Jump to content
Българският форум за музиканти

Gibson new pickups?!? ... and wiring


dickens

Recommended Posts

Така, след първоначалният ентусиазъм и радост от новата придобивка свалих розовите очила и започнах да гледам по-критично на нещата... Китарата вкарва една камара шумове, хъмове...не съм сигурен как точно ги наричате :) и тона е леко мътен (всичко това при високи нива на гейна) Оказа се, че ценовата разлика между Les Paul Traditional и Standard от повече от $500 си е напълно оправдана... Нали съм си българче и реших да погледна какво има "под капака"... OMG, китайците превземат и Gibson... Кабели, кабелчета... няма екранировка... всичко прилича на детска играчка, не на реномирана марка китара. Разрових се и в нета и прочетох доста случаи идентични с моя и как хората са си решили проблемите...

 

Това е моята китара да се уверите за какво иде реч :)

 

lpwires.jpg

 

Решил съм да сменя цялата електроника (дори и адаптерите, които въпреки че сами по себе си са чудесни, техните кабели също не са екранирани?!?) Бих искал да ползвам класически начин на свързване, да разкрам coil tap/coil split и бустера и да си направя един истински Gibson, защото всичко друго по нищо не отстъпва на Standard-a. Естествено ще запазя всичко стоково ако един ден я продам и някой реши да си има оригинален Traditional Pro II :D

 

Имам питанка - какви нови адаптери бихте ме посъветвали да сложа или да запазя старите - ’57 Classic - neck, BurstBucker 3 - bridge. Просто ме притесняват нези неекранирани кабели... 

 

Знам че тук има доста любители на марката и всеки съвет или мнение би ми било от полза... Благодаря предварително!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Съвети:

- Не бързай с кабелите и адаптерите - не се очаква, да се получи, кой знае каква промяна по отношение на шуменето/бруменето. То ще си съществува почти винаги в някаква степен (напр. при Burstbucker-ите и др. подобни адаптери, с нееднакви две намотки).

- Виж стойностите на потенциометрите! Ако са < 500К (Гибсън често използват в някои модели 300К) имай предвид, че с по-високо съпротивление ще се постигне някакво "проясняване" на звученето, на адаптерите. По същата причина може да се използват и тон-кондензатори с по-ниски (от обикновено прилаганите 0.05/0.047mF) стойности - 0.022mF, или дори по-ниски .... ('m' - е за "микро" ... нямам гръцката буква 'мю' на клавиатурата)

- За решаване на "проблема брайтнес", аз лично използвам и т.н. 'No Load' потенциометри при тон-корекцията. Лошото е, че не се предлагат/намират 'no-load' пот. с високи стойности (Fender предлагат 250К) и трябва да се поръчват специално. Може да се експериментира и със стандартни 1М!

- Екраниране на кухината, ще помогне в някаква степен, но няма да реши проблем!

 

 

 

 ... и накрая:

Китарата е много добра! Не е необходимо да е лъскаво и накичено отвсякъде, за да е стабилно и качествено! Посвири .. ."влез й в характера" (доколкото разбирам, не си си се "борил" с Гибсън досега) ... и като ти хареса, ще започнеш дори да намираш и предимства в тези "проблемни моменти". 

И ако започнеш да прилагаш някакъв афтърмаркет - не се скъпи, че да икономисваш от части и материали!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Явно тази комбинация на push-push потове и бууст не се радва на особена популярност.

Ето подобен случай, собственика на китарата е останал доволен от промяната:

http://www.mylespaul.com/forums/gibson-les-pauls/236106-gibson-traditional-pro-2-rewired-removed-split-coil.html

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако не се лъжа стандард модела е с повече кухини в тялото от твоето Гиби и е нормално да звучи по "брайт",но зависи какво ти харесва като тон,знаеш,че хъмбъкърите без капачка вкарват повече високи,аз на евтиното ми студио дрънча на двата адаптера заедно обикновено,ама врътна волюма на нека една идея по тих,как да е ,дървения тон и състейна обикновено те карат да забравиш леките производствени дефекти..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Както прочетох и на други места преди това - шума намаля, тонът стана доста по-чист (преди мажеше повечко)... като че ли понамаляха прекалените баси. Де да знам и аз как да го обясня  :) Ще гледам да запиша нещо, да, но някаква стъргалка ще е, аз друго не мога  :greenball:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това за съжаление няма как да стане, просто преди промените не ми звучеше и най-малкото имах желание да записвам... Това си е мое виждане все пак, в тубата може да видити страхотни клипчета със стоковата китара, но те всичките са без кривочите на които аз я подлагам :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В началото я вързах грешно - цветовете на кабелчетата които излизат от адаптерите при различните брандове не съвпадат... 

Малко инфо  http://www.deaf-eddie.net/drawings/drawings.html

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.