Jump to content
Българският форум за музиканти

На горещия стол: Боян


Recommended Posts

От няколко месеца съм в БГ и нищо не се случва,... В БГ се правят пари от музика по-лесно отколкото на другите места, където съм бил.

... На мен навън ми е по-лесно да живея от музика отколкото в БГ.

 

Много ме обърква този противоречив отговор - хем в БГ по-лесно се правят пари, хем на вън ти е по-лесно да живееш от музика отколкото в БГ!? :)

:):P

Познавам Боян - китарист, учил в Щатите блу грас, който се върна миналото лято в БГ и си посвирихме с китари в Докторската градинка през август 2010г, но май не си ти? :)

 

 

Лими, разбирам те. изглежда объркващо, но не е. просто трябва да обясня. не знам откъде да започна, заплетено е... все пак си е балканска драма...

прекарах 6 месеца в БГ. наложи се.

нямаше работа през повечето време, т.е. имаше, но не през цялото време както съм свикнал - аз нямах избор и трябваше да търпя и да чакам да мине времето. това най го мразя. опитвах разни неща, но хората като разбираха, че съм в БГ замалко и се отказваха да свирят с мен. голямо разочарование... а 6 месеца са ужасно много време... късметлия съм да имам страхотни приятели, които ми помогнаха да имам работа тук-там.

 

в БГ се правят пари от музика много лесно - факт. още преди да замина, до 2005 свирех по пиано барове и клубове и правех много добри пари. само в софия в момента има сигурно 30 пиано бара, 20 клуба с жива музика и кой знае колко още места, от които потенциално можеш да печелиш като свириш.

 

на мен навън ми е по-лесно да живея от музика (макар че парите се правят много по-трудно), защото бизнес моделите са по-добре установени, защото имам повече контакти, защото музиката ми харесва повече, защото готините ми инструменти са там и още няколко причини, които не искам да изричам на глас.

в БГ мога да свиря всички чекии, които се свирят по клубовете и пиано баровете от последните 30 години насам (те няма да се променят), и парите са супер... особено за такава музика... обаче кефа от цялата работа е нула. зиро. ниенте. 0. това ме потискаше още преди да замина и е една от основните причини да искам да видя какво става по света и по специално там, където правят музиката, която ми харесва.

 

надявам се да съм изяснил въпроса.

 

а иначе, не, не съм аз този Боян, с когото си свирил в докторската градинка. ако знаех, че стават джемове там, щях да дойда.

по щастлива случайност и аз имам нещо с блу граса - свирих преди около 3 години на един фестивал за кънтри музика в Тенеси и групата, в която свирех на добро спечели ей тая награда:

 

bluegrassaward.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разкажи как стигна до Бъркли, обогати ли те престоя там, срещна ли яки музиканти, кои ти преподаваха.

 

Иване, много дълъг отговор искат тия въпроси, а вече няма за кога.

 

по горе писах за бъркли... не писах че нивото на тези хора е много високо, и че има хора от цял свят. по много. винаги съм си мислел че съм отворен и че съм се интересувал от други култури и имам широки схващания за света като цяло... грешал съм. разбрах го там. и започнах работа да вляза в час. обогатяването е мащабно, не можех да си го представя преди да отида там. имах очаквания, които бяха надминати многократно. но това можеш да го видиш в последствие, след като си се сблъскал лице в лице с други култури. правя уточнение, че мен ме силно ме интересува културата на тази страна - езикът, нравите, историята и т.н.

много хора, които отиват там пренебрегват тези неща или просто не искат да ги разберат и това им създава дискомфорт, а и грешно разбиране за света около тях.

 

за музикалните неща... в един нормален учебен ден аз ще видя и чуя 30 студента и 4-5 учителя да свирят (теоритични и подобни класове не ги броя в този аргумент) и вечерта ще отида на джем или на концерт. замисли се, кога за последен път си чул някое интересно музикално произведение (напр. джаз стандарт) да бъде интерпретирано от толкова много хора в толкова кратък период от време? разбираш ли накъде бия? адски много музика, всеки ден, през цялото време. зверско количество информация. всеки ден си изложен на безброй идеи и концепции свързани с музиката - от учители И студенти. всеки прави нещо специално и ти го виждаш пред очите си. виждаш различни идеи на хора от цял свят. хората свирят в коридорите, по стълбите, на улицата.. даже не е нужно да си в клас, за да нучиш нещо ново.

последния ти въпрос... имам списък на учителите които са ми повлияли най-много на моя сайт.. боянхристов.ком

 

 

като каза за яки музиканти, вън от бъркли (че малко ми стана досадно вече хаха) искам да ти разкажа за един твой колега, басист, с който работих на един кораб. пича беше млад, 25, и свиреше тип бродуейско шоу на прима виста, пиян, с безкрайно отегчен поглед, облегнат назад на стола и крака изпружени пред него. представи си четене от раз на бесни темпа, всякакви криви тоналности и сменящи се размери (театрална музика), смяна на темпа, фийл и тоя пич ковеше всичко на момента... нещо в мен умря като го видях това... и друго се роди... така че баланса е запазен... хахаха...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

благодаря на всички за хубавите въпроси. надявам се да съм отговорил добре.

сега ще сложа на стола моя приятел китаратапешо

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ясен отговор! Напълно те разбрах! И на мене отдавна ми е писнало да свиря изтъркани златни хитове и затова си свиря слабо познати неизтъркани хитове, от които не падат кинти,а само чисто удоволствие, ама нали затова живееме! И свириме!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You are posting as a guest. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.