Jump to content
Българският форум за музиканти

Squier Precision Bass


lyu_records

Recommended Posts

Здравейте мили басисти :godbless: , скоро очаквам да дойде по куриер Squier Аffinity precision bass и имам няколко въпроса, за собствено успокоение. Аз не съм басист и причината да го закупя е защото ми трябваше някакъв инструмент за да си записвам басовете върху песните, които правя. А избора да е precision е защото в повечето групи, които харесвам басистите свирят с такава концепция. Четворка е защото съм китарист и се бъркам при петиците. Трябваше ми нещо бюджетно, което да ми върши работа за целта и се чудя дали съм направил правилния избор. Лошото обаче, е че на живо не ми е попадал въпросния бас и нямам никакви наблюдения по въпроса  :blush: Като китарист супер много ми допада C гриф концепцията на Fender, което не знам дали има някакво значение сравнение с басовете.

Китарата е ей такава:

http://www.fender.com/squier/series/affinity/affinity-precision-bass-rosewood-fingerboard-black/

Моля за коментари и сравнения от колеги, който има реално наблюдение по въпроса

Въпросите са ми следните:

1. Сравнение с други марки ниско бюджетни precision, какво ви е впечатлението от Squier Аffinity precision?

2. От страна на електроника (адаптери), търся старо рок, хеви звучене. От практиката през годините съм достигнал до извода, че при ниско бюджетните инструменти на Squier електрониката е зле. Моля да дадете съвет с какви адаптери да подменя стоковите. За мен е важно защото ще го ползвам за запис.

(активна електроника или не?)

3. Кои струни са хубави и какви размери са те?

Може въпросите ми да звучат ламерско но наистина нямам абсолютно никакъв поглед върху бас инструментите.

Благодаря на всички за обърнатото внимание предварително  :godbless:  Ще се радвам на всякакъв вид коментари включително и негативни.

 

П. П. На Steve Harris от Maiden,  signature баса с огледалната плочка:

Тя метална ли е, или е пластмаса с някакво покритие?  :blush:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 39
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Добър избор. 

1. Не пипай адаптерите, тези вършат работа. В никакъв случай активна електроника. За да постигнеш добри резултати си осигури добър усилвател за записите, желателно лампов и мощен, поне 100W. 

2. Всички струни са хубави когато са нови. На първо време свири с тези, които са на баса. Седмица преди записите ги смени и посвири за да улегнат. След като не свириш редовно не си струва да се набутваш с много пари за прехвалени, често неоснователно варианти. Струни за 30-40 лв. ще ти вършат същата работа както и тия за 150. 

Огледални плочки в продажба има различни - пластмаса със залепено огледално фолио и от полиран метал. В линка ще видиш няколко варианта.

 

http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=p-bass+pickguard+Chrome+Mirro&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313&_nkw=p-bass+pickguard+Chrome+Mirror&_sacat=0

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси колега. 100 вата са ужасно много за лампов усилвател предназначен за записи според мен. А как седи въпроса със струните 040 или 045, при положение че от време на време свиря и в (D) но принципно главно съм в стандартен строй (E)?

Предполагам, че за строй в (Е) е приемливо китарата да е с 040, а ако я дропвам по ниско от (D) 045. Всъщност предполагам визирайки нормална 6 струнна китара и това което виждам че се продава като размер на пазара, а дали е така нямам представа, а да не забравяме, че за китара на пазара има и 8-мички!  :blush:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Спокойно можеш да използваш 040, На единия бас имам специалния ключ за 4-та струна, който я сваля в Ре с едно движение, нямам никакви проблеми със звученето на "тънката" 4-та. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз така мислех, докато не ми подариха грешни струни и ща не ща ги сложих...не се връщам обратно. Бързите пасажи се свирят по-лесно, защото по-тънките струни са малко по-лесни за "натискане". Обичам в някои преходи да използвам големи бендове - също стават по-лесно. Освен това ме кефи в звука ми да се чува дрънченето по праговете - е, с такива струни в Ре и нисък екшън + малко драйв става покъртителен тон за метъл.

 

Мислех, че ще е проблем за по-бързо свирене на дясната ръка, но аз свиря с перо при това близо до бриджа, така че разликата не беше много проблемна. Ако се свири с пръсти може би ще е сериозно затруднение.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисълта ми беше  че стават прекалено хлабави и не дрънчат по праговете,а направо си залепват за тях и трябва да свиря с висок екшън ,за да не ми убиват тоновете.

Става въпрос за 45-105

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи не си го сетъпнал правилно след смяната.

