Jump to content
Българският форум за музиканти

Ефект-комресор за пеене на живо, на сцената


Teo 1

Recommended Posts

Здравейте    колеги

напоследък забелязвам,че напредване на възрастта/ сп.Трета възраст / , някои песни ги пея все по-трудно. Височините не се достигат ,както преди.  До  сега изобщо не съм подбирал ефект за пеене-какъвто има апаратурата , го ползвам. Но вече се замислям да си взема някой ефект, който и да ми помага при пеенето, да изравнява линията, да "помпа" гласа, да   се хлъзга гласа по лесно.../ако ми позволите метафорите./. Моля за съвет- какво да търся  да си купя. Преди време си купих някои индивидуални ефекта-интересни играчки, но като се надуе силата , и  се губят.

Какво мислите по  въпроса ?

Благодаря-поздрави.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Това, което би ти свършило работа е комбинирано устройство, в което да има compressor/limiter/enhancer/tube emulator.  Ползвал съм BEHRINGER MDX2600 и смея да твърдя, че справя сравнително добре със задачата. Давам това предложение като абсолютен минимум, устройства и цени нагоре колкото искаш, освен това можеш да се огледаш за нещо втора ръка, защото виждам, че такива устройства масово се предлагат на безценица, най-вероятно поради неразбиране от страна на продавача за техния начин на работа. Компресорът би намалил динамичният обхват и би ти помогнал да изпяваш по-лесно песните, отделно има цъкалки Enhancer и Tube, които допълнително облагородяват сигнала. Губенето, за което говориш може да се дължи на много неща - неправилно свързани устройства, неправилно отрегулирани нива, неподходящи кабели, несъгласуване на съпротивления и т.н. Друг инфарктен момент при пеенето на живо е появата на микрофонии, при по-големите звукови нива и неправилно разположени озвучителни тела, когато ситуацията не позволява. Тук огромен помощник е вграденият gate/expander, който може да се настройва и отрегулира спрямо конкретните условия и върши прекрасна работа. 

 

Преди всичко обаче е важно да се отбележи, че това устройство НЕ Е като стандартните EQ/Reverb/Delay и т.н. ефекти и процесори, чиито ефект веднага се чува след натискането на бутон и завъртането на врътка. Това важи особено с голяма сила за compressor-а, чието настройване изисква повече проби, внимание и четене. Аз бих препоръчал този ресурс, ако си неанглоговорящ, като за начало - хората от Dynacord са се постарали да го преведат на български сравнително грамотно. Той би ти дал базисно разбиране за различните ефекти, които са имплементирани вътре и принципи, които са приложими не само тук, но на което и да било друго еквивалентно устройство независимост от марка, цена, клас и т.н. На английски - информация бол.

 

Надявам се да съм бил полезен. :)

Редактирано от Koobenot
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз ползвам помощта на ефекти за пеене, но когато се налага да пея без тях от години практикувам по-прости методи -

1,Редовно пиене на много вода или сокове.

2, Консумиране на Пресни и сурови плодове и зеленчуци

3 ГелоРивойс Таблетки

4,Salvigol Таблетки

Последните две са ми супер ефективни и бързодействащи точно при натоварени изпълнения в опушени помещения.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря на  Koobenot ,

До  сега не съм предполагал.че съществува такова устройство. Аз,като консервативен потребител  се представих,че трябва да си взема  един  ефект компресор за пеене ,като този Lexicon MX 200. Извинявам се,ако звуча дилетански, но тези две устройсвтва от един и същ вид ли са ?    

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Lexicon-a включва в себе си комбинация от модулационни и пространствени ефекти (Reverb, Delay, Chorus ... ), има и compressor/deeser, но тe са сложени по-скоро с художествена цел, не толкова за динамична корекция на сигнала. DBX-а се доближава повече като възможности до това, което би свършило работа, заради gate-a, compressor-a, enhancer-a, deesser-a. Имай предвид, че след правилна настройка на един такъв процесор, качеството на вокалния ефект и цялостния звук на системата се подобряват, заради отрязването на ненужните отзвучавания от микрофона (mic bleed) от noise gate-a.

 

Sent from my Redmi 4A using Tapatalk

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

И аз благодаря. Бих препоръчал да разгледаш този YouTube канал, един от малкото ресурси, където се показва начина на работа на различна техника, предназначена за live. Този ресурс също е добър, само че тук се обръща повече внимание на теоретичната обосновка на нещата. И отново - проби, четене, осмисляне. :) Друго устройство, за което също съм чувал добри отзиви от колеги и е специално създадено за вокали е BEHRINGER Ultravoice Digital VX-2496 .

Редактирано от Koobenot
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Понеже нямам хубав ефект, и до сега винаги съм ползвал ефекта от апаратурата, дойде време да се замисля и за ефект. В момента имам пулт Yamaha EMX-5014C Powermixer​. Обаче вградения му ефект е много каруцарски. Първо ще си купя външен ефект. Загледах се в характериститките на Lexocon-ните, и се спрях на този модел- Lexicon MX300 Stereo ReverbEffects,  В него ме заинтригува факта, че има фабрични готови ефекти, но има възможност за правене на собствени ва ефекти вриации...И СЪЩО ИМА compressor/deeser, Подготвен съм на варианта.,че няма да  са много добри, и след това ще си купя и специално такъв копресор.Но ще карам подред на нещата. Наистина , нямам ефект, мисля,че за момента това е най-важното.В момента рабортя с вградения  в пулта, и като се вдигне силата,и започва да кънти като варел.

​Ето това съм решил първо да купя   .Благодаря ти за съветите-поздрави !  

Редактирано от Teo 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бладодаря Koobenot ​,

ако имаш време напиши и   с няколко реда как  се свързва външен ефект с апаратура.Преполагам, трябва да включа ефекта на един стерео канал в пулта ? Аз мисля първо един кабел от пулта от   send aux  в ефекта...и после два кабела от ефекта стерео out- в един канал на пулта ? Бъркам ли ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, така е. В нормалният случай, би трябвало да има Return Stereo Left/Right шина, предназначена за ефекта, но до колкото виждам, използваният от теб power-mixer не разполага с такава, тъй че това би трябвало да се ползва някой от инструменталните stereo канали. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 5 months later...

Аз си поръчах TC Helicon VoiceLive Play и ще видим какъв ще е резултата другата седмица :)  Предимно смятам да го ползвам по концерти за да избегна губенето на време по нагласянето на сцената, както и ще се помъча да си направя собствено звучене. Ако върши добра работа ще ви пиша да знаете ;)

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.