Jump to content
Българският форум за музиканти

"Елементарна теория на музиката"- Парашкев Хаджиев


Recommended Posts

За съжаление си прав. Не само българските музиканти, а по принцип българите като цяло не уважават чуждия труд.

Свикнали сме, че ние сме най-велики и това е. А това, че сме били велики навремето е вярно, истината е че отдавна сме далч от всякакво величие... една дървенофилософска, овчепокорна и лаеща, но нехапеща рая - това сме българите.

 

Съжалявам за Офф-топика!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...
Имам по някаква случайност учебника на Параскев Хаджиев - "Елементарна теория на музиката" и наистина ми е полезен, макар че забелязвам, че на някои места е написано вместо "тази" - "тая" или вместо "този тон" - "тоя тон" и това се среща на много места.

Но това няма значение де - важното е, че върши работа.

Не мога да разбера за какво ви вър6и работа този у4ебник. Докато бях у4еник ме накараха да го назубря наизуст и аз така я "изръфах" тая елементарна теория, 4е и в момента за което и да е определение да ме попитате мога да ви го изрецитирам дословно. След време си направих равносметка какво то4но озна4ават тези определения и до колко са достовррни. Около 1/3 от тях са пълни глупости, да не говорим, 4е има и доста превописни и нотни гре6ки (като например обертоновата скала - има гре6ни тонове) и нето4ни определения, като например това: Акорд е съзву4ие от три или пове4е тона, които са или могат да бъдат подредени по терци. В такъв слу4аи примерно до, фа, си бемол не е аккорд, за6тото не могат да се подредят по терци и ако се замислите половината малко по хромати4ни и алтеровани акорди (като например пове4ето в Джаз музиката) според Хаджиев не минават за акорди. Жалкото е, 4е това е "наи-ка4ествения" теорети4ен у4ебник в България. Дано някои ден да се намери и доброволец, които да преведе някои от стотиците у4ебници по света (например от немски език от Диетер Де ла Мод). Да не говорим, 4е и руската система смърди отвсякъде и 4рез нея е невъзможнно да се обяснят половината аккорди и връзките между тях - те просто съ6тествуват, но какъв е смисъла ....... никои не мое ти каже, брат. Все пак ако наистина си нямате абсолутно никакво понятие от теория можете да хвърлите по един поглед на елементарната теория на Хаджиев и на Хармонията. Все 6те схванете приблизително какво е Аккорд, Тоналност, Лад, Гама, Укра6ения, Ритъм, Метрум, Размер, Такт, как изглеждат нотите и съставните им 4асти (глави, 4ерти4ки и подобни), какво е камертон (двузъба метална вилка .... макар 4е в дне6но време не е нито двузъба, нито метална, а се нуждае от батерии :greenball: ), Италианските наименования (вижте, те се оказаха полезни, макар 4е ве4е има и википедиа), и про4ие и про4ие .... :) Но за професионални теоретици, композитори та дори и инструменталисти смятам, 4е у4ебника е пълна боза (без да се опитвам да обидя напитката)

Успех!!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За съжаление си прав. Не само българските музиканти, а по принцип българите като цяло не уважават чуждия труд.

Свикнали сме, че ние сме най-велики и това е. А това, че сме били велики навремето е вярно, истината е че отдавна сме далч от всякакво величие... една дървенофилософска, овчепокорна и лаеща, но нехапеща рая - това сме българите.

 

Съжалявам за Офф-топика!

 

Ама по-полека с обидите към бг народа,де! Не сме чак толкова черни и пропаднали!

 

Аз въобще не подлагам под съмнение неспазването на закона за авторското право, тарикатщината, липсата на (обща/музикална) култура и неуважението на чуждия труд на българските музиканти. То си личи и в свиренето. Не говоря конкретно. Ако някой се познае в това определение - сори.

 

Поздрави,

 

Петър

 

Не ми е много ясно ама ако един учебник го има безплатно в интернет за к'ъв дявол ще ходя да го купувам от някъде? И по какъв начин това представлява такава липса на култура, че да личи и в свиренето?!

 

