Jump to content
Българският форум за музиканти

ПРОЧЕТИ ТОВА, АКО СИ НАЧИНАЕЩ!


Sieger

Recommended Posts

Значи това го пиша защото напоследък много начинаещи колеги правят различни теми от рода "Каква китара да си купя", "Дайте уроци" и тн. всички разбирате за какво иде реч... :rolleyes: Та това е един вид цялата информация нужна за "Голямото Начало" синтезирана на едно място. Смятам, че ще спести много бъдещи, повтарящи се теми, както и доста работа от страна на модераторите.

 

 

1. Как да направя тъй, че компютъра ми да се превърне в мощен процесор, и да мога волно да си свирукам?

ВИЖ ТУК

 

2. Как да свиря в реално време (феномена "латенсия" и др. :lol:)?

ВИЖ ТУК

 

3. Какви са странните надписи и знаци по табулатурите?

ВИЖ ТУК

 

4. С каква китара да почна?

Тема 1

Тема 2

 

5. Откъде да започна?

ВИЖ ТУК

 

6. Откъде мода да си смъквам специализиран софтуер (VST plugins, synths, recording/mixing software и тн)

ВИЖ ТУК

 

7. Софтуер за записи? Как да запишем творенията си?

ВИЖ ТУК

 

8. Как да построим чейна си правилно? Идеи, начини и последователност.

ВИЖ ТУК

 

Периодично ще го обновявам този пост :)

Редактирано от Sieger
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето и едно кратко видео за напълно начинаещи

Guitar Lessons -Troy Stetina - Beginning Rock Rhythm Guitar.mpg

Не е цялото, ама и тва е полезно.

Enjoy :guitar: :D:D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ето и още интересни теми за начинаещи, отново взети от "кладенеца" на музикалното познание, наречен още "нашия форум" :D

 

Полезна информация при запис на китари!

Тема 1

Тема 2

Тема 3

 

Как да боравя по-умело с перцето (pick-а) :D

ВИЖ ТУК

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 11 months later...
  • 5 months later...

http://forum.muzikant.org/index.php?showtopic=10469&hl=

ей тук, колегата си направи труда да обясни немалко неща ама кой да чете....

за всички неща които питаш се е писало доста из форума, тъй че вместо само да се оплакваш, че няма кой да ти ги обясни ползвай търсачката и прегледай каквото има писано за тях ;)

пък и ако и след тва има неясни неща, винаги можеш да ползваш гуугъл-а ;)

 

Айде успех в търсенето на знания :hello:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 months later...

Едно съветче за начинаещите (не че аз съм много напредB)), които още не са се снабдили с китари, кубета и пр. т.е. насочили са се към готовите кит-ове от магазините:

 

Помислете си добре дали НАИСТИНА ви е необходимо кубето!

 

Създава много грижи от рода на:

 

1. Иска място гдето да си стои и събира прах

2. Родители и съседи ще ревнат моментално..."Намалиииии го!"

3. Кубето само по себе си не вади метъл звук...трябва да имаш и ефект (педалче) някакво за да ти е кеф (демек: още 50 лв. допълнителна инвестиция)

 

Затова ви съветвам следното:

 

1. Вземайте китара...без нея не може все пак

2. Със сигурност имате PC-та (те сега се купуват на децата още преди колелото)

3. Снабдете се със подходящ софт за свирене в реално време (Guitar Rig подобни..има тема за това тук някъде)

4. Едни прилични слушалки за по 30-40 лв. ама не тапи, а от онези "наушници", които захлупват целите ушички

 

Следва Plug & Play.

 

Такава конфигурация, мисля, е екстра за трениране и учене....че и бекинг траксове, че и дръм лупове можеш да си пускаш, че и блокът няма да разбере, че има китарджия в него...е някой може да го намират за недостатък.

 

Пък и спестените пари от кубета и педалчета може да се позват за по-скъпичка китарка.

 

Хайде успех :guitar:

Редактирано от alexthegreat
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре ама как да включа китарата към компа ? Пак трябва нещо - пак струва нещо. Слушалки 30-40 лева - пак пари и т.н.... А на мен ми предлагат кубе Behringer 15W(сигурно се сещате) за 80 лева. Схващате ли, че другият вариянт ще ми излезе по-скъпо. Ама се пка искам да свиря нещо хард по принцип. Само китара и кубе вадят ли желаният от мен звук (;)) ? Знам, че няма да си зема кит. и да почвам с металщината, но питам по принцип ? Благодаря на хората, който ми обърнаха внимание в този форум !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^AcousticGuitar: тоя берингер има вградени амп симулации и изкарва добър дисторшън и без външен педал. Според мен няма да сбъркаш ако го вземеш. И за тая цена е идеално.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...

