Jump to content
Българският форум за музиканти

Как се подържа бас


Иво-баса

Recommended Posts

Здравейте,питах се дали си мажете тялото на басовете с някаква паста.Ако да ,с какво е удачно да се предпазва лакът на самата китара.Пример:като се одраска лакът от колан или копче по време на свирене.Изобщо има ли някакъв защитен метод?Ще съм ви благодарен ако споделите с мен вашия опит.

 

 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 37
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

^Пронто анти статик му е майката :cheers2:....за надраскването не знам, дали изобщо има някакъв начин да се прикрие...обаче понеже моят бас е черен и лъскав;) и всеяки мазен пръст веднга му се отразява го чистя с препарати за полирани дървени повърхности и се получава добре..пише и уж че са анти статик обаче не е особено вярно..много бързо пак белите прашинки се лепват на черната китара...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Един приятел казва;"Колкото е по очукана толкова по-добре свири" и ''става по-блусарска''.

Не го мисли много много. Поддържай си грифа и струните чисити. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Кат ти пречат колана и копчетата, ше свириш гол :) Аман от ризки вече :) Най се износва баса от върха на чепиците ти, заеби! :rocker:

 

Абе, Ивко, вода газиш, жаден одиш, бре! :thumbs_up:

 

Не си ме питал, не съм ти изчел лекция :)

 

Ба, дори се обидих, че първо не си питал мен! :curse:

 

Има си специални препарати за всяка част! От значение е и материята, с която се нанасят Кат се видим довечера на репетишън шти обясня!

 

Сий ю деър!

Редактирано от bigjav
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Инструмент се поддържа с внимание.

 

Иначе ползвам това за басовете си:

 

1153258794_6500_System_65_Guitar_4A2DD_463x342.jpg

 

Dunlop Guitar Polish Kit.

 

Включва почистващи препарати за тяло,гриф,струни и фингърборд,протектор-гланц за тяло,масло за фингърборд - доволен съм.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз за моя бас нямам някакви специални по4истващи препарати.4истя го с едно калъф4е дето го имам още от както си взех баса(първо го ползвах да си по4иствам струните всеки път след като свиря).Използвам и прахосмука4ката.Мисля 4е всяка има една приставка за да по4ивства ъгли.Моя бас е 4ерен и като се напраши много под струните и се набива на о4и и не ми харесва.След като го по4истя с кърпата и с прахосмука4ката е като нов.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз винаги съм си чистел басовете с препарат за прозорци. Много е подходящ за гланциран лак. След това полирам със суха кърпа. Това за тялото, грифа и металните части. Нямам оплаквания, правя го преди свирене всеки път, когато не ме мързи. Чатите се почистват идеално от мазни метна и е доста по-комфортно за свирене. Държи определено време, така че може и само с кърпа да се полира, в случай, че не е много замърсен. Няма никаква опасност да навреди нещо. За фингърборд използвах пронто преди, това с пчелен восък което е. Чисти и озвежава гръфа, придава му допълнителна мекота. С фаст фрет, обаче, гриът се почиства по-добре и чувството при свирене после е по-добро. Само че не става както си пише на него, просто да нанесеш по струните и грифа. За крига, първо напоявам някаква хартиена кърпичка, за предпочитане е да не остава влакна и после минавам с нея под струните. Много съм доволен. За струните си използвам също това, имам и на Дънлоп, позлвал съм и Д'Андреа и Пикато и още някакво, което не се сещам. От всички съм доволен, разликата е единствено колко овлажняват струните. Някои хора предпочитат с повече глайд, на други им е неестесвено. Когато сменям струни, махам струнника, ключовете и ги чистя с някакъв препарат за хром. Пробвал съм и с най-обикновен домакински от 1.50лв. и с такъв от 20 лева, антикорозионен. Не виждам голяма разлика. Хрома се излъсква доста добре и после е нужно само да се премахва праха от него, а мазните петна от ключовете, отново с препарата за стъкло. От време на време махам адаптерите за да изсмуча праха и между тях. Това е моята система, не излиза скъпо. Бих желал да пробвам и оригинална пълна козметика за инструмент, педполагам е доста по-добре, досега само от финансова гледна точка не съм го правил. Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Препаратите за стъкло не ти ли прецакват лака?Щото много пъти съм се чудил дали да използвам нещо такова,но все се отказвах...

С PRONTO мажа често баса и акустичната,обаче е кофти като попадне по струните.За това-първо върху парцала пръскам с пронто-то и тогава нанасям.Мислил съм за някви"маркови"пасти и препарати-гледал съм има за гриф,струни,тяло и т.н.колегите вече споменаха за някои от тях-според мен може и без да се ръся кинти(не че са много,но все пак...)и да почиствам с по-комерсиални препарати-най вече за мебели и хромирани 4аркове-все пак най важното е да вършат работа и да не повреждат инструмента

 

А някой използва ли препарат,с който да почиства струните примерно преди и след свирене?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нямам проблеми с препарата за стъкло, никакви. Относно почистването на струни, пробвал със спирт на тампон преди, но много ги втвърдява. Препарат за струни не е проблем според мен, десетина лева е, а на мене ми отива за година и половина:)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

моят бас го чистя с парцал или с тениската с която съм. Ако е мазно нешо му духам леко и пак с фланелката.

Най-голямата ми грижа е да му преваря струните.

 

Не си отделяйте много време за глупости. Това ми е мнението :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако е мазно нешо му духам леко и пак с фланелката.

 

обичате се с баса, хахах

 

Не си отделяйте много време за глупости. Това ми е мнението :thumbs_up:.

 

и моето

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Въобще не са глупости. Много е важно инструмента да изглежда добре, чист и поддържан:) Все едно да излезе някакъв убитак с дълга и мазна коса, облечен в черно, вече посивяло, е каквито и неща да ми свири, само ще му се изсмея. Не може да излезеш пред хора с някакъв инструмент на мазни петна целия, или прашасъл. Тук вече се отклонявам в темата за лайв, затова спирам:thumbup:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На гърба на всичките си инструменти лепя фолио, по възможност с цвета на китарата. За последния бас използвам прозрачно силиконово фолио, продава се в "М комплект" за облепяне ръбове на автомобили. Фингърборда, когато не е лакиран, почиствам с памучен тампон/след като сваля старите струни/, леко овлажнен със спирт и след това мажа със специално масло /лимоново, бадемово/ - продава се в музикалните магазини. Една опаковка стига за година-две. След всяко свирене добре изтърквам струните със сух памучен парцал. И ги сменям често, а не само за Великден /даже и да няма нужда, както казваше един колега/. Преди време пробвах Fast strings /нещо подобно на стик-деодорант за почистване на струни/, но ефектът беше крайно съмнителен. Лакираните части не се нуждаят от особена грижа, сух памучен тампон е достатъчен. Това не е холна секция, за да я лъскам с Пронто или други боклуци.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е добре де,извинявам се 4е се отклонявам от темата,ама за какво са вси4ките тия усилия?Аз само му "духам"и го 4истя с едно парцал4е.След това с прахосмука4ката под струните и пак с парцала и лъсва без да използвам някакви препарати.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.