Jump to content
Българският форум за музиканти

Препоръчайте звукова карта


xVEGANx

Recommended Posts

Моля препоръчайте добра звукова карта. Ще я използвам за звукозапис на вокали, струнни муз. инструменти и барабан евентуално. Бюджета ми е към 300лв., но мога да дам и повече ако се налага. Спрял съм се на: FOCUSRITE SCARLETT 2I4 2ND GEN; и FOCUSRITE SCARLETT 6I6 2ND GEN, моля обяснете ми каква е разликата в тях. В динакорд ми обясниха, че те са най-добрите "цена-качество" външни звукови карти и разликата м/у тези модели била само и единствено, че можело повече микрофони да се включат едновременно. Моля обяснете ми има ли и други разлики и препоръчайте коя да си взема?

Ако има по-добри за тази цена или малко повече моля препоръчайте.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И в двата модела могат да се включат 2 майка едновременно, не е там разликата. 2i4 има 2 входа и 4 изхода, 6i6 има 6 входа и 6 изхода, както е видно от името на модела (6i6 има и цифров S/PDIF вход/изход, което в определени ситуации може да е плюс). Трябва да видиш и дали изходите за слушалки са "вързани" към някой от линейните такива, при по-слабия модел явно нещо се превключва. Пак от панела се вижда, че някои от опциите на 6i6 са достъпни от софтуера към картата - Scarlett MixControl.

 

Ходи ли на сайта на Фокусрайт да видиш спецификациите на двата модела? Я гледай какви хубави картинки са качили хората:

 

2i4-zoom.png

 

6i6-zoom.png

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

Да, ходих на сайта и гледах. Проблема е, че нищо не разбирам, а искам да направя добър избор на покупка. Казваш: 6i6 има и цифров S/PDIF вход/изход, което в определени ситуации може да е плюс. Добре може ли да обясниш за какво служи S/PDIF вход/изход и в кои ситуации е плюс? Мерси :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добър избор няма как да направиш без да си информиран. Не сме 1995-та, в днешно време има тонове инфо! Сядай и чети!

 

S/PDIF може да се използва за свързване с други джаджи, които го имат. Без да се конвертира сигнала в аналогов и пак в цифров. Примерно аз го използвам за свързване с ТС Електроник рак процесор. Директно си говорят и в двете посоки без излишни ковертирания, респективно загуба на качество.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добър избор няма как да направиш без да си информиран. Не сме 1995-та, в днешно време има тонове инфо! Сядай и чети!

 

S/PDIF може да се използва за свързване с други джаджи, които го имат. Без да се конвертира сигнала в аналогов и пак в цифров. Примерно аз го използвам за свързване с ТС Електроник рак процесор. Директно си говорят и в двете посоки без излишни ковертирания, респективно загуба на качество.

Ами четох доста :) Но нали и зата да се пита и споделя и помага. 6i6  и 2i4 освен, че повече микрофони могат да се вкарат едновременно какво друго е различно не разбирам... Засега дилемата ми е м/у тези двекарти. но ако някой препоръча няко по-добра за близка цена и обясни  защо качеството й е пио-добро може би би ме убедил. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^Focusrite Scarlett 18i8. 4 микрофонни входа, МИДИ, S/PDIF, вход за оптичен кабел. Малко по-скъпа е, но според мен си струва.

Разлика в звука на тия карти не би трябвало да има, един и същи preamp ползват. Всичко е въпрос на тва какъв ти е бюджета и от какво (ще) имаш нужда. Разликата е само във входовете/изходите.

П.с. С 18i8 и въображение можеш и барабани да записваш. ;)

П.с. 2 А относно за тва каква е разликата между картите, попрочети за какво можеш да използваш MIDI и S/Pdif. Защото дори и да не ти трябват сега след време може да се окаже, че 2i4 примерно ти е "отесняла" откъм функции и възможности за свързване.

А ако и тогава не схващаш, взимай 2i4 и дерзай.

Успех и поздрави!

Редактирано от Калоянчо
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

 



Как точно ще вкараш повече микрофони не разбрах?!?!? :wallbash:

ами мислех, че може да се вкарат повече микрофони в щом има 6 входа.. наистина не разбирам :(

 



^^Focusrite Scarlett 18i8. 4 микрофонни входа, МИДИ, S/PDIF, вход за оптичен кабел. Малко по-скъпа е, но според мен си струва.
Разлика в звука на тия карти не би трябвало да има, един и същи preamp ползват. Всичко е въпрос на тва какъв ти е бюджета и от какво (ще) имаш нужда. Разликата е само във входовете/изходите.
П.с. С 18i8 и въображение можеш и барабани да записваш. ;)
П.с. 2 А относно за тва каква е разликата между картите, попрочети за какво можеш да използваш MIDI и S/Pdif. Защото дори и да не ти трябват сега след време може да се окаже, че 2i4 примерно ти е "отесняла" откъм функции и възможности за свързване.
А ако и тогава не схващаш, взимай 2i4 и дерзай.
Успех и поздрави!

Мерси за съветите, не намерих обаче нищо обясняващо за МИДИ (знам,че има някакви миди клавиатури, но нз за каквосе използват, ще съм благодарен да обясниш), а за S/PDIF намерих, че се ползвало за телевизия, но това не ме интересува, аз няма да гледам тв . На мен ми трябва карта за записи. на вокали с музикални инструменти едновременно. Примерно китара+пеене на два микрофона едновременно. Например на 6i6 миди клавиатура мога ли да ползвам за индъстръл ефекти да вкарва? или да вкарвам trance/електронни елементи? (би било страхотно?) На 6i6 нали мога да записвам едновременно на повече микрофона (колко) от 2i4? На 6i6 нали мога да ползвам midi клавиатура?

