Jump to content
Българският форум за музиканти

Смяна на гриф или лютиер?!


Recommended Posts

Здравейте!

Притежател съм на китара  Ibanez RG 320 FM, произведена в Индонезия.  В началото много и се радвах, но с годините и намирах все повече кусури. Исках да има по-добър състейн и затова и смених адаптерите с DiMarzio. След няколко години смених и тремолото, надявайки се на ощепо-добър състейн. Тремолото избрах след доста четене в нета и гледане на клипове в YOUTUBE. То е японско - GOTOH GE-1996T Licensed Floyd Rose locking tremolo и си е супер, но резултата си остава същият. След 12 –то прагче , китарата губи състейн ( или по-скоро не е достатъчно продължителен). Особено при бендинг ( опъване на струната нагоре), след 12 –то прагче тонът звучи известно време и изведнъж спира, сякъш е отрязан с нож, а не плавно да затихва. Това ме вбесява. Освен това, отстоянието на струните от грифа е доста високо според мен (около 3-4 мм) а, аз обичам да свиря с нисък action. При опит да смъкна струните, състейна още повече се загубва и струните към последните прагчета започват да опират в грифа. Какви са възможните решения пред мен?

1.Лютиер може ли да реши тези проблеми, да речем чрез настройване на тръсрода, прагчета и т.н

2. Възможна ли е смяна на грифа с по-висок клас, защото според мен това е сновната причина.

 

Не искам за сега да продавам китарата, защото вложих доста в нея. Каква инвестиция да избера?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Китарата не бива да се продава, щом толкова много мерак е вложен до тук, но и не бива да се наливат повече пари в нея за нови детайли. По-добре и по-ефтино е да я дадеш на лютиер, да я постегне колкото може и да си я ползваш за ежедневни домашни упражнения докато си купиш по-добра, а и тогава също. Евентуално може да използваш тези новозакупени части - тремоло и адаптери за следващата по-добра китара.

Редактирано от Лими
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От това,което си описал,като проблем тремолото не влиза достатъчно в тялото и по тая причина екшъна е едно кюфте.Опциите са връщане на старото или дълбане.Снимков материял би опростил гадаенето.Моя подход,когато нещо не ми харесва е продажба и покупка на друго дето ми харесва.Така е най безболезнено.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От това,което си описал,като проблем тремолото не влиза достатъчно в тялото и по тая причина екшъна е едно кюфте.Опциите са връщане на старото или дълбане.Снимков материял би опростил гадаенето.Моя подход,когато нещо не ми харесва е продажба и покупка на друго дето ми харесва.Така е най безболезнено.

Да, има логика ...защото използам старите болтове от предното тремоло, новите не пасват на старите седла. Но въпреки това тремолото може да се смъкне още, но вече опират струните. Явно ще се дава на лютиер, ясно е, че сигурно ще се справи с екшъна......Най-голямата ми болка е дали ще оправи това....... "Особено при бендинг ( опъване на струната нагоре), след 12 –то прагче тонът звучи известно време и изведнъж спира, сякъш е отрязан с нож, а не плавно да затихва."....

 

Моля ви прдложете добър лютиер, който да реши въпроса!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вероятно няма да се оправи.Във кое опират струните и има 4мм екшън.Ако със старото тремоло грифа и екшъна и нъта са били наред слагай него.Настройката на тремоло има тънкости и последователност.В тубата има достатъчно видео със хитрини.Успех с лютиера.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Виж ся,на Гибсъните ми екшъна е около 1,2 мм до 1,5 ,струни 10-ки,стандарт строй,ако сваля още,ама и не ща изключително нисък екшън ще се получи това при бендване да заглъхва,зависи от радиуса на грифа,ибанец на знам как е,ама ако ти опират струните в прагчетата като свалиш тремолото и имаш 4мм екшън на 12-то тоя гриф погледнат отстрани е като лък сигурно и трябва да се натегне тръсрода,както ти казаха- пусни снимки да не метаме боб и ще се намери кой да каже проблема откъде е.Едит-Гото е сериозна фирма,на Леспола съм с такъв бридж,че стария беше зле,така че едва ли е от него проблема,

Редактирано от Hillbilly
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Търсиш помощ, задаваш въпроси, информацията е твърде оскъдна, но въпреки всичко...

 

1.  Всички занимаващи се с китара знаят що е truss rod, ако не знаеш как се регулира/използва - лютиер или по-опитен колега

2.  Ъгъла на грифа спрямо тялото, включен в уравнение с височина на тремоло/мост, дъга на грифа. От тях зависи проблема за който говориш. - лютиер

3.  Лошо поставени или нивелирани прагчета, както и износени такива "гасят" звука на определени места по грифа. - лютиер

4.  При бендване и силно изразен радиус на фретборда (в твоя случай се съмнявам, Ибанките са почти плоски) в комбинация с т.3 - лютиер

5.  Необратимо посукан, изкривен, лошо експлоатиран гриф - смяна на гриф

6.. Когато удариш струната, тя трепти с определена сила, която евентуално преодолява съпротивлението на допир, било по прагче, било някъде по тремолото/седлото. Със "затихването" на трептенето, силата намалява и струната заглъхва като отрязва тона. - огледай внимателно дали при натисната струна, след 12-та позиция. Струната/те не опира/т някъде - тънка пластинка или лист хартия, ще ти помогнат.

7. Екшън на струните се мери при 1-ва и 12-та позиция, от върха на прагчето до долната страна на струната. Точни стандарти няма, но все пак е прието

за електрическа китара да са:

 

1-во прагче/6-та струна - 0.6 мм

1-во прагче/1-ва струна - 0.025 мм

 

12-то прагче/6-та струна - 2 мм

12-то прагче/1-ва струна - 1.6мм

Редактирано от ciriljhonson
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.