Jump to content
Българският форум за музиканти

Договор с кръчмарски музикант


Recommended Posts

Във връзка с нашумелите проверки от НАП по кръчмите какъв вид договор трябва да имат музикантите в една кръчма трудов, граждански или някакъв друг? Много има написано за видовете договори, но когато стане дума за музиканти положението става много неясно. Ако някой има опит нека сподели какъв вид и как трябва да е оформен договора за да не бъдем глобявани от проверяващите органи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами това зависи от взаимоотношенията между музикантите и собственика.

Има заведения, в които музикантите са част от персонала.

В други заведения музикантите не са наета работна ръка, а получават заплащане за извършена услуга, като физически лица или външна фирма. Такива са договорите с доставчика на кафе, поддръжка на ВиК, фирма за реклама и други такива.

Всичко зависи от уговорените права и задължения, те на свой ред определят по какъв начин ще се правят и данъчните отчисления.

 

Трудов договор се сключва между работодател и персонал. От него произтичат едни права и задължения за двете страни:

имаме работодател в лицето на "заведението" и работник в лицето на музикантите.

Когато музикантите не са персонал, без значение дали свирят всяка вечер в едно и също заведение или са наети за някакво събитие - т.е. уговорката е изрично

1.че не им се полага отпуск,

2.ще се осигуряват сами, а не от работодателя

3.не получават заплата, върху която е удържан данък,

4. получават уговорено възнаграждение, върху което не се правят предварителни отчисления и музикантите сами поемат задължението да си плащат данъците

то взаимоотношенията би трябвало да се опишат в някакъв вид договор за извършване на услуга .

Мисля че BabyfaceBob преди време беше пуснал договори точно в този раздел, сред които имаше и договор за изпълнение .

Договорът може да се оформи във вид, който да подхожда на конкретната ситуация и да описва правата и задълженията на страните, заплащането, срока, за който са наети музикантите и каквото друго се сетите.

Редактирано от Viara Ivanova
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Някои групи и музиканти си имат фирми и издават фактури за музикалната услуга или музикален фон,или апаратура под наем.

Иначе ,ако свирите в едно и също заведение по дълго време е удачно да ви назначат на 4 часа с трудов договор,заверен в НАП и т.н.

Потърсете си счетоводител за консултация!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Вяра изказмаш се неподготвена :secret:

Легалните варианти са два:

Граждански или трудов договор

и при двата музиканта покрива някакаква част от удръжките-описано е пределно ясно

Третия вариант е фиктивен договор, който след края на ангажимента престава да съществува!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...
Отговорено (Редактирано)

Много яко :) пред очите ми е как в накоя чалга или рок кръчма , кръчмаря чинно изплаща хонорара, отчита входа, внася осигуровките, вписва в трудовата книжка колко халтури са врътнати ... :) това ще да е голям купон :greenball:

Редактирано от Драго
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вече се случват пич такива работи,много ги награбиха, особено на морето... :hooray:

Някои направо освободиха музикантите и минаха на каквото имат-радио,касетофони ,дискове... :icon_shithappens:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз не виждам пък с какво толкова музиканта е казус-прецедент за разлика от всеки друг бачкатор?

Дефинираш си работната единица - услуга, час, ден или на каквато там квота им плащаш и сключваш един от всички договори с тях.

 

С частни лица - граждански договор за услуга с квота време

 

С фирми - по-добиря вариант - бизнес договор. Тва е малко по-добър вариант откъм хранене на бирниците.

 

Барем и тогава музикантите, като си видят ставките написани черно на бяло осъзнаят някои неща...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 8 months later...

Мина една година откакто пуснах темата. Благодаря за отговорите но се надявах тук да пише някой който е сключвал договор и е имал проверки от НАП. Ето какво се случи лично при мен. Както е известно легалните начини които се признават от НАП са трудов и граждански договор. Счетоводителката ми предлага трудов договор защото така и е лесно да се измъкне чиста пред НАП. Само че при трудов договор има точни правила които са описни в договора като работно място, работно време, заплащане, неустойка и т.н При този договор работника предоставя само работна сила, а работодателя средствата за работа. Какво се получава на практика.....ами на пръсти се броят заведенията които да изпълняват тези изисквания. Ако това ви е единствения трудов договор добре но ако не е..... Кръчмата ви се явява втори работодател и става....сложно. Нормално е договора да е граждански но тогава идва проблема с НАП. Според тях това е укриване и не го признават. Позицията на НАП е добра за музикантите единствено защото ограничава своеволията на кръчмарите. Ако колега е болен и ви се наложи да го заместите за една- две вечери и тогава дойде проверка....ами просто сте нарушител...Ако сте на участие поканен от клиенти на заведението да свирите с оркестъра за вечерта.....ами пак нарушение. И така безумия безкрай..

Аз отказах предложения ми трудов договор. Подписах граждански.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Баце,циганите,дето продават менте цигари на всеки пазар с къв договор са,как мислиш?Я си ги тури на кур@ легалните методи - държава няма.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нова мода сред народа....частните клубове слагат табела "Частно парти" и се влиза само с членски карти ...,и се пие , и се пуши ... и се свири ... :greenangel:

и изобщо не им дреме на ... :greenball:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

richi, най ми харесва когато някой зададе въпрос, отговори му се възможно най-подробно и после същия мрънка, че никой не му е отговорил без дори да си е правил труда да прочете какво му е отговорено.

 

Колкото до липсата на легални взаимоотношения, rockfire, то много хубаво, но по този начин статуквото музикантите да бъдат тъпкани, лъгани, завличани с пари и като цяло мизерно платени просто продължава... лошото е, че единствения вариант това да се пресече е да има стабилна музикантска гилдия, в която хората се подкрепят, а в този форум има не едно доказателство, че и от най-малкото нещо хората (българите) не могат и на две магарета сеното да разделят. :)

Редактирано от 7thString
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нямам против легалните взаимоотношения ,но когато са усложнени до немай къде ...ще ме прощават... :whistle:

Просто споделих как действат някои клубове...

 

--------------------------

 

Колкото до тези дето лъжат и мамят музиканти е достатъчно да се обявят кои са ...що са и всеки да си прави изводите дали да свири при тях!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Richi, добре е, че си взел решение да си сравнително около, а не съвсем извън закона :)

По първоначалния ти въпрос можеш да прочетеш мнението ми в тази тема .

По-здрави и успех с кръчмарската ра'ута.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.