Jump to content
Българският форум за музиканти

Добри евтини китари


noflip

Recommended Posts

Надали може да се каже по-добре! ;)

 

В едно изречение - китара за 300 лева свири като за 300 лева, каквато ще табелка да й сложат. ;)

 

 

 

П.П. Естествено черната свири по-добре от синята!  :hysterical:  :hysterical:  :hysterical:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 386
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

@Евтим

Благодаря за подробното обяснение, но от различни ъгли гледаме ситуацията и затова се получава известно неразбирателство.

Аз съм пълен дилетант и имам скапана Кремона за няма и 100 лв., а ти свириш на китара за да кажем 1100. Затова гледаш с известно пренебрежение на китари от класа 300-500 лв. (говоря само за цена, за да е по-ясно). За мен обаче нова китара за 500 лв. ще си е манна небесна и огромна стъпка напред като качество.

Затова избора е между любим модел на БСРич и някакъв съответен Стаг (понеже е нарицателно).

И за ваш ужас май бих си купил точно БСРич-а  точно защото ми е любима чисто визуално (и защото ръбестата китара свири по-добре от заоблената, както знаем). А и трудно бих забелязал чувствителна разлика между нискобюджетен БСРич и нискобюджетен Стаг.

Спестете ми подигравки "Ами купи си талпа направо, като нищо не разбираш"

Любопитно ми беше дали ще сбъркам грандиозно ако взема точно тоя БСРич - явно не....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Грандиозно можеш да сбъркаш само ако за първа китара си купиш нещо, което някой във форум ти е препоръчал, а ти всъщност си искал друго. ;)

 

P.S. Това според мен :)

Редактирано от Yves
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Евтим

Благодаря за подробното обяснение, но от различни ъгли гледаме ситуацията и затова се получава известно неразбирателство.

Аз съм пълен дилетант и имам скапана Кремона за няма и 100 лв., а ти свириш на китара за да кажем 1100. Затова гледаш с известно пренебрежение на китари от класа 300-500 лв. (говоря само за цена, за да е по-ясно). За мен обаче нова китара за 500 лв. ще си е манна небесна и огромна стъпка напред като качество.

Затова избора е между любим модел на БСРич и някакъв съответен Стаг (понеже е нарицателно).

И за ваш ужас май бих си купил точно БСРич-а  точно защото ми е любима чисто визуално (и защото ръбестата китара свири по-добре от заоблената, както знаем). А и трудно бих забелязал чувствителна разлика между нискобюджетен БСРич и нискобюджетен Стаг.

Спестете ми подигравки "Ами купи си талпа направо, като нищо не разбираш"

Любопитно ми беше дали ще сбъркам грандиозно ако взема точно тоя БСРич - явно не....

 

 

Няма да сбъркаш и то не за друго,  защото на теб ще ти харесва, а това е най важното. Това, за което бъркаш е, че питаш хора, които нито ти знаят вкуса, нито нивото на свирене, нито пък досегашния инструментариум. Всеки гледа на тези неща от собствената си гледна точка (умения, опит, финанси, стилови предпочитания) и дава съответните съвети. Ето за мен , например, и Стаг и БСРич не вършат никаква работа (при това в никой ценови клас), какъв съвет да ти дам, освен купи си това, което на теб ти допада!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Евтим

...Аз съм пълен дилетант и имам скапана Кремона за няма и 100 лв., а ти свириш на китара за да кажем 1100...

 

Не е така, всъщност по едно време имах дванайсет китари и само една от тях струваше около 1000.

Бях станал голям събирач на китари, просто така, заради разликите в звука. Повечето от тях бяха китари на цени под 500-600лв, но имаше и някои малко по-скъпи. Точно от този си опит, съм добил представа що за бира са евтините китари.

Най-добре свирещата от тях беше едно Stagg PRS копие сет-нек, което купих на старо за може би около 200 лв, и все още свиря предимно с него, защото е най-доброто(нищо особено като звук, но много голямо удобство, лесен достъп до високите прагчета, все пак приемлив тон и приличен състейн, със сменени адаптери е) от всички китари, които по едно време имах.

