Jump to content
Българският форум за музиканти

На какъв език предпочитате да пеете и/или пишете текстове


vhcs

На какъв език предпочитате да пеете и пишете текстове  

171 гласа

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Моля, впишете се или се регистрирайте, за да гласувате.

Recommended Posts

английският успешно се налага в запитването и добре, че не всички са като saxon който освен да се заяжда друго май не търси в тоя форум. Мися че Chrysalid много добре е представил доводите си и наистна има логика в това. От мен едно мерси за това!

 

Абе няма значение кой на какъв език пее, важното е да му идва от сърце!

 

Поздрави

Алекс

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 69
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

  • 4 weeks later...

пиша както на английски така и на български. Вярно е обаче, че ако една група има сериозни намерения да пробие в България тр да пише на български, защото повечето хора няма да се мъчат да ти разбират текстовете....но пък днес кой изобщо ти слуша кво пееш всичко е аху-ихо... :punk_guitar:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

при мен има една аномалия... пиша на български, обаче повече ми харесва да пея на английски :metalist: Пробвала съм да пиша на англ ... не се получава така добре както на български, а пък песните ми звучат по - добре на английски .. и аз не знам к'во искам ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Между другото аз търся текстописец който да напише текстовете за самостоятелния ми проект на английски като се придържа смислово към идеята на песента.Иначе спора който се води англиски срещу български е безмислен вече има групи които показват че може и тук да се правят песни на английски и да бъдат слушани, според мен някой хора не се научиха че музиката не е буре с кранче пускам си пия си.За да бъда по ясен не става ей така днес сядам и правя три хита.... утре не ми се правят хитове ще ходя на риба.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен е твърде глупаво да се ръководиш от глупави предразсъдъци от сорта на "Да пеем английски, щото е по-куул и можем да пробием навън" или "Да пеем на български, защото сме българи / за да достигнем до родната публика"

 

Все си мисля, че един текст трябва да се пише от този, който ще го изпее, и да е на този език, на който може най-свободно да изрази това, което има да каже. Досега не ми се е случвало българска група да ме впечатли с английски текстове, силните текстове на български също са малко - аз лично много харесвам тези на Нова Генерация и Сепуко 6.

 

Иначе аз лично си пиша текстове на английски, просто при мен така се получават нещата. Чувствам се комфортно с този език и така...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колкото пъти съм писала текст на английски все се е получавало като превод на чалга песен... на англ текстовете ми са доста лигави.. не знам защо :no:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така или иначе въпроса е по-скоро кое ми звучи по-добре в дадения случай. Пи е прозвучало в главата, пиша текст.

 

- пиша така, както ми идва в конкретния момент и според начина, по който идеята ми звучи по-добре изразена и балансирана.

 

Ако някой ме е разбрал погрешно - не, не защитавам писането на английски или писането на български.

Просто се опитвам да обясня моите съображения защо в дадени моменти пиша на английски или български (само тези двата ги знам що-годе добре) :)

хабсолютно !

Аз съм строго против заяжданици на тема "защо не е на БГ"

Отговорът е елементарно ,УотСън! Защото тук няма перспективи- това най -вече , и 2-ро защото чуждото влияние е нещо напълно нормално .

По тези земи сме се правили на какви ли не , но да не забравяме и какво се случва по другите .. сиреч замислете се колко е обогатен английският /например/ с чуждици !

Това като нищо ще си се превърне в анти и про - глобализиране - тема :punk_guitar:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не мисля, че от езика на текста зависи дали ще има перспективи тая песен/текст. На какъвто и език да е като е въздействащ хората ще го оценят. Отърсете се от тея крайни предрасъдаци(да не ми се обиди някой ама аз така ги наричам). Най - хубавото е... разнообразието. Аз лично ще бъда удовлетворена ако моята група изпълнява парчета и на бг и на англ, че дори и на немски/френски/испански и тн. Показва се култура и еродираност :cheers2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

в момента 'сформирам' банда със стил индустриален готик рок. в бандата заемам място на ритъм китара и нещо като мениджър. ве4е имам договорка (но за др. година лятото) да свирим в Перм (Русия) на едно рок концерт4е. текстовете на песните вървят от нашия вокал и някои добавки от мен (руски,английски,български и немски) и извод бългаски рок банди могат да пробият и извън България стига да искат и да могат. Може и да не се представим на концерта добре но нетрябва да бъдем отрицателно настроени!!! :hysterical::unsure::hysterical::rocker::singer::)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Един от въпросите относно текстописането на чужд език е до колко пишещият е наясно какво точно пише......

То със една завършена английска гимназия, английски поет не се става.

 

Иначе на мен ми е интересно, коя е тая банда, която е пробила в България на английски език, хората масово я знаят, и си я припяват на английски. Имам предвид бандите за които Mark Avrelii говори.

 

Иначе, когато е възможно, предпочитам да пея на български език, понеже ми е роден, и знам, че хората около мен чуват какво пея.

 

Английския език е подходящ за музика, която ще се слуша по целия свят, каквато май, така или иначе, у нас не се прави.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Един от въпросите относно текстописането на чужд език е до колко пишещият е наясно какво точно пише......

То със една завършена английска гимназия, английски поет не се става.

 

Иначе на мен ми е интересно, коя е тая банда, която е пробила в България на английски език, хората масово я знаят, и си я припяват на английски. Имам предвид бандите за които Mark Avrelii говори.

 

Иначе, когато е възможно, предпочитам да пея на български език, понеже ми е роден, и знам, че хората около мен чуват какво пея.

 

Английския език е подходящ за музика, която ще се слуша по целия свят, каквато май, така или иначе, у нас не се прави.

И ето Марк Аврелий веднага ти отговаря бандата е Гравити Ко доста се въртят по класацийте както и по музикалните канали.Също така правят доста яки концерти.Ето ти един пример Евтиме :) не е задължително да свирят метъл и хард рок.И съм убеден че ги знаят масово щото си спомням че ги въртяха във всяка втора дискотека по морето песента е Mr.No One

Редактирано от Mark Avrelii
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Евтиме, съгласна съм с теб, че с една английска гимназия, английски поет не се става, НО няма нужда да си Шекспир, за да ти е правилен граматически и лексикално текста и да казва доста.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^

Според мен единственото, което е нужно, за да напишеш текст на даден език, е да се чувстваш удобно като говориш и _мислиш_ на този език. Ако текста (примерно) го мислиш на български и превеждаш на английски - не става.

Граматическите правила в някои (доста?) случаи се нарушават, за да се "запази звученето".

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И ето Марк Аврелий веднага ти отговаря бандата е Гравити Ко
Гравити Ко са известни само в България и никъде другъде по света... нищо че пеят на английски.

 

Ето малко БГ групи от миналото и настоящето с големи успехи и заслуги за бълграската общо казано поп-рок музика които пеят на български:

Щурците, Сигнал, ФСБ, Клас, Тангра, Диана експрес, Ахат, Контрол, БТР, Д2, Ревю, Хиподил, Ер Малък, Нова Генерация .. могат още много да се изброят.

 

я изброй сега ти БГ групи и изпълнители които са горе долу от калибъта на горе избороените и пеят на друг език а не на български.

 

oh yeah baby =о да матсе

клате тие и тръкалиате братиа

а тва точно е такова клише което според мен пеят хора които няма кво друго да кажат освет ойеее, ояяяя, оиииии, олаааа.

Другото което - не могат 2 езика да се сръвняват така директно.

Грозна си като салата,

неразбъркана с оцет,

А тва как ще го изпеш на английски да те питам аз ?!?!

 

Поздрави

Алекс

Редактирано от vhcs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.