Jump to content
Българският форум за музиканти

Тема за слушалки


CyberGene

Recommended Posts

Байер Динамик имат един дръмерски модел - DT 770 M (80 ома), който изолира доста и ми хареса как звучи. Не знам колко е по-различен от "стандартния" DT 770, но "по спомен" разликата не е голяма. Пиша "по помен", защото съм чувал и двата модела, но не един до друг, така че не съм правил супер добро А/Б сравнение. За ограничаване на офис джангъра обаче мисля са идеални, стига цената да не е проблем. Имам 3 модела слушалки, но всичките са отворени и като почнат да се карат колегите или да си разказват "невероятни" вицове (а имам да върша нещо засукано) и не се трае...

 

Аз се отказах да слушам музика на наистина яки слушалки, по две причини. 1. Поне 80% от нещата са със смотан микс и това дразни доста. А да даде човек толкова пари и да слуша 5-10 албума... Може би преувеличавам с процента, но определено го има това! 2. Другото негативно е, че после на каквото и да чуеш музика и все едно си с банани в ушите. Повреждаш се яко и е направо невъзможно да слушаш на посредствена апаратура (нямам предвид само в къщи ами примерно в офиса, на обществени места, в клуб на живо и т.н.).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В офиса в крайа сметка ползвам Shure SE535 с които първоначално слушах музика в метрото. Идеята е че те изолират много яко външния шум и можеш да слушаш на поносими нива в метрото. С белите слушалки трябва да ги надуеш за да надвишиш шума от метрото :) и става мазало.

 

Та първо в работата имах АудиоТехника ATH-M20, но не са ми удобни за слушане по-дълго време. Освен това ми развалят пънкарския гребен :rocker: . И като цяло ме болят ушите от притискането, като добавим и очилата....

 

И така един ден реших да пробвам Shure как ще ми понесат и съм доста доволен. И като качство са по-добре от всякакви други тапи, които съм слагал.

Единствения им недостатък е че те изолират напълно от всичко, което става около теб и се налага колегите да те бутат за да им обърнеш внимание :)  Викането не помага :)

И не са подходящи за ползване като хендсфри в колата.

 

Плюсът е че се изолираш и работиш по-съсредоточено.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така и така се обсъждат слушалки, препоръчайте някой читав модел с блутуут, които да вадят приличен звук и да не изпадат от ушите при по-интензивни движения във фитнеса или дори само по време на ходене.

Иначе да дам и аз моите "5 стотинки" за темата - след като смених няколко модела на Сони се спрях на AKG K272HD, които са модел за "слушане", разновидност на студийните К271, които бяха споменати по-горе. Нищо лошо не мога да кажа за тях.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Малко ъпдейт по темата за FLAC vs компресирано аудио (със и без DAC/Amp).

 

Признавам си, че слушам стрийминг от Apple Music, който е 256kbps AAC. Всички казват, че с хубавите слушалки е грехота да слушам нещо различно от CD/Flac. Аз също смятам, че има основание в такива твърдения, затова вчера напълних торент клиента с флакове на повечето си любими албуми, около 60GB. Днес цял ден провеждам тестове, като сравнявам едните с другите, като също така сравнявам с външен DAC/Amp (Dragonfly 1.2) срещу вградения изход на Mac Mini (mid-2012). Напъвам се, но не чувам разлика... Говорим за умишлено "напъване", с извинение, и пак не чувам разлика.

 

Изводът за мен е или че все още не знам какво точно да слушам, или просто нямам достатъчно добри уши за звук (защото поне за музика, макар и нескромно, вярвам, че имам значително над средното слух ;)), или всичко е една голяма суетня, в която преобладават внушенията. Може би и комбинация от всичко изброено.

 

Иначе новите слушалки определено са много по-добри от всичко друго, което съм имал досега, защото започнах да чувам някакви много странни артефакти на някакви записи, даже си помислих, че е защото слушам компресирана музика, затова и днес сравнявах с FLAC-версиите и се оказа, че просто записите са си такива...

