Jump to content
Българският форум за музиканти


Axer

Recommended Posts

Мда това със потта е малко булшайт при мен(келеш на 18 съм :D ).

Ще опитам лимонката,при смяна на струни,а след всяко свирене ще минавам струните със Фаст фрет да ги позапазвам малко(въпрос на ден е да прещакам нови струни :D ).

Мерси пак!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Varbanov, ето така се прави:

BSQS4Bu.gif

Аз ползвам пълна синтетика и ми дават пробег на смяна 15,000км.

 

А по темата: как трябва да се грижим за кленов (maple) гриф?

 

^Тая я намерих само на JPEG и реших, че никой няма да я е виждал. За това сложих руската девъчка!  :(

 

По темата:

Dunlop 01 спрей почистване, Dunlop 02 за подхранване, който си има гъбичка за нанасяне. Сравнително евтини като отчетеш, че ги ползвам за над 10 китари и не са свършили за 1 година.  Първо пръскам върху чисто парцалче с 01 и забърсвам. Нанасям 02 с гъбичката и разнасям с чисто парцалче по фингърборда. След 1-2 минути забърсвам каквото не е попило. Прилагам го на всичките си китари - абанос, палисандър, орех, baked maple, richlite. Отделно от това винаги си мия ръцете преди свирене, слагам FastFret на струните преди и след свирене, забърсвам си китарите и ги държа в твърди калъфи. Нямам maple фингърборд, но знам че там има особености заради лаковото покритие.

Редактирано от G.Varbanov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В така нареченото "лимоново масло" на Dunlop и др. съдържанието на лимоново масло е от порядъка на 2-5 %. Останалото е синтетика, най-вероятно това, което в аптеката се продава под името "течен парафин". Нито почиства, нито подхранва, нито... Dunlop имат препарат за почистване на палисандър, който работи сравнително добре. Аз го ползвам рядко, веднъж на година и половина да речем. Пръскам, разтърквам с мека четка за зъби и веднага избърсвам с чиста, суха кърпа.

 

С растителните масла (бадемово, кокосово, олио, зехтин...) трябва да се внимава защото те се окисляват (гранясват) сравнително бързо и се оплесква работата. Забърквам си една моя смес, която е 100 % натурална и не гранясва. Не знам какво толкова му подхранва на дървото, но със сигурностр не му вреди, още повече, че я ползвам достатъчно рядко. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Прекомерната грижа за  тези  парчета дърво , които така обичаме  сигурно  е другата крайност на немарливото отношение , но така или  иначе , най вероятно китарите  ще ни надживеят , ако ще и да ги  третираме обилно с вредното  лимоново масло на  Dunlop  :D
 

Редактирано от ultramega
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дълги години упогребявам "лимоново масло" на радлични фирми и не съм имал никакви проблеми, на инструментите имам палисандър и абанос. При смяна на струните задължително почиствам с метална вата (за полиране на сребърни съдове, № 0000) докато фретовете светнат като нови. След това втривам маслото и като изсъхне, навивам новите струни. Задължително след всяко вадене на китара от куфара бърша струните с памучно парче, което не пуска влакна. Стана ми смешно като прочетох, че някой стърже фретборда с пластмаса. Само за миг си представих напластената мръсотия...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

При смяна на струните задължително почиствам с метална вата (за полиране на сребърни съдове, № 0000) докато фретовете светнат като нови.

 

Трябва да се внимава при тази операция да не попаднат парченца тел по адаптерите, защото няма махане.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може ли да дадете малко повече информация относно това GHS Fast Fret? За първи път чувам за него, наистина ли почиства струните? Къде в Софийски магазин може да се намери таквоз :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моят съвет: не се занимавайте с подобни измислици, фрет-шмрет... Не си пипай китарата с мазни/мръсни ръце и след свирене забърсвай с чиста, суха кърпа. Ако искаш да имаш хубав тон има само едно решение-редовна смяна на струни, никакви магически мазила не помагат.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

При смяна на струните задължително почиствам с метална вата (за полиране на сребърни съдове, № 0000) докато фретовете светнат като нови.

 

Трябва да се внимава при тази операция да не попаднат парченца тел по адаптерите, защото няма махане.

 

 

Ползвам ватата повече от 30 години и досега проблеми с адаптерите не съм имал. Ако някой се страхува, нищо не пречи тялото да се покрие с нещо докато трае почистването на фретовете.

Маслото служи единствено за подхранване на порестото дърво на фингърборда, отношение къв звука няма. А с Фаст фрет може единствено да замърляш струните, при това в някои случаи така, че да не стават повече за свирене. Кой каквото ще да разправя...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моите 2 стотинки.
Първо минавам с препарат за дърво,за да почистя фингърборда от мръсотията и след това с памуче разнасям бадемово масло.Простотиите на Дънлоп едно че не правят нищо,ами и са с много завишени цени заради бранда.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...
Отговорено (Редактирано)

Аз също използвам лимоново масло от 4 - 5 години и нямам никакви проблеми (нито с акустичната, която е нисък клас - Stagg, нито с електрическата, която е малко по-качествена от нея LTD EC-50), даже напротив. Когато сън пробвал в магазини включително и по-скъпи китари, които са с видимо доста сух фретборд и с по-стари струни (с видими тъмни петна по тях) е направо отвратително на пипане.

А при мен процедурата е следната. При смяната на струни първо почиствам с кърпа добре всяко прагче (включително и там където метала на прагчето прави контакт с дървото /където обикновено там е най-мръсно/). След това намазвам прагчетата с лимоновото масло (на Дънлоп) директно с шишенцето (което преди това добре съм разклатил), което има едно вълнено на самия отвор на шишето. Намазвам обилно и го оставят така 10 - 15 минути да попие добре. След това избърсвам останалата мазнина с вълнена кърпа и слагам новите струни. Когато започне да свири човек в началото малко се омазняват и струните, но след не много дълго този проблем изчезва :) Не съм видял да има лошо влияние върху фретборда, а единственото, което забелязвам, е че след известно време на прагчетата на които свиря по-често стават една идея по-светли от останалите (да кажем на 1, 2-ра и 3-та струна).

Редактирано от urgent
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Аз лично за палисандровия фретборд си купувам чисто бадемово масло от аптеката и смятам, че върши добра работа.

Относно поддръжката на кленовите фретборди мисля, че тя е по-елементарна защото там има лак и нищо не се смазва, а само се почиства от мръсотията.

Не съм решил още с какво точно да си чистя кленовия фретборд и приемам съвети, тъй като го имам от скоро.  

За смазването на палисандъра нанасям бадемовото масло обилно и леко го разнасям  с пръст по целия фретборд. После  изчаквам маслото да постои за да си поеме дървото след което старателно  забърсвам фретборда  с чист сух памучен парцал.

Преди да се нанесе маслото естествено трябвя целият фретборд да е почистен от мизериите и боклуците.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Нищо не ти трябва за мейпъл-нек,освен един парцал от стара тениска примерно и търкаш..

Е аз така правя.. Един път си купих една глупост за чистене на струните на Fender, но те пак си ръждясват ;-) То който си е солен ... ни дънлоп ни фендер го оправя. Инак си чистя грифа / струните / с памучен парцал след всяко свирене

Редактирано от DaftFunk
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.