Jump to content
Българският форум за музиканти

Лампа срещу Транзистор


AXE

Recommended Posts

Абе гледам тука всички хвалите и превъзхлвалявате лампите. Ама...оня ден четох едно изказване на пича от аватара ми(RIP) по въпроса. Та той месец преди смъртта си мина на усилватели Krank, които са лампови, и е казал следното:

Никога преди не съм свирил с лампови усилватели. Много хора си мислеха че свиря с лампи, защото старият ми звук беше топъл. Никой лампов усилвател, който бях пробвал не ми даваше достатъчно гейн. Като си мисля за лампи се сещам за AC/DC и този nasty cut, или за ZZ Top - блусарско и наистина топло. Но никога не съм си мислил за тях като за Dimebag "shred your head off" звук. С усилвателите Krank получавам топлината заедно с "shred your fuckin' face tone".

 

Са що се отнася до тежък звук Дайм е безспорен фаворит. И той (с едно изключение) предпочита транзисторите пред лампите. Та вие какво мислите - за тежка жица (Metallica, Pantera) кое е "правилното"? Питам щото (както стана ясно от един разговор със Shagrath) има противоречиви изказвания по въпроса.

 

:hello:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 67
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

ами аз ти казах направо да минеш към нас ... и макар лампата в мойто кубе да е само в предусилвателя (крайните стъпала са транзисторни) просто ще усетиш мощта на резачката :guitar:

 

просто лампата си има строго специфично звучене , което адски трудно може да бъде симулирано по какъвто и да е начин ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

и ламбата и транзистора могат да кривят, но има разлика в четността на хармонициити ... батка, 'гато чуеш 5150 (вече 6505) как гъгне под собствените ти пръсти - от раз ще смениш лагера :-)

 

6505_lg.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе правилно-неправилно няма в крайна сметка. Кой квото го кефи както се казва:o

А иначе Dimebag свиреше с Randall Warhead, който си е чист транзистор....и има много брутален звук....ама чак пък толкоз топъл не е :D

 

хехе wolfgang, жалк, че Peavey развалиха достлука с Van Halen ...на мен пък ми 'аресва poor-man-Mesa-ta - Triple X и XXL също (ама име, а?:o, като последния не е лампов, но вади приличен звук доста) и Classic серията - цялата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ами аз през мойта жалка кариера на китарист съм подрънквал на 2-3 лампови ампа. за неща от рода на acdc, zz top, steve ray vaughn са перфектни. не сум пробвал такъв които да има по-брутален гейн но си мисля че с едно бустерче нещата биха могли да станат. моя амп е транзисторен и въпреки това неможе да докара пантера. за старите неща на металика е идеален обаче. :o

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

лампа брат ми !

Както казва един френд .. лампа и винил и музиката да свири!

:beer::):cheers:

Да ти топне душицата от кеф ахах

А иначе комбинацията от транСистор и лампа пре-амп е мноо хитра ;-))

И'д лъв ит!

 

Не знаех че Рандъл-а на Даръл е транзистор ол..... мхм ... ама не се учудвам ;-)) много

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За мен е важното звука да ти хареса. без значение дали е лампа или не.

Мисля, че ламповия звук се симулира доста добре.

 

Това лампа vs транзистор е същото като амд и интел примерно.

 

Аз лично предпочитам транзистрорни стъпала, като по-леки, по компактни, с почти незаначителна поддръжка, по- евтини и тн...

Всеки 1 лампов амп си иска смяна на лампите от време на време, да го пазиш да не се тресе и тн.

Не мисля и че приемуществата и недостатъците на лампите са основния критетий за звука но.....

Никой не може да отрече, че има страхотни транзисторни усилватели.

 

Като заключение мога да кажа, че всеки усилвател си има негово си звучене, и в комплект с музикалния инструмент и колоната, в повечето случаи, ако имаш усет можеш да си направиш готин звук.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...

 

хехе wolfgang, жалк, че Peavey развалиха достлука с Van Halen ...на мен пък ми 'аресва poor-man-Mesa-ta - Triple X и XXL също (ама име, а?:cheers:, като последния не е лампов, но вади приличен звук доста) и Classic серията - цялата.

 

по-скоро е жалко, че покрай развалянето на ендорсмента се разделиха с Джеймс Браун (не певеца!) - той е гурото дето създаде цялата класик серия и трите хикса (той далеч не е копие на трипъл ректо, макар да подбива неговият пазарен сегмент) и ван хален и сатриани сигнатурите ... и wiggy, което в крайна сметка си остана транзисторно. и тази "измислена" транс тюб технология, дето прави бандит най-якият солид стейд амп за всички времена (втори по продажби остана валвстейт 8080) :D

 

и аз казвам че всеки тябва да свири на това, което го кефи. :guitar: :guitar: :guitar:

 

ако някой се задоволява със звука на амплитюб и гитар риг - да си ги ползва със здраве. солид стейт стъпалата определено са по-леки, по-икономични и по-надеждни, но също така са враг на тези, които се кефят на маршал саундЪТ.

 

аз искам да си сложа хай енд (ламби) стъпало и за хайфито в къщи (не че ми остава време да слушам нещо на него де)

 

за ефекти и дигиталки само ще се задоволя с един джи мейджър на тселектроник. който има нужда от нещо по-дедикейтед да мигрира на лексикони и други чудесии. аз се кефя на добрия саунд и държа моят риг да включва тюб пре и стъпало. а за камиончетата батко сатч го е казал най-качествено: "всички звучат добре, но това трае максимум 1 седмица докато ти омръзнат" ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

"всички звучат добре, но това трае максимум 1 седмица докато ти омръзнат" ...

:P;):):P:headbang::headbang::) има нещо вярно. аз лично мисля че с едно транзисторно ампче от рода на 1х12' и няколк сполучливи камиончета мое да се докара приличен звук. ама който има пари си купува един лампов маршал. а тези които нямаме :wall:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз викам да го караме на свещи :D

 

Много са ретро и мнооого кефят :godbless: И светят ... както лампите. И имат топъл ... звук. И въобще са супер-дупер-мега-ултра. Всичко, де що е на силициева основа в канала ... :cheers:

 

Я се осъзнайте ... Няма само една истина :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.