Jump to content
Българският форум за музиканти

Какво точно трябва да знам за да свиря по професионално на китара.


Mechanize

Recommended Posts

Аз не съм против класиката, но младежите искат директно да учат това което им е интересно.Даже ако започнеш с класика това може да ти помогне много, но ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 40
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

блус в 10 стъпки,е това е смешно,сега очаквам някой да нотира Хендрикс,интересното е,че е доста повлиян от Албърт кинг,който..,свири със стандартна китара ,а е левичар,та дебелата 6-та му се явява 1-ва..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За класиката... явно всички са минали оттам (дори и аз). след година и половина обаче доста ми дотегна и не съм сигурен накъде да се ориентирам. Спрях уроците, за друг учител не съм мислел към момента, макар че съм позициониран в Пловдив, понеже не съм сигурен накъде да се ориентирам като стил. За колегата и по това, което чета от коментарите му мога да препоръчам един англичанин, който има канал в тубата. Човекът си е оформил плейлисти със съответните нива - beginner, pre-intermediate, intermediate и т.н. Там се опознават съответно акорди, сменянето им, скали, пентатоники и т.н. Отделно и по стилове - блус, рок, соло, кънтри, поп... Има и алтернативен канал за песни, съответстващи на тези нива в същата поредност. Проблемът е ако почнеш да прескачаш, както вече един съфорумец писа. Другият проблем няма ноти, само подредба (таблатури и кое пръсче къде да сложиш). Аз това не го признавам за музика. Не е толкова трудно да научиш 3-4 октави (дори и на изуст), че да четеш музикалния буквар. Ама явно си доста добър, понеже аз след 2 години свирене не мога да изкарам Анастасия на Слаш като теб. И да, Карули, Каркаси, Моцарт и Вятър ечи, балкан стене може да са скучни понякога, но пък толкова добре да загрявам на тях преди да започна да уча някоя песен... забравих да кажа, учителя/колегата в тубата може да намериш като напишеш Justin Guitar (дано не се смята като реклама това). Другото което ти препоръчвам да погледнеш, ако все пак си се решил да ползваш книжки - в един продавалник се продават доста школи - както за класическа, така и за акустична китара (за второто направление има добри стари руски, както и бг за естрадна музика). Аз лично оттам съм си закупувал на безценица цели поредици (считай 20-30 лв.). Но те пак ще те прекарат през класическата китара. И ето, лека полека се връщаме в началото на това, което описах, но пък за край ще ти кажа, че най-важното от всичко е да свириш и да имаш желанието да го правиш. Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Та на въпроса: - "Какво точно трябва да знам за да свиря по професионално на китара?" - Отговора според мен е

2. Трябва да знам, че ме чака убийствен и дългогодишен(дори цял живот) ежедневен къртовски труд.

Изразът: "Къртовски труд" е демодиран и плашещ, та затова бих предложил някакво друго естествено и много приятно сравнение, като действие - например - представяме си, че досадните упражнения по свирене са като едно продължително маст..рбир..не - up-down, up-down, up-down. Е, така може да се свири приятно дори и по десет часа на ден и то, най-малко. Гарантирам, вервайте ми!! :greenball:

Редактирано от Лими
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 months later...

Аз бих те съветвал да ползваш табове, ако искаш да се занимаваш с музика (тоест да преподаваш ЗА ПО НАТАТЪК) трябва да научиш нотите става лесно с ноти и точно под тях таблатури опитваш се да свириш нотите като не можеш таблатури гледаш става лесно.

Аз ходих на учители защото исках да свиря като Kirk Hammett влязох в музикалното училище и се паднах при най-гадния учител (не казвам че не свиреше добре но беше единственият който слушаше само класическа музика) и си казах няма да стане издържах 3 години започна х да гледам клипове в тубата и таблатури но желанието ми да свиря беше огромно, задобрях самичък влязох в група като станах 7клас после кандидатствах в езикова гимназия научих перфектно английски започнах да чета теория на музиката и научих нотите. Ти пак можеш да си слухар но ти трябват ноти ако искаш да се занимаваш с музика и за нататък. В момента съм дванайста клас тази година завършвам ще си почина една година и отивам да уча в Плевен заедно с цялата група но това е друга тема важното е да ИМАШ ЖЕЛАНИЕ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ кефиш ме... и аз завърших английска гимназия и вече трийсетина години го говоря

всеки ден тоя език и още не съм го научил перфектно... в мен ще да е проблема :)

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Трябвало , да я напуснеш тази гимназия още на третата година и да се отдадеш изцяло на рокенрола. :)

Редактирано от ultramega
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Трябвало , да я напуснеш тази гимназия още на третата година и да се отдадеш изцяло на рокенрола. :)

Без образование на къде?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Подкрепям колегите, за да научиш да свириш наистина добре ти трябва методика и систематичност, а това се получава най-лесно с учител. Може и от youtube. Но там проблемът е, че е трудно да се отсее кое кога и как. Тоест там се загубваш в много информация и работата става бавно.

Давам елементарен пример : най-големитем и 3 пробива в свиренето са 1.Когато ходих 1 година на класическа китара, после 2. Когато ходих пак малко на уроци за електрическа китара и 3. Когато вече помъдрях и започнах да чувам и разбирам доста неща.   Мисълтам и беше, че с учител напредъкът е най-осезаем. Ако запишеш музикално училище също става.

