Jump to content
Българският форум за музиканти

Разгадаване на изводите на адаптер


Recommended Posts

В тази тема ще покажа, как точно се процедира по най-лесния начин за откриване на изводите на адаптер за който нямаме информация. Това замерване може да мине дори и без никакви измервателни уреди !!!
В нашият случай имаме този адаптер:
pickup.jpg
Той е свален от китара Yamaha и поради тази си причина на този етап не знаем нищо за него.
За да разберем коя жица къде отива, ни трябва компютър със звукова карта и кабел който излиза от нея. За да сме по-напред с материала и искаме да измерим съпротивлението (DC resistance) ни трябва мултицет.
Разглеждайки адаптера можем да преценим междувременно как би трябвало да седи в китарата. Той има 2 малки квадратчета в единият си край
pickup.gif
Тези квадратчета седят до 6-та струна при повечето китари. Това значи, че като сложим адаптера, тази част с винтовете трябва да сочи грифа, а този с гладките цилиндри да сочи към струнника.
Открихме как би трябвало да седи адаптера. Остава да открием от коя бобина на двойния адаптер кои жици излизат. Трябва да знаем, че от всяка една бобина – общо 2 броя излизат по 2 жици. Всяка от тях има начало и край, по което се определя фазата на адаптера. В този случай има и една “екстра” жица приличаща не много усукани телчета. Тя играе ролята на екран и на адаптера и на кафявата жицата от която излизат 4те цветни жици. ВАЖНО е да се знае, че тази жица - оплетката трябва задължително да се вържи на маса !!!
Аз лично ползвам мутицет за откриване на това кои са 2те жици на всяка намотка. Така виждам и съпротивлението на бобината. Начина за откриване е следният: Връзвате една от жиците, без значение, коя към едната сонда на мултицета. Почвате да изреждате останалите докато не намерите тази при която мултицета отчита съпротивление няколко килоома. Не забравяйте, че ако държите жиците уреда ще показва и вашето съпротивление което е някъде около 1 мегаом. (1 мегаом = 1000 килоома)
resistance.jpg
В този случай е 6,5 килоома.
За тези които нямат мултицет, трябва да свържат адаптера на входа на звуковата карта, и освен това трябва да имат инсталирана някаква програма за редактиране на аудио файлове. Аз ползвам cool edit. За този тест идеална работа върши линейния вход. Трябва ви и един макетен нож или нещо от метал който го лови магнит. Не става с алуминий, мед, бронз и подобни метали! Този нож ни трябва за да почукваме по адаптера за да откриете съответната половинка.
polarity.jpg

Една от жиците вържете за маса. Почвайте да изреждате жиците, докато при почукване върху адаптера се чуе пукане. Остава другите 2 жици да отговарят за другия адаптер. В моя случай за половинката с винтовете отговарят бялата и жълтата жица.
Следва да открием фазата. Пускаме какъвто и да е аудио редактор, и натискаме запис. Връзваме 2-те жици на съответния адаптер към звуковата карта, и допираме режещата пластина на макетното ножче по цялата повърхност на съответната половинка от адаптера.
При мен се получи следното:
up.gif
Тази картинка е в момента да допирането на ножа до адаптера.

А тази:
down.gif
в момента в който отлепям ножа от адаптера.

Какво значи това: Щом при допирането пика е нагоре значи на адаптера минуса е този край който е вързан към минуса на кабела, а плюса, този който е вързан към хот (tip) пина на жака. Следващата картинка показва какво се случва когато се отлепи ножа от адаптера. Ако при вас при допирането на ножа кривата отива надолу, значи адаптера е вързан противофазно и трябва да се обърнат жиците.

Правим същото и при другата половинка и вече по измерванията трябва да стигнем до тази картинка:
wiring.gif
Остава да свържем адаптера според вида на свързване който си изберем.
Схемата, която съм направил аз изглежда така:
schem.gif
С ключето се сменя от единичен на двоен адаптер.