 

Отделно от това днес си свалих един 24-бит/96-kHz винилов рип на мой много любим албум, на който само текстовия файл с описание на използваната техника за рипване от плоча и процеса на изработка е един ценоразпис сигурно за десетки хиляди. Еми, сори, ама звучи по-гадно от CD-рипа... Мога напълно да си обясня кефа на това да слушаш плоча заради целия пиниз, но някак си не мога да си обясня превъзнасянето по плочите (сравнено със CD).

 

В крайна сметка за момента смятам да продължа да си слушам от мака, без външен дак/амп, използвайки стрийм на AAC 256kbps :) Но не казвам, че е правилно, може би толкова си ми чуват ушите, може и в един момент да започна да "чувам" някакви неща... Ще видим :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

P.S. Оказва се, че Apple са въвели нещо като собствен стандарт Mastered for iTunesкоето е по същество списък с изисквания към звукозаписните студия как да правят специални мастъри за музика, която ще се стриймва от Apple Music. Според много мнения това е причината музиката в iTunes да звучи по-добре от конкурентните услуги (а дори и спрямо некомпресирани версии на същия албум), защото самият мастъринг е специфичен. Едно от основните изисквания е да им бъде предоставян оригинален мастър в 24-бита/96kHz, а те да го даунсемплират и конвертират в AAC, вмето да използват издадените CD-та и разни други неща (има документ, описващ всичко това в линка по-горе).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да. Боб Лудвиг (и съименникът му Кац) се изказват доста положително за Mastered for iTunes.

Колкото до разликите между компресиран и некомпреситан файл – може да забележиш някои артефакти, леки изменения в отчетливостта на атаките, в панорамата...

AAC e по-ефективен кодек от МР3; 256kbps като качество се приближават до около 320kbps за тройките.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Един познат, на когото имам доверие за тези неща, каза, че със сигурност има чуваема разлика между FLAC и AAC 256, но за да я чуя първо трябва да съм много добре подготвен за какво точно слушам и след това да съм в напълно контролирана среда (а не като мен в офиса) и с наистина специално подбрано за целта оборудване - възпроизвеждащи устройства, DAC-ове, усилвател, слушалки/тонколони. И че въпреки всичко разликата е наистина прекалено малка.

 

Отделно в моя случай се оказва, че вероятно сравнявам Mastered for iTunes AAC-256 файлове с FLAC-ове рипнати от CD, така че е напълно възможно да предпочета AAC-версиите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен, не е нужно да се готвиш специално за да чуеш разлика между компресирано и некомпресирано аудио. Дори и 16/44,1 (CD) срещу сравнително висок bitrate mp3  е сравнително лесно чуваемо на добра апаратура. В офис надали има значение. Аз продължавам да твърдя, че HD650 са overkill за офиса, а и имат потенциал да дразнят околните защото се чуват навън почти колкото и навътре. Напълно убеден съм, че който и да е лаптоп не може да ги движи както трябва, друго им е предназначението на тези слушалки. Това съвсем не значи, че ще звучат лошо в каквото и да ги включиш, винаги са разкошни, но трябва да знаеш, че колкото по-добър сигнал им подадеш, толкова по-добре звучат.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На мен все ми се струва, че за всичко освен студийна работа или крайно аудиофилство, слушалки за 500-600 долара са си тотален overkill.

Хубаво е също да се има предвид, че както при избора на китара, субективният елемент е твърде силен, първо понеже всеки харесва това, с което е свикнал и второ, понеже малко или много, хората чуват различно, а и слуха се променя с годините. Освен това има и адаптация - дори доста посредствени домашни слушалки, които в началото звучат отвратително, след няколко часа започват да звучат доста нормлано, дори прилично, понеже мозъкът свиква и започва да реконструира звука по-добре.

