Jump to content
Българският форум за музиканти

Bypass на preamp-а на бас-комбо - как?


Recommended Posts

Здравейте!

 

За съжаление не успях да намеря темата дискутирана, затова отварям нова...

 

 

Накратко: бих искал да направя малка (поне се надявам да е малка де) модификация на моето бас-комбо. Целта е да прескоча вградения в комбото предусилвател и да ползвам само силовия усилвател.

 

Имам достатъчно техническа практика, за да извърша манипулациите сам, но ми липсва малко теория точно по тая част, така че моля за помощ!

 

Комбото е Gallien-Krueger MB210, ето я и схемата му:

 

mb210_diagram.jpg

 

 

Първата ми неяснота - ще постигна ли желания ефект ако заменя AUX IN входа с женски жак за включване на инструмента? Този вход така или иначе не го използвам. Ако не е нещо сбъркана схемата, би трябвало да мога да контролирам нивото на сигнала, който ще вкарам там, с MASTER потенциометъра, което ме устройва напълно.

 

Ако отговорът тук е "не", препоръчайте къде по-точно в тази схема трябва да влезе сигнала от баса директно?

 

 

Втората ми неяснота - тази модификация изисква ли по-специално добавяне (или премахване) на други/допълнителни елементи, освен единия женски жак за инструментален кабел и правилното му свързване?

 

Ако "да" - какви и къде?

 

 

Въобще - каквото и да споделите по темата - ще ми бъде полезно!

 

Предварително благодаря на всички отзовали се!

 

Поздрави!

Данчо

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Данчо, баса ли искаш да включиш директно или изхода на новия преамп? Ако е второто, ръгай смело в AUX-IN. Като за начало с преходник, колкото за проба. В последствие може да смениш конектора с някой хубав 6.3mm жак - neutrik и компания.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако можеш да ме разбереш само с приказки, бих предложил да намериш начин да изолираш "ring" на "AUX IN". Ако вкараш моно кабел там съпротивлението на "ring" извода ще се свърже накъсо към маса паралелно на входния импеданс на входния буфер, което ще доведе до понижение на нивото на сигнала. Ако не ти куцат технически нещата можеш да си направиш подходящ кабел, който да е със стерео жак за в усилвателя, но "ring" да не се свързва никъде. От другата страна слагаш моно жак и свързваш Tip със Tip, Sleeve със Sleeve.

 

 

Най идеалният вариан все пак би бил да се избегне като цяло това съпротивление, но това няма да стане без отваряне и "хирургия", защото  ако искаш да включиш директно изхода на външен предусилвател към входа на крайното стъпало трябва да изолираш изхода на вътрешния предусилвател, тоест от AUX IN да го превърнеш в Return.

 

Поздрави,

Марински

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@MaPuHcKu, след втория прочит те разбрах напълно! :godbless:

 

Действително, ако е стерео AUX-IN-а, както са го дали на схемата (което е безмислено де - така или иначе се смесват двата канала), ще е добре да неутрализирам ring-а по един от двата начина.

 

 

Впрочем снощи изпробвах тоя AUX-IN вход с моно-кабел - силата на звука е доста сериозна, дори е бая по-силна, отколкото ако вляза в нормалния вход за активен бас на амп-а при около 25-30% gain.

 

Може би съм надценил ситуацията и очаквах доста по-DI-ски тип звук (никога не бях тествал баса си в return вход), но за пробата се включих и в реалния return на едно друго бас-комбо в репетиционната - звукът беше доста подобен като при AUX-IN-а. Явно озвучителните тела (пък и самите крайни стъпала) все пак си казват тежката дума тук.

 

В крайна сметка си поиграх с външния preamp и постигнах доста задоволителни резултати. Не на последно място, така редуцирам броя променливи (корекции), с които да трябва да се съобразявам.

 

Експериментите продължават. :music:  Като за начало ще си направя един кабел за bypass на ring-а...

 

Всяка допълнителна информация по темата ще ми е полезна!

 

Благодарности и поздрави!

Данчо

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.