Jump to content
Българският форум за музиканти

Да си преварим струните


Nikifena

Recommended Posts

Ама нали целта е да поврят 1-2 минути във водата със сода?Поне аз тази рецепта знам.Ако просто ги накиснеш във вряла вода едва ли ще има някакъв резултат.Така, че варианта с микровълновата го забравете :) Както се казва dont try this at home

Редактирано от Abbath
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Определено и сега мисля, че след като схванахме тайната на варенето, и опозицията в лицето на препаратите

Всеки си решава

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Спомням си го и аз това време, когато струните на Гашевска струваха 20 лева комплекта, което си беше цяло състояние преди 20 години. Варях ги по 3-4 пъти преди да се скапят съвсем и/или да се скъса някоя.

Сега си почиствам струните като ги накисвам в изопропилов алкохол за няколко часа. Използвам изопропилов алкохол защото не съдържа вода, за разлика от етиловия, който се продава в аптеките (5-30% вода) и разтваря малко по-добре мазнините.

Просто ги навивам и ги потапям за няколко часа без загряване разбира се. Вадя, избърсвам добре, оставям за още час да изсъхнат и съм готов. Върши абсолютно същата работа като варенето, но без да предизвиква корозия. Това го правя по веднъж за живота на струните, т.е. когато им е време за второ чистене-направо сменям.

 

ПП: Внимавайте със спирта, че е силно запалим.

Редактирано от blr
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 9 months later...

Ако мога един съвет да дам, преваряването на струните не е много удачен метод за почистване. Сърцевината на много от струните не е изработена от неръждаема стомана и съответно ръждясва. През лятото, когато тонът ми заминава бързо заради потенето на ръцете ги почиствам като ги накисвам за няколко часа в спирт (без нагряване разбира се). Освен че разтваря мазнините, спиртът не кородира сърцевините на струните.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако мога един съвет да дам, преваряването на струните не е много удачен метод за почистване. Сърцевината на много от струните не е изработена от неръждаема стомана и съответно ръждясва. През лятото, когато тонът ми заминава бързо заради потенето на ръцете ги почиствам като ги накисвам за няколко часа в спирт (без нагряване разбира се). Освен че разтваря мазнините, спиртът не кородира сърцевините на струните.

 

Аз също съм фен на спирта (баси как звучи това... :hysterical:), но интересните въпроси за непросветените като мен са:

 

Какъв спирт по-точно би бил най-подходящ?, Лесно ли се намира и къде? и Какво да очакваме в резултат - звук (почти) като на чисто нови струни или...?

 

За момента ползвам спирт за горене, който според написаното на опаковката е метанол + оцветител. За съжаление, не съм сигурен дали трябва да съм доволен от резултата, дори при над 24-часово киснене, именно заради последния въпрос - след накисването, струните нямаха почти грам от оня ясен звук като при новите, а отделно от това на места (предполагам там, където най-много са играли пръстите) все още се забелязваше леко потъмняване, като окисляване.

 

Такъв резултат бих си го обяснил или с кофти избор на спирт, или с незнание какво трябва да очаквам. А може би и с двете? :rolleyes:

 

 

П.П. Съжалявам, ако с този пост побутвам темата в посока "Да си преварим струните", но все пак честотата на смяна на струните е пряко свързана с чистотата на струните (е, и с целостта на струните, ама тва е друга тема :whistle:).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз не бих ползвал спирт за горене. Освен, че метанолът е токсичен, в спирта за горене се добавят оцветители и други вещества, придаващи му характерния, гаден аромат. Чистотата му също не е висока. Предполагам, че има доста високоипящи боклуци вътре, които остават по струните.

 

Медицинският спирт (95% етанол) който се продава по аптеките е скъп защото му се начислява акциз, но е доста по-добър избор. Тъй като съдържа около 5 % вода не си оставяй струните в него за прекалено дълго време, 4-5 часа трябва да е достатъчно. Можеш да го използваш и няколко пъти.

 

По специализираните магазини за химикали се продава изопропанол (изопропилов алкохол). Това, според мен е най-подходящият разтворител за чистене на струни. Освен, че е доста по-евтин от етанола (не му се начислява акциз), почти не съдържа вода и разтваря добре мазнините.

 

Относно това какво можеш да очакваш, зависи от струните и това колко са ползвани. През лятото ръцете ми се потят ако свиря на топло и тонът ми заминава доста бързо. Едно такова третиране на струните след двуседмично свирене (около 30 часа общо) ми възстановява тона на струните почти до ново. През зимата струните ми изкарват по-дълго. След един месец свирене, почистването също върши работа, но тонът не е съвсем като на нови струни. Няма такава магия, която да ти възстановява струните на 100%. Почистването върши работа за отстраняване на мазнини, прах, кожа...набиващи се между навивките, но не може да ти възстанови повредите в навивките от контакта с праговете и износването на метала като цяло.

Редактирано от blr
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пак малко влизаме в офтопик с преваряването.

Когато говорим за секънд хенд, тоест преваряване или каквото и да е третиране на струните с цел да изкарат още малко, каквото и да правим всичко отива на нови струни.

Моето лично мнение е, че дали ще ръждясват от водата, говорим за киснене във вряща вода с някакви препарати за не повече от 15 минути, или ще се спиртосват, не е от значение за така или иначе мъртъвците - струните.

Спиртовете са значително по-скъпи от водата, а след използването им спирта е мръсен и не става за пиене :)

Алтернатива може би ще е някакъв разредител. Значително по-евтин от спирта. В крайна сметка кой както им е хванал цаката.

 

Бях пробвал, с цялата си кретения, с препарат за отпушване на мивки и кенефи. Той има сода каустик която направо гори всичко органично. Ефектът беше същия като с варенето...

Също така съм пробвал и ултразвуково почистване. Пак същия ефект. Изглежда всички тези методи за чистене почистват идентично струните, но колкото и да ги готвим пак не е върха на сладоледа, както каза blr.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 months later...
Отговорено (Редактирано)

Аз се зачетох в разговора за почистването и се замислих дали да не пробвам и аз.Ама не схващам колко спирт ми трябва за четирите струни?И в какъв съд,в смисъл,лиген,пълен със спирт ли ми трябва?Щото като се замисля тва са много шишенца спирт :) Пък в по-малък съд няма да се поберат струните.Как процедирате?

Редактирано от whitegoat
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.