Не мога да разбера за какво ви вър6и работа този у4ебник. Докато бях у4еник ме накараха да го назубря наизуст и аз така я "изръфах" тая елементарна теория, 4е и в момента за което и да е определение да ме попитате мога да ви го изрецитирам дословно. След време си направих равносметка какво то4но озна4ават тези определения и до колко са достовррни. Около 1/3 от тях са пълни глупости, да не говорим, 4е има и доста превописни и нотни гре6ки (като например обертоновата скала - има гре6ни тонове) и нето4ни определения, като например това: Акорд е съзву4ие от три или пове4е тона, които са или могат да бъдат подредени по терци. В такъв слу4аи примерно до, фа, си бемол не е аккорд, за6тото не могат да се подредят по терци и ако се замислите половината малко по хромати4ни и алтеровани акорди (като например пове4ето в Джаз музиката) според Хаджиев не минават за акорди. Жалкото е, 4е това е "наи-ка4ествения" теорети4ен у4ебник в България. Дано някои ден да се намери и доброволец, които да преведе някои от стотиците у4ебници по света (например от немски език от Диетер Де ла Мод). Да не говорим, 4е и руската система смърди отвсякъде и 4рез нея е невъзможнно да се обяснят половината аккорди и връзките между тях - те просто съ6тествуват, но какъв е смисъла ....... никои не мое ти каже, брат. Все пак ако наистина си нямате абсолутно никакво понятие от теория можете да хвърлите по един поглед на елементарната теория на Хаджиев и на Хармонията. Все 6те схванете приблизително какво е Аккорд, Тоналност, Лад, Гама, Укра6ения, Ритъм, Метрум, Размер, Такт, как изглеждат нотите и съставните им 4асти (глави, 4ерти4ки и подобни), какво е камертон (двузъба метална вилка .... макар 4е в дне6но време не е нито двузъба, нито метална, а се нуждае от батерии :) ), Италианските наименования (вижте, те се оказаха полезни, макар 4е ве4е има и википедиа), и про4ие и про4ие .... :thumbs_up: Но за професионални теоретици, композитори та дори и инструменталисти смятам, 4е у4ебника е пълна боза (без да се опитвам да обидя напитката)

Успех!!!!

 

За жалост си много прав, но това за съжаление се отнася не само за това, а също и за преподаватели, които се пишат много знаещи и се държат супер надменно, а всъщност преподават само глупости и са некадърници. Все пак това, което ме зарадва в написаното от теб, е чувството ти за хумор, другото са тъжни истини.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Ами да ти кажа 4естно аз до сега съм попадал само на ка4ествени преподаватели в България. Абсолутно съм сигурен, 4е има и доста накадърни, на за голямо 6тастие в Русе моите бяха наистина хора, които си разбираха от работата (колкото и тогава да не сме ги оби4али :) )

Попринцип българите сме доста интелигентни и знае6ти хора, но условията не ни позволяват да се докажем, наи-добрия пример е тази елементарна теория и хармонията на Хаджиев. Ами може ли в последните 50 години да се преподава само по един и съ6ти комунисти4ески на4ин? Едни и съ6ти у4ебници, едни и съ6ти методи. Света се морденизира, използват се компутри и се пи6ат всяка година книги и нови методи за преподавне с милиони, а ние си имаме само две ..... е две ама ка4ествени :)

Може някои ден да ми писне от това и да нахвърлям на 10-ина реда една елементарна теория на музиката в малко по-западен и разбираем стил :P

А, между другото, през 90-те, когато запо4нах да изу4авам този тооооолкова "важен" предмет първото, което ни обясни даскалката бе6е: "Елементара теория не се казва за6тото е лесна теория, ами за6тото трябва да бъде ЕЛЕМЕНТИТЕ в теорията". ЛЕЛЕЕЕЕЕ, та то и името на у4ебника е гре6но написано и от тогава ...... вси4ки си мислят, 4е е "ПРОСТА ТЕОРИЯ НА МУЗИКАТА" :):thumbs_up:

Редактирано от Nikolay Petev Yolov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте ! Мисля,че учебника на Парашкев Хаджиев е страхотен.Научих много неща от него.

 

Така съм го усетила на момента, така съм го написала. Но не е толкова обида, колкото провокация, да покажем точно обратното. :thumbs_up:

 

Nikolay Petev Yolov, може да си разбират от работата и наистина да са прекрасни преподаватели, но всеки един от тях държи зверски на "Елементарната теория" на Хаджиев. Това което можеш да спечелиш от добрия преподавател е, че извън книгата(която и да е тя) ще ти обясни нещата такива каквито ги вижда той. А ти като добър ученик, не трябва да го приемаш буквално, а да го пречупиш през собствения си поглед. В такъв случай, всяка една книга е просто статично инфо, на което не следва да се обръща чак толкова голямо внимание, освен ако няма гига-брутални грешки вътре.

По-добре да се обърне внимание на динамичното инфо - това са учителите, това сме и самите ние.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има6 интересни разми6ления. Като цяло е така, но специално за тази теория .... ами да ти кажа 4естно това няма как да се напи6е по друг на4ин или като коли4ество. Все пак цялата си е само определения и няма как да е гре6на (изклу4вам правописните гре6ки на Хаджиев и гре6ните тонове в примерите). Целия у4ебник си е едно цяло правило, и които и да е у4ител ако изрази (специално в този слу4аи) собствено и разли4но мнение от това, което стои в Елементарната теория 6те сгре6и със сигурност. Правилата са си правила, но доколко Хаджиев ги е написал достатъ4но разбираемо си е друга тема.

Все пак както казах си остава наи-добрия у4ебник и които иска да си 4ете от него има и (4АТ ПАТ) хубави не6тица из вътре :greenangel:

А за тези, които говорят и 4ужди езици бих препоръ4ал wikipedia.org, wikipedia.de и т.н. Аз ли4но ползвам само тези енциклопедии, има доста съвремнни определения и ка4ествени примери.