Мислех си, че щом има повече входове, могат да се използват микрофони във всеки вход, но явно не е така, моля обяснете защо не може във всеки вход да се сложи микрофон..

Предлагат ми като бартер за старата ми M-Audio Delta 1010 LT (бях я обявил за 170лв.) - MIDI Keyboard M-Audio Evolution MK-461C , тя добра ли е и би ли ми послужила за нещо или не? (все пак искам електронни елементи да вложа в експерименталната си музика), ще се съчетае ли с 6i6 или са несъвместими? MIDI Keyboard не мога ли софтуерно да ползвам някаква програма, за какво ми е хардуерна? За какво може да ми служи MIDI Keyboard M-Audio Evolution MK-461C? Обяснете ми, моля ви.

Гледам тук цената на картата ми (която обявих за 170) е висока, а е стара, каква е реалната цена на картата ми? https://www.amazon.de/M-Audio-M-AUDIO-Delta-1010-LT/dp/B00373YFIU/ref=sr_1_1?s=musical-instruments&ie=UTF8&qid=1512710493&sr=8-1&keywords=M-Audio+Delta+1010+LT
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В 2i4 и 6i6 можеш да вкараш по два микрофона.В 18i8 можеш да включиш 4 микрофона едновременно.

Броят входове отбелязан в името на модела е максималният брой входове, които можеш да ползваш с дадена карта, при условие, че използваш и друг gear.

За това и ти препоръчах 18i8, защото и без друго оборудване пак можеш да включваш до 4 микрофона в самата карта.

S/PDIF се използва за връзка с другото оборудване - преампове (за повече микрофонни входове), компресори, процесори и т.н. За това на 6i6 пише че са 6 входа, а на 18i8 - 18, но това са максималните входове, ако ползваш допълнително оборудване .

През МИДИ можеш да включваш клавиатури, да контролираш DAW който ползваш, да ползваш процесори и още една камара опции и глезотиики. Миди клавиатурите се използват примерно за редене на барабани (ония с квадратните "копчета") и т.н.

Броят входове отбелязан в името на модела е максималният брой входове, които можеш да ползваш с дадена карта, при условие, че използваш и друг gear.

В 6i6 можеш да вкараш два микрофона едновременно, но за разлика от 2i4 можеш да увеличиш бройката им чрез допълнителен преамп през S/PDIF. И да - в 6i6 можеш да включиш миди клавиатура, както и в 2i4.

Ако ме питаш мен вземи 18i8 или 6i6 дори и в момента да ти изглежда като изхвърляне.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси много, разбрах те. Аз и преди се бях спрял на 6i6. 18i8 обаче ми изглежда с 200лв точно като изхвърляне.. Иначе за 6i6 какъв друг gear?  Предусилвателя ми Behringer mic800 ще ми свърши ли работа? Теоретично доколкото те разбрах би трябвало да стане, ама да не ми сваля качеството се притеснявам?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Картата си има 2 микрофонни предусилвателя. Този берингер може евентуално да го вържеш към единия линеен вход ако искаш още един микрофон на включиш.  

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^не бих го нарекъл изхвърляне понеже това са си още два микрофонни входа. Но иначе Беринджъра ще ти свърши работа. И да 6i6 може би е по-добрия вариант, ако бързаш да купуваш сега, ако ли не - колкото повече, толкова повече. 18i8 бих я взел само и единствено заради факта че е с 4 входа за микрофон и няма да ми се налага да губя от сигнала чрез кабели за допълнителни предусилватели (тва последното е по-скоро мит в музикалната среда, но аз съм минималист и ако мога да имам всичко в едно, да е качествено и да се събира в раница...)

Радвам се че съм бил полезен! Поздрави!

Редактирано от Калоянчо
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Предлагат ми като бартер за старата ми M-Audio Delta 1010 LT (бях я обявил за 170лв.) - MIDI Keyboard M-Audio Evolution MK-461C , тя добра ли е и би ли ми послужила за нещо или не? (все пак искам електронни елементи да вложа в експерименталната си музика), ще се съчетае ли с 6i6 или са несъвместими? MIDI Keyboard не мога ли софтуерно да ползвам някаква програма, за какво ми е хардуерна? За какво може да ми служи MIDI Keyboard M-Audio Evolution MK-461C? Обяснете ми, моля ви. Притеснявам се, че не е хубава и няма драйвъри за нея :(

Гледам тук цената на картата ми (която обявих за 170) е висока, а е стара, каква е реалната цена на картата ми? https://www.amazon.d...o Delta 1010 LT

Редактирано от xVEGANx
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

в това видео пича обяснява, че FOCUSRITE SCARLETT няма добри вградени предусилватели и трябва да се закупят отделно предусилватели ако искаме високо качество. Прав ли е ? Щото ако е прав няма смисъл да взимам 18i8 като така или иначе ще ми се наложи после да купувам  предусилвател за всеки микрофон. И все пак забелязвам, че видеото е от 2015, когато е било първото "gen" ,а сега въ второто "поколение" може би са подобрени вградените pre-amps? MМоля някой да ми обясни :(

Редактирано от xVEGANx
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.