Jump to content
Българският форум за музиканти

Бързина


Recommended Posts

Здравейте. Искам да попитам опитните басисти в този форум има ли упражнения или някакви тънкости,които биха ми помогнали да започна да свиря по-бързо. Не искам да свиря с перо ,а само с пръсти. Ще се радвам,ако някой ми даде съвет или насока. Благодаря

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Използвай три и четири пръста. Стив Харис и Били Шиън ги владеят тия фатки. Последният има и чудесни ДВД-та, в които обяснява и това.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

... и след като се научиш да свириш  бързо, ще осъзнаеш, че е по- важно да свириш бавно и да имаш какво да кажеш.

Но това ще разбереш в последствие.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Мъдри слова, колега, направо няма смисъл да се учи да свири бързо... ;) Само че добрата техника включва и това. 

 

 

По темата: винаги се упражнявай с метроном!

 

Научи натурален мажор и минор в две октави. Упражнявай тези скали осмини в средно темпо, около 100. После научи и разновидностите - хармоничен, мелодичен, бихармоничен. Почни да разучаваш и ладовете - дорийски, фригийски, лидийски, миксолидийски, локрийски. Постепенно вдигай темпото, защото идеята в началото е да свириш чисто, а не бързо - последното идва с времето. След време можеш да започнеш да упражнявай гамите и на терци - до-ре-ми, ре-ми-фа, ми-фа-сол (и така нататък, ако ме разбираш). 

Свири скалите и на триоли с три пръста, като първоначално ритмичната фигура я прави върху един тон. Редувай пръстите така: безименен, среден, показалец (3-ти, 2-ри, 1-ви). След това започваш да в обратен ред (1-ви, 2-ри, 3-ти) и впоследствие - да ги смесваш както ти дойде. 

 

Що се отнася до пръстовките, гледай един пръст да ти отоваря на една позиция, защото иначе ще имаш големи проблеми с бързините. Притискай струните с върховете на пръстите, а не с меката част (изключение се прави само при свиренето на слап).

 

Надявам се да съм бил полезен! Успех! 

Редактирано от marvin the martian
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Данчо, 0898431061 Ще те науча да свириш толкова бързо, че чак да не те искат у бандата.

С уважение Гого.

 

https://www.youtube.com/watch?v=NYpY5s27NzE

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако можеш да свириш бавно,ще можеш и бързо,ако се хвърлиш да развиваш бързина без да си осъзнал как точно стават нещата бавно и най-важното,ако не ти звучат бавно,ще развиеш достъчно мускулна "памет",която ще те вкара в кръг ,от който трудно се излиза и ще звучиш безидейно и бързо или поне в повечето случай става така.Иначе избора си е твой.Ладовете са ок за учене на грифа,но ги свири въз и низходящо.Колегата по-горе ти го е написал точно.Само ще добавя,че преди да се "подгонят" бързите темпа, трябва доста работа върху динамиката на звукоизвличане на дясна ръка.Прдстави си да "плетеш" два пръста,а камо ли три...весело ще е.  :greenball:

Ето ти и един съвет от А.Нитти - свири няколко пъти пасаж в темпо 60 примерно,нагласи си после метронома на 80,като направиш лека почивка 1-2 мин,слушайки новото темпо и действай.Идеята тук е да не позволяваш на мускулите да изстинат,като същевремнно развиваш и вътрешното ухо.След пасаж в 80, се връщаш пак няколко минути на 60 и така няколко пъти общо.Продъжаваш по същата схема леко увеличавайки темпата,като разбира се не очаквай всичко да стане за два дена.Бързината е комплексен фактор и не бива да бъде разглеждана единственно сама по себе си.

Ако все пак не успееш (което не ти пожелавам),винаги можеш да поставиш едно перо на бавно-оборотна дрелка и да свириш....предполагам доста хора помнят диващините на Mr.Big. :punk_guitar:  :D .

Успех.

Редактирано от evernas
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря ви за полезните съвети. Определено упражнявам гами във всякаква разновидност в две октави. А относно предложението на потребителя"техник-кибик"-благодаря ,но аз във Варна имам много добър учител :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.