Jump to content
Българският форум за музиканти

Коефициенти на звукопоглъщане


Recommended Posts

Тъй като, доста често в този раздел на форума се пита как да се "заглуши, обешуми" и така нататък,

дадено помещение, репетиционна, аз реших тъй като имах малко време да направя таблица

с коефициенти на звукопоглъщане на отделните материали, данните

в нея са събирани от мен, от различни източници

Не са 100% пълни и всеки който

желае може да допълва тази таблица, но като цяло гледайки тази таблица,

човек може да си направи сметката какво ще му е необходимо за да заглуши и обработи,

дадено помещение :pray:

 

 

003146520-big.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

В общи линии няма идеален материал за звукоизолиране, така че основното мислене трябва да бъде в посока какви материали да се използват и как да се комбинират. Интересно би било да се намерят подобни данни за пенополиуретанови и пенопластови изделия

На вашето внимание предлагам коефициентите на звукопоглъщане на изделията на рикофон:

 

rikofonwe1.jpg

 

Коефициентите са в мерната единица Сабин. За по-любознателните ето формули за изчисление, както и коефициента на звукопоглъщане на някои материали.ЦЪК

Редактирано от patient
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Допълнението е добро, :recourse: но като цяло аз изках да дам звукопоглъщещите коефициенти,

на по стандартните материали, които се намират по лесно :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Допълнението е добро, :recourse: но като цяло аз изках да дам звукопоглъщещите коефициенти,

на по стандартните материали, които се намират по лесно :thumbs_up:

 

Ами мисля че за оборудване на персонална репетиционна в мазе, дори и стари дюшеци биха свършили работа. Затова се запитах дали отнякъде могат да се изкопаят характеристики на всякакви дунапренени и латексови материали. Некой - идеи?!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Принципно идеята не ти е лоша ама никък, щото много

бандички имат мазенца пълни със стари дунапрени и дюшеци, които

могът да им свършат работа в направата на собствена репетиционна ,

макар и не - претенциозна :thumbup:

Ще потърся данни из старите ми учебници по акустика ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще потърся данни из старите ми учебници по акустика :)

 

Учебници по акустика - заинтригуван съм. Да ти се намира нещо spare за четене :(

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 months later...

Ето нещо за четене, но предупреждавам, че е със сериозна математика.

Beranek, Leo - Acoustics

Основата на темата за всички времена, написана от големия Лео Беранек.

15250_755.JPG

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хм, оферта е да пълниш стаята с хора за акустика :cheers:

 

Сега сериозно, ако искате компромис между цена и качество - каменна и минерална вата. Трябва да уточня, че звукопоглъщане не е равно на звукоизолиране. То се постига главно чрез маса, но при спазване на няколко условия.

http://forum.studiotips.com/viewtopic.php?t=52

Тук е обяснено много добре.

 

Накратко:

1. Трябва да се подсигури помещението да е "запечатано", така че да не не преминава въздух.

2. Стените трябва да са тежки.

3. Не трябва да има директна връзка на двете стени.

4. Празните пространства/кухини между преградите трябва да се запълнят с звукопоглъщаш материал.

5. Трябва преградите да са от различен материал.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

....каменна и минерална вата....

Айде пак....последно каменна=минерална или напротив...Обясни ми ако обичаш разликата между каменна и минерална вата, че навсякъде само различни мнения чувам. За мен няма никаква разлика, дори и стъклената вата е вид минерална, както и каменната... :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мдам...каменната вата е вид минерална вата, стъклената също. Според това което съм чел, обаче стъклената е опасна; използва се за топлоизолация, но не и звукоизолация. Може и да не е вярно, но бих заложил на каменната. Казах и минералната, защото на места се продава под такова име. Стъклената пък винаги съм я срещал като стъклена, а не минерална.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 year later...

здраейте колеги.... може ли някои да ми каже от каде да си купя и колко струват тези материали ?????? благодаря

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 11 months later...

Търсейки коефициентите на звукопогълщане на дунапрен и разликата между него и минералната вата :) попаднах на една доооста подробна таблица, точно на най-често срещаните материали. Съжалявам, че е на немски, но с един речник човек може да се справи доста добре :thumbs_up:

 

http://www.sengpielaudio.com/Rechner-RT60Koeff.htm

 

 

то ще ми избоде очите... има го и на английски :music336:

 

http://www.sengpielaudio.com/calculator-RT60Coeff.htm

Редактирано от Fenix
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.