Jump to content
Българският форум за музиканти

Китарни усилватели, кабинети, говорители - Основите


G.Varbanov

Recommended Posts

Хахаха точно и аз така кръстИх се веднъж запУших си носо и се метнАх у длибокото - сега кеф на бучки ей малко снимки от продавача и мои след получаването

 

http://acei.snimka.bg/other/kramer-baretta.746169

 

и съвсем скоро пак се прекръстИх запУших носО и хоп у дълбокото - и понеже е много прясна още само ще кажа, че първоначалните впечатления са повече от отлични. Взех я от един италианец през омразния ибей - човека се оказа професионален музикант. Показа ми картинка на колекцията му от китари - оуе майко :recourse: . Човеко решил да я продаде защото не му се търсело човек да й смени праговете. И наистина като пристигна китарката праговете между 3-то и 12 прагче са доста оглозганни и особено под 3-та струна. И като изключим праговете за смяна и мъничко прахчица по адаптера, китарката е в перфектно състояние, без драскотини, без чуквания със страхотен сетъп. Просто си пролича, че човека много е свирил, но и много се е грижил за нея.

 

това по-долу са  снимките пратени от него, аз ще я снимам преди да замине за лютиер, който да й смени праговете и да й направи сетъп като за мен

 

http://acei.snimka.bg/other/kramer-baretta-1pu.802387

 

имам още две съвременни китари произведени 2008-9г - въпреки че са страхотни инструменти съм ги обявил за продажба и мисля да си остана с тези двете

Редактирано от Acei
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моето усещане ,когато за първи път си купих скъп инструмент беше ,че жестоко съм се набутал.След няколко месеца свирене се опитах да пробвам евтинджоса с който бях свирил години и се кълнях ,че няма разлика от марковите китари.В момента в който я хванах не можех да повярвам,че е възможно да се свири на нея.

А по повод на 4х12 колоните...някой спомена ,че репетирал с 100 ватов лампов "stack"...това определено ме впечатли.

 

 

Дали не е там въпросът? :> Да не говорим, че и от 4х12 до 4х12 също има разлика от земята до небето.

Начи, объркАл съм, за 120 вата става въпрос, сори. В кабинета не ми се ровеше, ама ако настоявате ще проверя другия път и ще доложа :) . Бугера пише и на главъта и на каб'а :) и изглеждат досущ като истински :)

Редактирано от svet.k
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма нужда да проверяваш вътре има 4 говорителя бугера или иенсен по 70 вата.А дали са толкова не зная така пише на тях.Да разбирам ли,че се опитваш с комбинациии да зазвучиш по подобен начин,сигурно може да стане но няма да е евтино.Още на първата страница всичко е обяснено има после 5 страници алабализми.Понеже тук е пълно с виртуозни задкитарни устроиства с процесори,миди,ю ес би и други шитни работата е ясна.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нямам за сега помещение където да поставя такова нещо :). За една репетиционна става въпрос, за нашия стил тва е най-доброто в Пловдив. Иначе не отричам и процесорите и останалите хави. Мисълта ми е че това са само средства.

Редактирано от svet.k
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 months later...

 

Комбо (комбинация) усилвателите комбинират електрониката със един или повече говорители в един пакет. Те са по-малки като цяло, но има някои от тях, които могат да ви пратят в графа „вдигане на тежести“ . (Идеята е, че купувате усилвател и говорители в един общ пакет, който е доста по-компактен на размери, но може и да е по-тежък)

 

 

Глава/кабинет подредба решава проблема с теглото, като разделя усилвателя от колоните – съответно глава и кабинет. Главите могат да стоят свободно върху кабинетите, без да са прикачени или могат да бъдат монтирани на стойка, което е доста удобно за турнета и по-сложни чейн-ове.

 

Това не е съвсем вярно... :)))

Като цяло доста от ламповите кубета са много тежки и неудачно направени от към възможности за пренасяне (разбирай дръжки, колела и т.н.). Не може кубе тежащо 30-тина кг. да има само една  дръжка отгоре! И до тук съм съгласен!

