.

Редактирано от niki123bg
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имам идея за цепнатините - ще пробия на няколко места и ще хвана с винтове за дърво сцепените части. Разбира се ще направя фрезенг и винтовете ще са по-навътре. После ги китвам, боядисвам и няма да си личи, че "спортиста ходи с пирон в коляното" :godbless:

По въпроса с цепнатините: аз по същия начин си направих роговете на главата на Кремоната. беше ме страх, че лепилото няма да е достатъчно здраво (в последствие разбрах, че това не е вярно) и реших да сложа и видии, с фрезенк за главите им, като после покрих дупките с кит.

Ето го и моя план за главата:

headstockbgversion9ap.jpg

 

За другите неща те съветвам да говориш с хора, които са ползвали този или онзи спрей. За лакирането и/или боядисването на обратната страна на грифа има цели теорри дали трябва да се прави въобще, защото лаковото покритие забавя движението на ръката и прави грифа по-бавен. Много известни китаристи си поръчват китарите без каквото и да било покритие на обратната страна на грифа, и го мажат само с консервиращи масла.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мда, това с ламинираните грифове е специалитет на Пълдин/орфей, мисля че и 'зебрите' са така. Даже съм виждал грифове, в които 'светлият' ламинат май е ясен

А фингърбордите всъщност са байцнати, не знам от клен ли са, или бук, но принципно не са черни (поне тези, които съм виждал) :think:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако не се лакира, с какво се обработва. Т.е. с доброто старо лимоново масло или с нещо друго?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Грифът ли? Може с тунгово- някой беше споменал, че се продава в магазините за художнически материали.

И все пак аз бих сложил един тънък слой лак. За да е матова повърхността- леко с шкурка 500, за да не 'лепне' ръката :read:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мдам, и аз си мисля да го лакирам все пак.

 

Кажете за тея спрейове - има ли значение каква е боята и трябва ли/става ли по-добре ако накрая се пръсне със лак върху боята?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Акрилната боя/лак дава добри резултати. Става въпрос за спрейчетата- Dupli Color Rally lacquer, Happy Color acrylic и т.н. Всъщност то си е лак, независимо дали е цветен или прозрачен :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.