Jump to content
Българският форум за музиканти

Тъпан


Recommended Posts

Ей хора,да знаете къде мога да взимам уроци по тъпан??? :rolleyes: Мн. ще съм щастлива ако някой ми даде някаква идея... :blink:

 

Ами......в Перник :thumbs_up:

 

Здравей!!! Имам на предвид един учител,от които аз съм изключително доволен, че го познавам.Той се казва Атанас Стоянов и живее в кв. "Захарна Фабрика",а телефонът,на който можеш да го намериш е 0898329305.Надявам се да останеш доволна за препоръката.

 

P.S. препоръчано от Цветан Велинов

ceci_tupana@abv.bg

GSM:0883302666

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 5 months later...
  • Отговори 55
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Ей хора,да знаете къде мога да взимам уроци по тъпан??? :thumbdown: Мн. ще съм щастлива ако някой ми даде някаква идея... :nono:

 

Ами......в Перник :hysterical:

 

Здравей!!! Имам на предвид един учител,от които аз съм изключително доволен, че го познавам.Той се казва Атанас Стоянов и живее в кв. "Захарна Фабрика",а телефонът,на който можеш да го намериш е 0898329305.Надявам се да останеш доволна за препоръката.

 

P.S. препоръчано от Цветан Велинов

ceci_tupana@abv.bg

GSM:0883302666

 

аз си купих тъпан от него :) и съм доволен за сега :metalist:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Здравейте, аз не свиря на тъпан, но много се кефя и с удоволствие бих си купил един ден като имам пари... се тая де ... друго искам да говоря по темата...

 

Ми първо да питам тъпанджийте ,сигурно е тъп въпросът , но все пак... Освен в кожата която може да се изпозлва реално каква е разликата между тялото на тъпана и това на касата ? Значи веднъж бяхме с един приятел да свирим в парка на Славия ("Радослав"-в случая свирещ на джембе) и аз си бях взел касата за баса... От някъде обаче, дочул ни изникна един човек(,който се оказа че работи на един строеж) и каза че е музикант, отиде до едни храсти и откъсна няква клечка и заедно с другата палка(с топче плат накрая) разцъка касата като тъпан много яко но вля егаси енегията... Та знам че звука на касата и тъпана са различни, но в крайна сметка, свирено на каса като на тъпан в крайна сметка доста се доближава до това все едно свириш на тъпан, особено за нетренирано ухо, сиреч обикновен слушател, който не свири... аз преди да започна да свиря на барабани съм сигурен че никога не бих могъл да ги различа двете, пък и сега не съм сигурен, пък и нямаше да ме интересува, защото дори различно, касата изпозлвана като тъпан звучи добре.

 

Веднъж по една от тия ТВ-та дето пускат народни гледах един оркестър и почти съм сигурен че един свиреше на флортом като на тъпан! Клипът го хванах в края и не можах да попадна на достатъчно близък кадър, но ех лелее сигурен съм беше флортом отдалече, или поне нещо което имаше подобно тяло и беше синьо!! Все едно от комплект!

Редактирано от христоглисто
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами то за обикновенните хора не специалисти всичко що има кожа е тъпан,колкото повече започнеш да се интересуваш и да навлизаш в нещата толкова повече разлики започваш да намираш между различните ударни инструменти.

 

Например тъпана,тарамбуката,тимпаните и барабаните всички имат някаква кожа, но са коренно различни инструменти,така че за всяко нещо си иска време докато почнеш да разбираш :greenball:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

човек то всичко си е до вкус , виждал съм и каса модифицирана като тъпан и флор том пак направен на тъпан

пък аз моя тъпан съ го правил обратното на каса и на флор том :) но моя е друга история аз все повече го отдалечвам от другите тъпани хаха но пък много си го обичам :hysterical:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ехе при нас циганите( и не само те) флора за тъпан за воденки тъи като е по евтин :greenangel:.Вчера видях по фолк ТВ тъпан като на Стунджи обаче малко по-голям и нямаше корди :cheers2: а за хубав тъпан трябва да се дадът окло 350 лева поне при нас толкова искат :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

неговия е къстъм;) верно има система за корди. и уай нот? човекае достатъчно добър за да си позволи да експериментира според мен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

знам,че на тъпан не се слагат корди,но съм чувал,че на стунджи има :thumbs_up:.някой има ли записи или видео да пусне линкче плс :)

Редактирано от The-Drummer
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

еми тия металните пружини които са опънати върху резонантната кожа на малкото барабанче за да бръжди когато правиш тремоло

 

даже ако трябва да се изпише слагане и сваляне на кордите в накое пърче се пише : con corde ,senza corde

 

но тва е безсмислено при тъпана и експериментирането с корди ше доведе не до по добър звук ами просто инструмента да незвучи като тъпан

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

според мен обаче тъпана му е много удобен.Когато свиря с училищните тъпани много често ми се иска ръката с която държа пръчицата да е по на ниско положение и според мен Стунджи не случаино си го е направил така :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Здраво живо народе, ог вчера и аз се причислих към клуба на тъпанарите/тупанджийте/.

Купих си тъпан и се опитвам нещо да правя обаче е кофти така. Гледам в ютубе всякакви клипчета с тъпани и умирам на мъка че не схващам. Моля ви кажете къде може да се вземат ураци по тъпан. Или най малкото обяснете ми какво е това "Школа за тъпан" Добри Палиев! Книга ли, ДВДли, училище ли? Благодаря ви предварително колеги :hysterical:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами намери някой тъпанджия да ти покаже,зависи каде живееш ако си в голям град отиди до музикалното училище и ги питай за уроци,също навсякаде има фолклорни ансамбли питаш кой им е тъпанджията и го караш да ти покаже.

 

Тва са някой от вариантите.

 

Колкото до "Школа за тъпан"-Д.Палиев това е учебник има разни упражнения,снимки показани са основните удари и тн.

 

Школата може да я намериш във всяка една библиотека която има музикален отдел /тоест за ноти / :greenball:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.