Инак относно "професионално" Професионалното свирене не се измерва в нотна грамотност, а по-скоро зависи от това дали си изкарваш хляба с това. И в този смисъл независимо от музикално образование или не... всеки който си вади хляба със свирене значи свири професионално.. тоест това му е станало професия !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Според мен професионалното свирене може да се опише с 3 ситуации- 1. да свириш всяка вечер в кръчма, 2. на концерти или 3. да си студиен музикант. Вариантът със сватбите е за народните музиканти, рокаджиите обикновено нямат ангажименти там.
Когато бях професионалист (и като музикант и като учител) ми беше писнало да свиря всеки ден едно и също. Една-две репетиции седмично, набързо направени парчета, които при желание после, ако имаш желание и време в къщи доизкусуряваш. Сега, като любител (самодеец :) ) се кефя повече- хард рок (и малко метъл, ако намеря нещо стойностно).
Но от опита си бих посъветвал начинаещите първо да преосмислят какво искат.
В предишните постове не видях нищо написано за механичната памет на ръката. А това е причината за многото упражнения и целта, която дори подсъзнателно си поставяме, ако искаме да сме като Слаш, Джон Норъм или Дейвид Гилмър. Но има една тайна, или другояче казано- стил!
Защо?
Защото начинаещия едва ли знае как и какви упражнения, при какъв учител или от кои уроци и школи се е учил неговия идол. Или просто всичко си му е дадено от Бог. Затова трябва да развива освен вертикалното и хоризонталното си мислене по целия гриф. При китарата един лик може да се свири в няколко постановки и е полезно гледането в YouTube, за да се види идеята и изпълнението. На мен ми се е случвало да променя постановката, защото ми е било удобно да изсвиря пасажа по друг начин. Ето това е значението на условната механична памет на ръката. Е, не винаги по-лесното е най-правилно, но все пак се налага да изсвириш нещо, което е записвано и преправяно в студио, а ти трябва да го свириш лайв.  :punk_guitar: 
Друг начин е импровизацията- след като научиш оригинала и схванеш идеята, да промениш нещичко или всичко, но това вече е за музиканти, които не са вчерашни :).
За мен една правилна последователност при изучаването на китарата би изглеждала така: започване с опознаване тоновете по грифа (класиката помага, хем научаваш нотите, хем грифа, но забавя малко дясната ръка- свиренето с плектрум), акорди (тризвучия->четиризвучия->алтерировани и други по необходимост или желание), петте пентатоники и евентуално CAGED системата, скалите и ладовете (особено фригийския за металистите), а след това работите за стил и механична памет на ръката- особено ценна при импровизация.
... и свирене, много свирене, докато хобито Ви се превърне в професия...

Редактирано от wiseppman
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Като алтернатива на класическите школи, мога да препоръчам A Modern Method for Guitar на William Leavitt. Знам, че преди е било основният учебник по който преподават китара в Berklee College of Music. Не знам дали още преподават по него.

 

Книжката има 3 тома, като първият отнема около година, докато минеш през него. Има и издание, което включва трите тома в една книга:

 

https://www.amazon.com/Modern-Method-Guitar-Volumes-Complete/dp/0876390114/ref=cm_cr_arp_d_product_top?ie=UTF8

 

Има и вариант само на първия том, включваш допълнително DVD с видео уроци към книгата:

 

https://www.amazon.com/Modern-Method-Guitar-DVD-ROM-Berklee/dp/0876390696/ref=sr_1_5?s=books&ie=UTF8&qid=1526138063&sr=1-5&keywords=a+modern+method+for+guitar

 

Аз нямам вариантът с DVD-то, така че не мога да кажа дали има голяма полза от него. Може и да е добра идея, ако не можеш да си позволиш учител. Но от друга страна, в youtube има доста безплатни и хубави видео уроци също - просто трябва сам да можеш да отсееш хубавите от лошите уроци там.

 

Като стил нещата звучат като класика и джаз. Ето това, например, е първият дует:

 

 

Всичко е дадено само с ноти, без табулатура, но дясната ръка свири с перце. Така можеш да научиш нотите, без да си забавяш развитието на дясната ръка. Има доста дуети, така че е най-добре или да си намериш друг човек, с който да ги свириш (например учител, друг ученик или някой твой познат, който може да свири на китара) или да си вземеш нещо, с което да се записваш, така че да можеш да си запишеш примерно първата китара, после да си я пуснеш и да свириш втората, заедно с първата. Ако имаш пари за това, можеш да си вземеш looper педал и да ползваш него. Looper педалът е много полезен ефект, всъщност, и е доста добра инвестиция, особено ако ти е трудно да си намериш хора, с които да свириш, защото можеш да го ползваш, за да си запишеш ритъм китарата и после да свириш отгоре соло и т.н.

 

Ползата от книгата:

- научаваш нотите по грифа

- научаваш да четеш ноти

- развиваш си добре основната техника както на лявата, така и на дясната ръка (свирене с перце)

 

Така че поставя добра основа. Недостатъците:

 

- въпреки че книжката е за начинаещи и започва с лесни неща, за някои хора трудността на упражненията се покачва прекалено бързо. Просто трябва да имаш търпение и дисциплина, за да минеш през нея.

- няма рок техники като бендове и т.н. Затова е хубаво да не свириш само по нея, ами да продължаваш да си учиш и свириш любимите рок парчета (по ноти, по табове, по слух - както намериш за добре), както и рок методи (книжките на Юли Марков бяха споменати по-горе), въобще всичките неща, дето са казали хората по-горе - няма смисъл да ги повтарям. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.