Jump to content
Българският форум за музиканти

На горещият стол Johniebgood


Recommended Posts

Хм, интересно :)

 

Какво е мястото на баса в един състав според теб?

Доколко разтегливо е понятието "място" на даден инструмент когато не става дума за солово изпълнение?

Има ли зависимост между развитието в техниката на един музикант и това на неговата мисъл?

Каква роля играят самостоятелното и груповото свирене в живота на един музикант и едното в реда на нещата ли е да намалява за сметка на другото?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^

 

Басът е основата на всичко, заедно с барабаните, има ли здрава ритъм секция, всичко е наред. От немалкия си опит съм разбрал това, както на запис, така и на живо, ако няма ритмус, няма нищо, групата звучи стерилно.

По въпроса с техниката и мисълта бих казал, че едното развива другото и обратно, идеята е да има разумен баланс между двете, когато едното е за сметка на другото, винаги личи, аз все пак бих заложил на малко повече чувство и мисъл, за сметка на техниката.

Груповото и индивидуалното свирене са взаимносвързни, едното не може без другото. Имал съм случаи с перфектни музиканти, които обаче не успяват да се включат адекватно в група. Многото свирене в група изгражда рутина, възможно е да си добър басист за група, без да си изградил силна индивидуалност самостоятелно, става въпрос за така наречения груув, не е задължително да си "солист" за да си басист на ниво, без да ме обвинявате ще дам пример с Франсис "Роко" Престия от "Тауър ъф Пауър". Убийствен грууваджия, без афинитет към солиране. Като стана въпрос за него се сетих за определението за груув, което той дава на Басдей98 - "вървят си група приятели и се чувстват перфектно, изведнъж единият взима камък и чупи витрина... Е, той е този, който скапва груува", ако ме разбирате правилно.

Редактирано от johniebgood
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Маркус е класа, без съмнение, но ако трябва да направя класация на моите пристрастия той ще е извън тройката... А тя е:

1. Стенли Кларк

2. Ричард Бона или Ришар Бонà

3. Марк Кинг

4. Виктор Утън

5. Джон Патитучи

6. Браян Бромберг, специално в албума "Бай Дизайн" на Били Кобъм

7. Маркус Милър... ехе, той бая назад отиде в класацията ми :hysterical:

Само да кажа, всички са много големи, това е моят вкус просто. Нали знаете какво казало кучето, след като се облизало под опашката - въпрос на вкус!

 

п.п. Леле забравих Лес Клейпул, ама него направо не знам къде да го сложа

Редактирано от johniebgood
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пръсти, много отдавна, когато свирех Дет и Грайнд ползвах перце заради звука, но съм отвикнал и като ми се наложи се "схващам".

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей Johniebgood,

 

Искам да те питам разни отнесени неща, затова може и да не ми отговаряш на сериозно:

 

1. Мислиш ли, че съществува любов от пръв поглед и случвало ли ти се е?

2. Кого би нарекъл "приятел"(като качества, поименно някой може да се ръзсърди, че не фигурира), имаш ли много приятели?

3. Какво е за теб щастието, щастлив ли си от време на време?

4. Ако срещнеш Златната рибка, ако не е тайна, какви 3 желания ще си пожелаеш?

5. Харесва ли ти филма "Полет над кукувиче гнездо"? (това така изведнъж ми хрумна, тъкмо повод да го гледаш :thx:)

6. Какво мислиш, че ще се случи през 2012 г., краят на света или ново начало или.. ти кажи?

7. Хайде да не те мъча повече - пожелай ни нещо!

8. Горещ ли е "горещия стол"?

9. Ами мечтите - имаш ли мечти, сподели поне 2-3?

 

Поздрави!

 

p.s.: всеки път като ти чета ник-нейма, почвам да си пея една друга песен за другия любим Джони Би на Хутърс, но и Джони Би Гуд е готина :rocker:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

... аз все пак бих заложил на малко повече чувство и мисъл, за сметка на техниката.

 

Мисълта или интуицията стои по-напред в свиренето на готина музика?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@VALITCHY

1. Мислиш ли, че съществува любов от пръв поглед и случвало ли ти се е?

- Вярвам в това, май ми се е случвало, стига да не очакваш да кажа, че е започнало на момента...

 

2. Кого би нарекъл "приятел"(като качества, поименно някой може да се ръзсърди, че не фигурира), имаш ли много приятели?

- Има двама души, които са ми в графа истински приятели, с единия се познаваме от деца, с другия от тийнейджа. Истинските приятели не притежават качества, приемаш ги такива каквито са, единственото и достатъчно условие е да ти е приятно с тях. Иначе познати много, добри и не толкова... тук също намерих такива, някои дори не съм виждал на живо. По принцип много трудно давам 2 диагнози - приятел и изкуство.

 

3. Какво е за теб щастието, щастлив ли си от време на време?

- Нямам определение за щастие, може би да намеря "любовта на живота", дъщеря и да не мисля за плащания.. Все още искам да се реализирам и в музиката. От време на време съм щастлив, да.

 

4. Ако срещнеш Златната рибка, ако не е тайна, какви 3 желания ще си пожелаеш?

- Любов, пари и здраве, другото е лесно.

 

5. Харесва ли ти филма "Полет над кукувиче гнездо"? (това така изведнъж ми хрумна, тъкмо повод да го гледаш :thx:)

- Помня, че ми хареса, гледал съм го преди много време на кино, още като ученик, но не помня много...

 

6. Какво мислиш, че ще се случи през 2012 г., краят на света или ново начало или.. ти кажи?

- Нищо, не вярвам в краищата на света, един вече преживях - 2000.

 

7. Хайде да не те мъча повече - пожелай ни нещо!

- Голяма сцена на всички!

 

8. Горещ ли е "горещия стол"?

- Не, зависи от въпросите, досега само Свилен се опита да ме парне, ама ще му го върна :rocker:

 

9. Ами мечтите - имаш ли мечти, сподели поне 2-3?

- Отговорът ми се покрива с този на въпрос 3.

Редактирано от johniebgood
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

... аз все пак бих заложил на малко повече чувство и мисъл, за сметка на техниката.

 

Мисълта или интуицията стои по-напред в свиренето на готина музика?

Аз съм по-скоро интуитивен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Guest
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.
×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.