Но това, че с варианта глава/кабинет си решаваш въпроса с тежестта и мъкненето... да ме извинявате ама хич не е така! :D

Моята лампова глава тежи 25 кг., кабинет 4х12 тежи средно 30 кг единственото което го спасява (кабинета), е че има дръжки за да го носят двама души и в повечето случаи колелца. Освен това повечето глави имат също само една дръжка отгоре, което ги прави ужасно не удобни и трудни за пренасяне (както кубетата), моята глава е някакво изключение, понеже има две странични сгъваеми дръжки, освен горната.  А сега сметнете как кабинет и глава решават проблема с теглото... за обема да не говорим! Не знам колко от вас са товарили 4х12 в кола... :D Естествено може да ползвате 2х12 или даже 1х12 със глава, което ще намали обема и теглото, но това пак не решава проблема - тежеста си остава по-голяма от тази на кубе (поне в болшинството случаи).

 

Има и други неща, които не са точно така, но горепосочения е един аспект, с който ми е писнало да се занимавам (а предполагам и на много други колеги китаристи и не само...) и за това реших да го спомена.

Инак темата е чудесна и би била полезна за много колеги!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

За теглото всички те разбираме, моите глава и кабинет са 25 +50кг ;) Не забравяй обаче че има други конфигурации като 1,5,10,15,25,50W глави и 1,2,3,4x кабинети ;)

Всяко правило си има изключения, а това е тема която запознава начинаещите с основни понятия без да навлиза в детайли.

Редактирано от G.Varbanov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разбирам какви са целите на темата и ги адмирирам, но именно основните понятия в конкретния случай с усилвателите са 50 или 100 вата глава, която обикновено се ползва с 2х12 или 4х12 и кубе в същите мощности с 1 или 2х12 (като вторите обикновено са над 50 вата)

Ако (както в случая) сравняваме тежко кубе с 1 или 2х12 с аналогична глава + кабинет, то нещата са както съм ги описал.

Вярно на последък се появи тенденция (и то разбираемо) да се правят малки, компактни усилватели и кабинети с цел да се редуцира обема и теглото.

Но не мисля, че статията визира тази група. А и в тоя ред на мисли освен глави от 1, 5, 10 и т.н. вата има и компактни кубета в тази категория, тоест ако сравняваме кубе и глава+кабинет от респективната категория, то нещата пак ще изглеждат така, както съм ги описал. А именно кубето е по-приемливия вариант от към пренасяне, особено ако към него са предвидени и необходимите устройства за пренасяне (колела и дръжки)

 

А относно детайлите: форумите са точно за това, да обсъждаме нещата и в детайли, което е не по-малко полезно, както за начинаещите, така и за тези напред с материала. :)

 

Поздрави и наздраве!

 

П.П. За мен комбинацията глава + кабинет има едно основно преимущество и то е гъвкавостта при избора на едното и другото.

Иначе казано можеш да избираш каква глава с какъв кабинет да съчетаеш според нуждите си.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Опита показва, че за музика в която преобладава драйва и се свири на живо - минимума е 2 крайни големи лампи (6L6, ел34), като 4 броя са предимство.

 

2х12 е компромисно решение > неизбежно се клони към 4х12

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз няма да откажа и това за записи в домашни условия, но не се заблуждавайте, пак не е много тихо. Идеята е по-скоро да ти изолира микрофона и говорителя от външната среда. До колкото разбирам недостатък е, че се губи пространствения ефект, което може да се реши с малко миксиране и плъгини.:

 

 

randallisolation.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Такаааа....

Като несведущ по въпросите, засегнати в последните постове, ще помоля да ми се обясни в какво точно се изразява разликата между споменатите варианти - 1х, 2х, 4х, съответно 8", 10", 12" и да добавя 15", че и такива китарни говорителчета се срещат.

Нали не съм субективист, още по-малко китарджия, усещам, че нещо ми убягва. Разликите къде са? Честотна характеристика, динамичен обхват, звуково налягане (мощност) или нещо имагинерно, като цветът на озвучителното тяло. 

Ако може специалистите да направят обоснована връзка в сравненията и избора си, но нека да е меродавна, а не -  прочетох, чух, някой каза, друг рече...

Ако някой има предпочитания, дори силно субективни, нека да не използва декларативност , а да мине в обяснителен режим.

Иначе, от множеството мнения излиза един калабалък без действителна стойност. 

Няма да е лошо да се направи една таблица, в която да се вижда кое за какво е (взимам идея от предния пост - на  synchu).

Тя би послужила на форумниците да избират правилно решение за конкретен случай.

 

Пожелавам успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моите познания спират до общата култура, от там нататък сте вие :) Ще е хубаво да се конкретизира, а иначе си почесахме езиците главно относно тегло и размери.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.