УСПЕХ в на4инанията :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз въобще не подлагам под съмнение неспазването на закона за авторското право, тарикатщината, липсата на (обща/музикална) култура и неуважението на чуждия труд на българските музиканти. То си личи и в свиренето. Не говоря конкретно. Ако някой се познае в това определение - сори.

 

Поздрави,

 

Петър

 

Не ми е много ясно ама ако един учебник го има безплатно в интернет за к'ъв дявол ще ходя да го купувам от някъде? И по какъв начин това представлява такава липса на култура, че да личи и в свиренето?!

 

 

 

 

Здравей!

 

Ами дано някой ден ти се проясни.

 

 

Поздрави,

 

Петър

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

изклу4вам правописните гре6ки

 

Ами изключи ги! ;)

 

П.С. Надявам се, че няма да го приемеш като обида или заяждане :cheers2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сигурен съм, 4е мога да пи6а по-правилно от пове4ето тук. Просто на лап топа уиндоуса ми е виста на немски език, а на компутъра ми е ХР на немски. Които е работил със немски компутри 6те знае, 4е:

1-во уиндоуса не приема никакви флекстаип програми. Просто не се инсталират

2-ро клавиатурата е с разменени коп4ета. Погледни си сега твоята ..... няма ни6то об6то и като пусна Фонетика от форума ми липсват букви като "4", "6", "Иу", "Р малък", "И кратко" .... и за това се оправям както мога. До две седмици 6те си купя нов компутър от българия и 6те мога да пи6а нормално. Съжалявам, но .... ни6то не мога да направя, пробвал съм какво ли не.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^

 

като притежател на немски лаптоп, с немска клавиатура, мисля, че нещо не е наред в твоя телевизор... Може да се инсталира на немски уиндоус флекстайп програми без проблем, не е от уиндоуса, от нещо друго е.

 

другия ти проблем, е че клавиатурата тие QWERTZ и фонетичната на нея е странна - имаш ш и щ, намират се на копчетата 9, 0, ´ и ß и се правят, като натиснеш шифта и копчето.

но да, смахнато е. затова ти препоръчвам да си намериш фонетична, която да не се бърка с немската клавиатурна подредба и да си бачка, както си бачка на английска. Аз ползвам една на Генади Атанасов и ако искаш мога да ти я пратя, свържи се с мене на ЛС или на Кюто. тя е за ХП

 

:D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз притежавам лаптоп с немска клавиатура и освен това работя на Mac OSX, където тъпотии от сорта на FlexType дори не съществуват, ама някакси успявам да пиша що-годе грамотно, без 4-ки и 6-ци.

 

Сега по темата:

 

Вярно е, че ЕТМ в този си вид е учебник от 1900 г., но нека не забравяме, че друг такъв български изобщо няма. Не искам нито да го величая, нито да го оплювам, макар че имам причини и за двете.

 

Има три книжки, които всеки уважаващ себе си музикант в БГ би трябвало да е прочел и това са: "Елементарна теория на музиката", "Хармония" и "Полифония".

Не твърдя, че са дотам изчерпателни, но са едно добро начало за човек, който иска да открие света отвъд табулатурите/мидитата/кавърите/кръчмарското дрънчене.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз притежавам лаптоп с немска клавиатура и освен това работя на Mac OSX, където тъпотии от сорта на FlexType дори не съществуват, ама някакси успявам да пиша що-годе грамотно, без 4-ки и 6-ци.

 

Сега по темата:

 

Вярно е, че ЕТМ в този си вид е учебник от 1900 г., но нека не забравяме, че друг такъв български изобщо няма. Не искам нито да го величая, нито да го оплювам, макар че имам причини и за двете.

 

Има три книжки, които всеки уважаващ себе си музикант в БГ би трябвало да е прочел и това са: "Елементарна теория на музиката", "Хармония" и "Полифония".

Не твърдя, че са дотам изчерпателни, но са едно добро начало за човек, който иска да открие света отвъд табулатурите/мидитата/кавърите/кръчмарското дрънчене.

Мога да твърдя, че разбирам повече от полифония от 99% от хората тук и то без да съм прочел този учебник.

 

Между другото мерси, намерих си буквите: "ч" се пише с Shift + ´´ "щ" с десен Alt + 9, "Щ" с десен Alt + 0, ю, ч и т.н., но са много тъпи комбинациите, дали е малка или голяма буква са все различни копчетата, цифри, символи, и други подобни свързани със Shift, или десен Alt .... бе лудница е, но не искам да разбазиквам клавиатурата, свикнал съм и и си работя постоянно на тези копчета, а съвсем скоро ще имам и англ. комп с англ. уиндоус.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има три книжки, които всеки уважаващ себе си музикант в БГ би трябвало да е прочел и това са: "Елементарна теория на музиката", "Хармония" и "Полифония".

 

Полифония? На кого е?

Другите две (актуални или не)си ги намерих и прочетох.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има три книжки, които всеки уважаващ себе си музикант в БГ би трябвало да е прочел и това са: "Елементарна теория на музиката", "Хармония" и "Полифония".

 

Полифония? На кого е?

Другите две (актуални или не)си ги намерих и прочетох.

честно казано даже и не знаех, че има и полифония

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.