 

Аз от 45-135 минах на 40-130...естествено говорим за 5-струнен, но то е същото.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А с 45 няма ли да е тегаво в ми (E)?

П. П. за протокола:

Виждал съм 6 струнни китари с изметнати грифове точно от подобни начинания!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

45-105 е така да се каже стандартния размер за нормален строй Е при бас с нормална мензура.

Все едно 10-46 на китара с 25.5" скала и пак строй Е.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Поставил си няколко въпроса, ще се опитам да карам поред:

 

1. Affinity е най-евтината серия Squier. Можеш да очакваш това, което и от всеки друг бюджетен инструмент, т.е. по-евтини материали и по-некачествена изработка. Звученетео наподобява  Precision, но е далеч от дълбочината и "удара" на Precision Bass. 

Ако аз бях на твоето място, щях да се ориентирам към инструмент втора ръка. За тези пари щеше да закупиш Vintage Modified, а дори и (с повечко късмет или малко пари отгоре) Classic Vibe, които са несравнимо по-качествени инструменти, особено Classic Vibe.

Що се отнася до доработки, аз не бих инвестирал повече пари в такъв инструмент, освен смяна на струните разбира се (вж. т. 3). Адаптери за P-Bass има в изобилие на всякакви цени, но не мисля, че има особен смисъл. Ползвай си го така. Ако има някакви специфични "дефекти" в звученето ще се мисли в последствие.

 

2. За записи в домашна (и не само) обстановка, най-удачният вариант е DI (Direct Injection), т.е. сигналът от инструмента след подходящо съгласуване по ниво и импеданс се подава направо в звуковата карта.. Нашият съфорумец Nikifena произвежда едно устройство, което звучи страхотно на запис. N-Audio Bass preamp DI-Box. Някъде тук трябва да е и ревюто, което писах преди време. Запис с микрофон от ОТ изисква повече и по-скъпа апаратура, като резултатът в домашни условия с 99.9% вероятност ще е по-лош. Ако искаш си вземи някакъв малък комбо-усилвател през, който да се упражняваш, но не го ползвай за записи.

 

3. За струни може да се пише и е писано много. Относно размера, за сваляне до D, 40-100 не са добър избор. Избери 45-105 или 50-110.  Останалото вече е въпрос на предпочитание за звук, т.е. дали ще използваш гладки или "грапави" струни.

Редактирано от blr
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря колеги!  :godbless:

Вече имам нови въпроси. Колега @blr аз този бас го закупих за 180лв. втора ръка и мисля, че си заслужава парите, защото направо си е без пари. А записите са за чесане на краста, като си записвам само китарата е гадно, трябва си и бас! Та много съм доволен пристигна вчера с Еконт и няма нито една драскотина, захабени прагове или каквито и да е дефекти, даже предпазното фолио на плочката не е свалено още. Просто младежа, който си го е закупил за да се учи на него е загубил интерес и така и не е свирено на него.

Вчера като го гледах в Еконт първите впечатления ми бяха, че грифа е крив, но нормално крив. Просто "truss rod-а" беше разхлабен много, а най-вероятно може така и да е закупен от магазина. Също така екшъна беше много вдигнат, което е нормално с кривия гриф.

Аз му изправих грифа, сетъпнах го и свалих екшъна. Направи ми впечатление, че не е като при 6 струнната китара, защото с много нисък екшън, като дръпна по-силно струната и има бъз (ако може да се нарече бъз) по скоро приплаква и бъзди и дрънчи. Демек трябва да е по-висок от колкото на 6 струнна китара.

 

Колко висок ви е екшъна в милиметри от прагчето до струната, за да си сверя часовника?

Има ли някакъв стандарт за екшъна при бас китарите?

 

Иначе го сетъпнах идеално грифа си е както си пише по книгите. Мерил съм го от 7-ми праг (височината), като държа натисната струната на първи и последния праг, въртях винтчета на магарето (в общи линии стандартните неща) е поне при нъта височината е добра и няма нужда да се пили там. Не знам дали предишния собственика, който не разбира го е въртял, но мисля че е редно тези неща да са направени или в магазина където се продава, или още от производителя, защото все пак има хора които действително не разбират.

Мили басисти благодаря предварително! :godbless:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ехее благодаря @Baby Thomas а аз съм го смъкнал на 1мм на 12-ти праг и се чудя защо пляка  :blush:  ще го направя, както пише там на 2мм. Малко е пипкаво защото меря и дъгата. Бях правил няколко бустър камиончета преди време, които вдигат 10 децибела, за приятели и продан. Оставих си и едничко за мен и сега го пробвах, звучи брутално с бас направо се разцепвам от кеф.  :metalist:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.