Това обаче съвсем не значи, че тази китара ме удовлетворява напълно, и най-вероятно скоро ще се сдобия с нещо наистина по-свястно.

 

Свирил съм с доста по-добри китари от моите, а има и някои хора (като Hillbilly например), които просто знаят как да избират китара и техните китари звучат изключително добре(в сравнение със същите китари на други хора). Отделно, имам доста приятели с хубави китари, на които често свиря с часове, от там имам добра представа за огромните разлики в тона между високия и ниския клас. Просто на хубавата китара е удоволствие да се свири. Все едно да сравняваш звука на пиано Чайка и на роял Стейнуей.

 

Разбирам твоята гледна точка, обаче тя е валидна само за теб. Като правиш генерализации от сорта на "не виждам какво лошо им има на евтините модели, защо скъпите са толкова скъпи", трябва винаги да уточняваш, че имаш предвид на визия, удобство, твоите вкусове, но не и на звук. А звука е нещо много важно - най-важното за един инструмент. Той е скъпото. При това, и при скъпите китари си има бройки...

 

PS: Слушай kolio_k. Той е добър музикант и каквото и да каже, обикновенно е вярно.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря ви за съветите. Явно наистина най-добре да се доверя на личен вкус, пък и 400-500 лв. не са в крайна сметка кой знае колко....

По-скоро се чудех дали няма да изскочи някакво зайче като "Не си купувай точно тоя Warloсk, има непоправим фабричен дефект и става на трески след втората седмица, затова е толкова евтин" ;-)

но явно китарката като за тоя клас не е кой знае колко лоша и ще и се радвам ако се реша на покупка

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Все трябва да започнеш от някъде... Не знам от колко време свириш и колко сериозно, но винаги има варианта да се откажеш. Трябва да има известна градация. Така или иначе - вкусовете ни бързо се променят. Преди 4-5 години исках едно, сега друго. Едно е да набиеш 1200лв. за Warlock,  а после да решиш, че иска ESP или Ibanez със заключващо тремоло. А и както казах - може просто да не се зарибиш толкова и да си затворил едни пари (стабилни) в тази китара, щото 400-500 са долу-горе една средната заплата и се спестяват, ама 1000+ вече са си много, за нашия стандарт.

 

Конкретно за покупката - огледай базара. Обикновенно за тия пари винаги можеш да си намериш нещо втора ръка.

Редактирано от Slide
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Огледахте ли новия магазин на пиротска - точно срещу халите - отворили са го скоро, там продават Aria, Аppolo и други китари(видях, примерно е Epiphone, Squier).

Направи ми впечатление, че цените на много китари бяха под 300 лв, а имаше и доста евтини акустични китари.

Беше навалица и не се наканих да пробвам нищо, но може би ще пробвам скоро.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има там едни страшно удобни копия на ES-335, но няма добър усилвател, в който да се пробват. :/ Ако някой има впечатления, да каже.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 7 years later...

Harley Benton. Напоследък много ми се мяракат пред погледа тия китари. За 300 и кусур със все калъфа си взех от томан ляв експлорър. Не че нямаше други модели, просто от години дебна ляв експлорер в бюджетния клас.  По нета доста го хвалят, че надминавал ценовия си клас по качество и звук.  Сменени адаптери и позиция на електрониката, както и мястото на предната закачалка за колана, че грифа клонеше надолу. Сложол съм го  там където е сглобката с тялото. За другите модели не знам. От Career също съм доволен. Засега съм й сменял само адаптер и потенциометри. Адаптер не защото не работеше,  а защото исках хъмбъкер на бриджа. Дразни ме само че за да бръкна вътре (за електрониката говоря) трябва да свалям струните. След време мога да й сменя чарколяците с по-класни. Тези неща ме устройват. Свия за кеф, колкото да воювам с аграрния чалгарски манталитет на комшиите и да си чеша крастата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Jay Turser,страт модела със Фендер адаптери не звучи много по зле от Фендер.Естествено,както при всички евтини е до бройка,ако имаш уши да чуеш акустично как звучи и да избереш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.