Jump to content
Българският форум за музиканти

Дезинфекция на духови инстр. (хармоника?)


Recommended Posts

Привет,

 

Наскоро попаднах на тази статия:

 

http://www.telegraph.co.uk/science/2016/08/22/playing-the-bagpipes-daily-could-be-fatal-warn-doctors/

 

Тука описват случай на човек, който си е скапал дробовете с гайда. Замислих се как ли човек може да се предпази от такива неща.

 

Айде гайдата е сложна - мях, тръби това онова. Като дете взимах уроци по тромпет. Диригента мине-немине дезинфекцираше мундщука със спирт (инструмента не беше мой и свирех само в репетиционната). Но това си е 100% метален инструмент (поне класическия вариант) и предполагам си има лесни начини - някакъв вид баня или знам ли и аз.

 

Повода да намеря статията беше че в Туитър един човек който преподава хармоника го пусна и пишеше че някои от учениците му си носели хармониките във вакумирани пликове. Поне това беше написал.

 

Мен конкретния ми въпрос е за хармоника - начинаещ съм и отвсякъде чувам че това не се мие и дезинфекцира, но можело да се чисти ако имаш познанията да го разглобиш и сглобиш читаво. Добре де, тя верно е доста по-малка и не би задържала много неща, моята особено е с пластмасово тяло (говоря за comb-а), но все пак това може ли да се дезинфекцира с нещо, да речем да го правя на 2-3 месеца или нещо... Ей на миналия месец кофти - разболях се, тамън се оправих и детето ме зарази и то и се вкарах в един месец филм болен-здрав, зарязах свиренето през това време и се почудих какво ли правят другите. Тук помня имаше едно момче дето доста разбираше от хармоники, надявам се да отговори.

 

А и от обща култура ми е интересно - вие дезинфекцирате ли си нещата с нещо и как?

 

Мерси.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей.

Хармониката задължително трябва да се разглоби (не го намирам за никак сложно сглобяването) на 2,3 или 5 (зависи как я съхраняваш) месеца и да се измие с препарат за миене на съдове и четка за зъби. Ако я носиш без кутия или плик по джобовете тя бързо се задръства пухчета и какви ли не други дребни неща. Хубаво е също и да не свириш на духов инструмент докато се храниш или веднага след хранене. В YouTube има достатъчно видео как да си измиеш хармониката.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здрасти,

 

Мерси за отговора. Това за храненето го знам. Мен не ме притеснява да развия и завия няколко винтчета, но бях чел че има значение и колко ги натягаш при завинтването. Поне така четох. Иначе аз така или иначе си човъркам колелото, където е далеч по-мръсно, но като го четох това и викам си знам ли сега, аз и за спиците на колелото си мислех че е по-лесно да ги завинтиш за да изправиш джантата, ама се оказа че финиширах в сервиза и там ми го оправиха. Не за друго.

 

Иначе си я нося в оригиналната кутия - тя е пластмасова и нарочно вътре съм оставил оригиналнатя диплянка, не за друго а да действа малко като попиване на влагата. Вечерта след използване иначе избърсвам с влажна кърпа отвън, после със суха. Евентуално оставям през нощта да съм сигурен че влагата се е махнаха и така. Иначе за миене, другото което съм се чудил е да не и стане нещо от препарата. На пластмасата ясно, ма другото...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не трябва да стягаш винтчетата много единствено за да не развалиш резбата. Влагата няма да ти развали хармониката (освен може би ако си взел някой боклучав инструмент) все пак е направена да бъде олигавена. Най-много трябва да внимаваш как движиш четката като миеш платките, да не вкараш косъм между платката и някоя пластинка че може да изкривиш пластинката. За това ти препоръчах да видиш някое видео, там е обяснено добре.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.