Като цяло повечето производители имат унифицирани схеми по цветове - pickup color cores. В интернет се намират доста кодове за различните адаптери. Трябва да се внимава и винаги да се проверява, защото идентичността на цветовете на два адаптера не винаги значи, че връзките им са еднакви. Това се забелязва при смяна на адаптер Ibanez с такъв на DiMarzio например.

Eто тук има част от цветните кодове на жиците на няколко производителя на адаптери:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Браво г-н инженер, досега не ми е стигал акъла да се сетя, че може и без мултицет. :bravo:

 

ПП: Само едно уточнение (тъй като адаптерът е мой): това е бридж адаптерът и беше инсталиран с болтчетата към струнника. Нек адаптерът пък беше инсталиран с болтчетата към грифа (т.е. наобратно). От Ямаха явно просто ползват една и съща пластмаса за двата вида адаптери, така че от коя страна са дупките не винаги е показателно (но помага).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

тва с квадратчетата да са към 6-та струна задължително ли е,

щото моите са към първа?

 

и ако имам два хъма (les paul), може ли на единия квадратчето да е към 6-та,

а на другия към 1-ва ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Toва за квадратчетата съм го забелязал, че е 100% така когато адаптера е на бридж. При нек адаптера съм виждал и с квадратчетата надолу и с нагоре. Например на оригинален гибсън на нек са надолу.

 

Лично аз смятам, че няма значение на къде ще сочат тези квадратчета, ама знае ли се.. Може някой хармоник... например 85тия да глъхне с половин децибел. или от луната нещо да се влияе... Сигурно се навлиза в някакви тъмни материи...

тук съм некомпетентен :bravo:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нещо още се сетих... Как се определя фазата чрез мултицет? Мисля, че има място в темата и би било полезно допълнение...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мако трудно с цифров мултицет от 20 лева :bravo:

 

Като цяло адаптера създава пик в пложителна или отрицателна посока. Това което прави куул едита е един вид работа на осцилоскоп, но възможно по най-евтиния начин.

 

Мултицета ще отчете пика. Би трябвало при нормална фаза да отчете положително напрежение а при обърната отрицателно, но тъй, като сигнала не е постоянен и доста кратък - разбирай пик, евтините мултицети няма да имат време да се осъзнаят какво е станало.

Ако ти се намира стар стрелкови мултицет там нещата ще седят по-друг начин. Определено ще е по-лесно да се разбере на къде се отклонява стрелката - напред - нормална фаза, или назад - обърната фаза.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много добро. Миналата неделя си разкостван СТОК адаптера на ибанеца. Щех да си спестим 1 час махане на черните лепенки. Едно въпросче :bravo:. На бобинта 1вата намотка ли е + или последната?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Eдно добавяне от страна на docc което е доста важно да се допълни:

Ориентацията на адаптер от типа, като на посочения от теб Ямаха се установява сравнително лесно! Винтчетата са към "външните страни" т.е. към грифа, или бриджа, а род-четата - към центъра/навътре/едни срещу други. Това е възприета практика, следваща образеца на първите PAF на Seth Lover. Разните квадратчета; кръгчета; овалчета; цепчици... обикновено не се първичен показател за ориентацията - в смисъл, че няма такава стандартизация. Даже често и отсъстват. Могат ,да се използват като вторичен ориентир при конкретни модели, или пък производител. Оттам нататък пък е и съвсем субективното решение, на каква позиция ще се постави адаптера(neck-bridge), и как ще се ориентира(north-south), разбира се съобразено с постигането на определено, търсено звучене!

docc, благодарим ти за това пояснение.. :bravo:

 

 

 

simeon4o, зависи от ориентацията на магнитите според мен.

Не си играй да махаш тиксото на адаптерите, а ползвай метода дето е по-горе.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Брауст и от мене - не, че не се подразбира, ма да се изкажа и аз :) Определено ценна информация :)

 

Само един тъп въпрос (от тъп човек кво да се очаква :) ) какво става ако се върже адаптера противофазно? Има ли някаква разлика в звученето ала-бала?

 

Поздрави,

Влад

Редактирано от vlex
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.