Jump to content
Българският форум за музиканти

Странни педали


Recommended Posts

Тъй като видях мъртвородените опити на колегата космалак да разпитва за педали в един друг форум, в който няма кой да му отговори, реших да направя кратко списъче с всички "различни" видове педали, които са ми попадали досега. Под "различни" се разбира алтернативен принцип на действие, а не като стандартните пружина-ос-зъби-верига.

 

Premier EDP300

edp301r.jpgedp300.jpg

 

Точно когато започвах да чета Модърн Дръмър преди доста години, това чудо излезе и го гледах ей така :blink: , защото беше като космически кораб, всичко му беше различно, дори използването на еластомер вместо пружина. Явно обаче беше или прекалено скъп, или неуспешна разработка, защото не успя да се наложи. По-интересното е, че ужасно подозрително прилича на сегашните Sonor Giant Step-ове, което ме навежда на мисълта, че може и да са купили патента, нямам идея. Което ни води до:

 

Sonor Giant Step

13434.jpg13435.jpg

 

Доста сходни с премиера, също използват откачаща се предна част, която си стои на касата и други подобни нововъведения. Интересното в случая обаче не са стандартните единичен и двоен, а нестандартните педали:

 

Twin Effect

13433.jpg

 

С пръстите удря едното чукче, с петата - другото. Вариация на тема Duallist (виж по-долу).

 

Triple Pedal

13438.jpg

 

Същото като горното, но с вариант да се свири и нормално с два крака.

 

Middle Pedal

13437.jpg

 

Картинката е достатъчно обясняваща, позволява да се сложи касата централно. Идея взета от Sleishman (виж по-долу).

 

The Duallist

445400.jpg

 

При натискане на ръчката отляво, второто чукче удря автоматично при отпускането на педала, т.е. за разлика от сонора, не се налага да натискате с пета, а си свири сам. При повторно натискане на ръчката, второто чукче се изключва.

 

Още по-интересна вариация е Triple Kick:

445402.jpg

 

Където към гореописаната система се вкарва и левият крак и общо стават три чукчета. :D

 

PDP Drums BOA Pedal

BOA-Pedal.gif

 

Преди време бях пуснал една тема за него, но отдавна замина в небитието. Тук особено интересното е, че изобщо не се използва пружина, а пружиниращия ефект на стъпалото и основата, които са свързани неподвижно под ъгъл. Не съм виждал такова на живо, но ми е много интересно дали работи както трябва.

 

Sleishman Twin Pedal

strange_pedal_01.jpg

 

Определено най-странният педал, който съм виждал досега. Добре, че бяха Living Colour да го донесат за малко, да са живи и здрави. :ph34r: Интересното тук е, че устройството е направено така, че няма никакво предаване на движение с карданна предавка и съответно губене на първоначалната сила, всичко се задвижва директно. И качеството му е просто невероятно, още повече, че е правен през 1971ва. Абсолютно неразрушим педал. За съжаление отдавна не се правят. Интересно е да се спомене, че това е първият патентован двоен педал в историята на барабаните, така че е крайно време DW да спрат да лъжат хората.

 

Има още доста такива странни изкопаеми, но точно в момента не мога да се сетя за имената им, трябва да ровя списанията.

 

Axis не ги включвам в тази категория, защото имат главно футуристичен дизайн, но никакви особено специални нови технологии в педалите си.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 47
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Втора серия на странните педали - две във едно:

 

Mapex Janus Pedal

mapex_janus_2.jpg

 

По името на двуликия бог Янус, представлява двоен педал и фус машина в едно. Действието на левия педал се превключва с един палец малко над нивото на крака. Някои хора я хвалят тази система, други са недоволни, но май не успя особено да се разпространи, може би и заради цената.

 

А пък DW за пореден път решиха да взаимстват чужди идеи и направиха тези:

 

DW Dual/accessory hihat

5520A.jpg

 

Фус машина със закачен допълнителен педал за нея, подходящ за cowbell, woodblock, jam block и други подобни перкусионни ефекти.

 

5530-5525.jpg

 

Вариация по темата, аксесори педалът е от другата страна, като може да се използва и като слейв за двоен педал. Пак има палец за превключване, много приличащ на този на Janus.

 

5520-2.jpg

 

И пак вариация по темата, този път слейв педалът се пада отляво на фуса.

 

Сега Mapex имат нов вариант на Janus-а, заради новата си серия Ergo педали, интересни с това, че имат удължение на плочката за пета, за улеснение на хората, които настъпват педала по средата.

 

product_trani.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Никъде из целия нет не успях да намеря инфо, но съм чел за този педал в Модърн Дръмър, а най-накрая се сетих, че имам тук някъде из архивите снимка, така че ето го:

 

Skank Beat Pedal

 

Принципът му на действие е, че степенката е закачена на нещо като люлка и няма "панта" там, където е петата, а се захваща за една рамка, която отива по-нависоко. Така при натискане, вместо радиално движение, се получава нещо като люлеене, което според производителя било по-удобно. Няма как да знаем дали е така. ;)

post-8-1126289503.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз съм виждал от по-известните барабанисти Джоуи Джордисън(slipknot) да свири с Duallist на репетиция+нормален педал на втората каса,на концерт не знам...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

http://www.mrpdrums.com/pedals/pedals.php

Обръщаша се плочка съответно за по-бързо свирене или по-стабилно? Не разбрах кой го е въвел първи, но си изгежда важно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

YtseJам, за хора като мене, които не знаят език и гледат само картинки, постнатото от тебе си е новина един път, за което :virtuoz::)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 5 months later...
  • 2 months later...
  • 5 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.