Като за начало е добре да поопознаете много полезния софтуер Guitar Pro /линк към database с табулатури ще намерите във форума/ ... да се свири по табове без да имате необходимото ноу-хау относно това как се крепи хармонията в песента и мнооого други важни неща който за момента няма да са ви важни ще ви превърне в роботи и след 2-3 месеца като смогнете да свирите полвината репертоар на металика ще си помислите че сте много по напред отколкото сте...

Започнете с елементарните акорди... елементарните ладове... СВИРЕТЕ С РАЗБИРАНЕ ЗАБОГА! И ОФОРМЯЙТЕ СОБСТВЕНИЯ СИ СТИЛ!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 months later...
За да не пускам тема с крайно малоумен въпрос, ще попитам тук какво е лампов усилвател/китара или каквото и да е. Каква е разликата му с нормален усилвател/китара и тн. :greenball:

 

 

Лампов усилвател.

Ламповите усилватели използват лампи, за да усилват сигнала. Едно време е имало и лампови радиа, тв-та и пр. Сега се използват почти единствено в китарните усилватели. Има тук-там и лампови hi-fi, но са рядкост. По принцип лампите изискват да работят под голямо напрежение, т.е. голям трансформатор, който тежи. Освен това трябва да се сменят през годинка-две, а и са от стъкло, което значи, че трябва да се пренасят много внимателно. Но са останали в китарната техника заради приятния за ухото овърдрайв, който се получава при насищане (saturation) на лампите, а именно те да са избичени до дупка и да изкривяват сигнала.

Лампите изглеждат така:

gt12ax7m.jpg

 

Във форума има специалисти на тема лампи. Очакваме включване от тях :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...

Абе хора аз съм начинаещ китарист , но съм напреднал музикант понеже мога да свиря и на пиано и от музикални термини си имам понятие :)

Проблема е - аз си имам ампче 15 ватово (естествено от стартов пакет с китарата ми :thumbs_up: ) и доста си ме кефи звука му , НО

не знам откъде и как точно да си включа китарата към компютъра ? Знам само , че май трябва да я ръгна в Line in , но

КАК ТОЧНО защото входа Line in е може би 2 пъти по-малък от входа за китарата на ампа :crying:

Трябва ли да слагам някакви драйвъри на компа си , за да мога да ръгна китарата ? (Моят комп е Интел , а четох , че Интел искали драйвъри за всичко странично)

Притрябвало ми е да я включа към компа по простата причина , че искам да и сложа малко ефекти пък нямам процесор и едва ли скоро ще си взема :)

Е естествено искам да пробвам и да запиша нещичко :surprise:

 

Моля ви помогнете ми с моя тъп проблем :huh:

 

П.П. И много извинявайте за тъпия въпрос <_<

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

CAA14.JPG

 

Ето такова ти трябва. Във всеки жичкаджийски магазин ги има, по 20-30 до 50 стотинки струва единият. Преходник от голям (1/4 инч) към малък (1/8 инч) жак му викам аз.

 

Иначе за драйверите може да си свалиш ASIO4ALL драйверчето. Но ако самата звукова карта ти е зле може да не можеш да подкараш читаво по-напредналите програми от рода на Guitar Rig. Ако е такъв момента - намери си Guitar FX Box 2.6 (защото от 3 нагоре не вървят на повечето on-board звукови карти). Пък ако не можеш да си направиш хубав звук - свирни, аз имам доста добри пресети :coolp:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 months later...

Ако още някой се отбележи с коментар, който не е за допълване на темата, ще го накажа доста сериозно! Има секция Купува-Продава за тези неща!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

китарните кабинети това са колоните, от които излиза звукът.

 

какво е това усилвател, глава, комбо(кубе) и т.н.? как ел. китарата ми да звучи "електрически"? евтино решение или поне някаква насока в ситуацията- ето тук

 

ето тук има полезни хитрини, свързани със свиренето на китара

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 months later...

Понеже трябваше да банна половината форум, затова пак се обяснявам. МОЛЯ ТЕМАТА НЕ Е ЗА ПОМАГАНЕ НА НАЧИНАЕЩИ В РЕАЛНО ВРЕМЕ! Тук се дават помощни линкове за методики и техники, не за теми, които са дъвкани с месеци, а понякога с години. Следващото такова чистене наистина ще е съпътствано с наказания. Начинаещи - ОК, но поне погледнете какви раздели има в този форум и пишете в правилните, а не където мислите, че някой въобще ще отговори някога. Винаги ще получите отговори на въпросите си, но бъдете подредени!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.