 

Аз говоря от гледна точка на човек, за когото има една не ниска, но не твърде висока граница на качеството, над която всичко просто "е добре". И всяка апаратура си е добре, по нейн си начин. Това ще рече, относително равна АЧХ и изкривявания, за които не може да се твърди, че са чуваеми, както и липса на характерни резонанси или дрънчене/звънтене от електроакустичната система. А това, дали на някоя апаратура ще се чуе, че в някоя песен, на 3:21 тонрежисьорът се е прозинал, за мен (а и най-често за редовия слушател), това не е от особено значение. Важно е да обърне внимание също така, че чуването на нещо на една апаратура, което не се чува на друга, не е непременно признак за ниски изкривявания или висока вярност, а понякога напротив - изкривяванията подчертават някои хармоници, а нелинейната АЧХ прави определени честотни диапазони по-лесно чуваеми.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От дълго време имам едни АКГ тракинг слушалки.

За тракинг са перфектни. Опитите да миксвам на тях, бяха логичен провал.

По принцип съм си глух леопард, но миналата година си взех едни  HD 540 Reference is the Sennheizer flagship of the mid-eighties.
Those headphones have a sublime neutral sonic signature, with amazing mids, magical timbre and fantastic imaging.

It's like the HD 540 have no personality, they impose nothing but their linearity, which is the mark of a great headphone. Plus, they are a surprisingly good all-rounder.
The KRK slogan "For educated ears" is kinda pretentious and arrogant but IMO it applies here... Musicality and realism, not dynamite.

Това, което е написал някой си по-горе е точно така.

Такива детайли разкриват, че.....все едно, ако си слушал на кви да е, нищо не си чул.

Е, възнамерявам да ги ползвам при микс, защото нямам третирано помещение.

 

Парният Валяк ми бе споменал, че HD650 (ако не бъркам номера) били най-върха, но аз съм възхитен от тези, които имам. Така че, не възнамерявам да търся нещо по добро или скъпо.

 

Важно е да няма мешане на капите.

Тракинг слушалки - за тракинг.

Слушалки за барабанисти - тракинг на барабани.

Референтни слушалки - миксирайте и слушайте музика на тях.
 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

HD-650 определено са overkill за офиса, спор няма :) Едно че колегите вдигат шум, второ че аз работя и не мога да се отдам изцяло на слушането, трето че преча и се налага да слушам малко по-тихо, отколкото ми се иска. Обмислям да ги разменя с тези вкъщи (HD-595), защото така и така се спрях на отворени слушалки, които в началото отхвърлях. Колегите и те вадят слушалки, като чуят музика, така че няма грижи, никой не се оплаква вече :D В крайна сметка предпочитам overkill слушалки пред такива, които ме дразнят :) А парите... Един път живеем, кефът цена няма, за какво работим... Мога още много в тая насока да кажа :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Явно всеки е различен, аз мога да слушам музика в работата, само когато работата е рутинна. Ако трябва да се мисли - ядец - трябва ми тишина.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз съм така, а освен това телефонът ми звъни през 5 минути. Има едно малко радио което съвсем тихо върти един и същ playlist, както е в България и толкоз.

А иначе, качественият звук (без ни най-малко да ми е самоцел) у мен засилва емоционалнат ми връзка с музиката, която слушам. С тапите от телефона съвсем не ме грабва толкова, колкото на една хубава слушалкова система. Чувал съм и подобен звук от говорители, но надали скоро ще мога да си позволя такава система. За мен, слушалките са възможно най-евтиното (приблизително 10 пъти по-евтино) решение за звук, който може да ме накара да чувствам музиката истински.

 

Ще ми запалите вие главата пак да купувам скъпи играчки, ама...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бре че интересно.

Четох, четох и рекох да видя моя арсенал какъв е. Оказа се един чифт HD575 и един чифт AKG K141.

Нищо особено нито едните, нито другите.

Моите любимци са определено първите (Sennheiser-ите).

Сега се зачетох, били някакъв междинен модел след HD570, спрели ги бързо от производство. Не са много долюбвани

а на мен ми се струват доста добри и "безцветни", тоест за помощ при миксиране стават.

Горното мнение (на blr) ми се струва много оправдано по отношение на цената спрямо качествено звуково усещане.

Аз някак не изпитвам пълна тръпка ако слушам на слушалки, по-скоро ги ползвам за спомагателен инструмент...

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.