Jump to content
Българският форум за музиканти

"Ъгълче" за екзотични ефекти и (донякъде екзотични) усилватели


Recommended Posts

Именно, схванах идеята.

Zendrive, TS808 или Marshall BB не се коментират, но един Klon Centaur предполагам ще предизвика някакъв интерес.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Предполагам ;) 

Аз го имам в "забавна" реализация, която също мога да постна, да споделим :) Честно казано не ми харесва кой знае колко, не съм имал възможност да пробвам оригинала на живо и не бих могъл реалистично да изкажа мнение. Обикновено, винаги в легендата има и доза истина.

Зендрайва е интересен ефект и не мисля, че е много популярен, още повече във форума има поне едно/две видеа на kolio_k (макар и SE edition, доколкото си спомням) и ще бъде интересно :) С него разполагам преди да се захвана относително като по-сериозно хоби и е правен от кит, с малки модификации.

Разполагам и с едно Мосферату, което на мен специално повече ми харесва, отново с малко модификации в стойности и различен opamp.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

"Забавна" вероятно означава без търговски вид, в кутия от ментови дражета ;)

 

Ревютата на kolio_k са в една друга футболна лига :)

 

Бих ти предложил да добавяме информация за бюджетна цена на съответния проект.

Може и сравнение със средна продажна цена на оригинала.

Ако се върнем на Klon като пресен пример, най-евтиният наличен в Ибей към момента е изложен с цена 650 паунда.

Цената на качествен кит е около 20 паунда. Забавлявам се от факта :)

 

Дали и доколко клонингът повтаря оригинала е друга тема, но от скромният ми опит

и сравняването на Зендрайв и 808 (оригинал - клонинг), не чух съществена разлика...

Парният Валяк обича да споменава за кабелите плетени от девственици на лунна светлина, тоест за всеки

влак си има пътници. При все това съм впечатлен от сумите които хората са готови да платят

за да достигнат оргазъм чрез снобария :)

 

+ това се надявам в ефир да се появи примерно Shtur4o, тогава темата ще стане още по-многообразна.

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами не точно, но е забавна. Kolio_k се е включил вече така или иначе с видеата вече :) пък и смятам, че ще се включи на ползу роду ако има питане :)

Идеята е разбира се не да се прави сравнение с оригинала на всяка цена, не е това идеята на тези изработки. Да не говорим, че е донякъде невъзможност да се снабди човек с тях (поне за някои от тях).

Имам късмета да разполагам с няколко "оригинала", вкл. един/два с легендарен статус - великолепни ефекти, но смятам че при достатъчно старание в реализацията на "домашни" такива, избягването на шорткъти и желание за развиване на познанията се постигат чудесни резултати.

Ще се получи добра тема, със сигурност поне информативна за ефекти, които не са популярни кой знае колко по нашите ширини...(и не само).

 

Между другото новия Клон (т.нар. KTR) дизайн на Бил Финеган се продава с много интересен надпис отгоре...

 

Айде пускай, че го обърнахме на говорилня :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хааа, ето още един майстор (сънчу) чиито писаници са винаги приятни за четене. Аз лично много се радвам на темата, тъй като е с по- "хоум мейд" насоченост от примерно моята, където представям ефекти с уж по-търговски вид. ;) Съгласен съм и със synchu и със jabs, че доста често еуфорията около дадена схема на ефект е доста по-голяма от......необходимото. :) Разбира се, има много хубави и идейни схеми, които звучат наистина прекрасно. Но както винаги съм казвал - много често причината хората да не харесат даден ефект е, че не си харесват останалата част от гиър-а си, и очакват чудеса от кутийката.

Не мисля че има някаква мистика в тези неща.Моят фаворит засега от драйвовете които съм пробвал е Fulltone OCD, който е доста особен, но звучи убийствено. Пролетта ходихме с жена ми на екскурзия до Истанбул ( трябваше да се посети къщата от "Листопад", няма как :)  ) и си бях взел моето копие Blue Label-a да го сравня с оригинала в тамошен магазин, тъй като ми беше много любопитно. По моите уши е 1:1 при А/Б тест.Нещата се получават.

Така че аз съм с две ръце за експериментирането, хоум мейд човъркането и чесането на езици около изработките. :)

Още веднъж поздравления на Сънчу за темата и че реши да я направи обща. С удоволствие ще следя и коментирам/разисквам. Моите неща не виждам смисъл да ги поствам тук, тъй като ги има вече в моята тема.

При евентуални бъдещи експерименти ще постна.

Редактирано от shtur4o
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

jabs, zendrive-a и 808 не са по обща схема. Съответно изхождайки от нея трябва да се знае, че няма да звучат еднакво.

Казвам го за протокола, някой да не си помисли, че разбираш ли ония дръпнатия прави тюбскриимъри, ама звучат много по-яко от оригинала... Не е точно така.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Малко   :spam: от моя страна. jabs спомена Klon Centaur и цена от 650 паунда и то в ebay. Та реших да погледна в нета какво е това нещо, което струва близо 1500 лв. И какво да видя - грозна метална кутия с три потенциометъра и един бутон. Е що за откачена причина би те накарала да дадеш толкова пари освен да се изфукаш, че ефекта ти струва почти колкото китарната ти глава. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Ники, прав си, разбира се.

Но не съм и помислял да твърдя че Зен и 808 са по една схема.

Това което исках да кажа, е че ефекти като Зен, 808 или Маршал ББ са по-разпространени и популярни, следователно не са за тази тема. Докато представеният от Сънчу СОТ или Клон-а с който се забавлявам в момента са по-екзотични.

Туй ми беше идеята :)

 

^Belgarad: 650 е най-ниската цена и си е далавера отвсякъде. Доскоро имаше един за 1.500 USD :)))

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^Ники, разбрах какво те е подвело в поста ми: сравнявах не Зендрайв и 808, а оригинални педали с техни клонинги.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За да не губим инерция, мега моджо билд, с очакване за винтидж тип 5E3 звуци, резултат от грешка в една поръчка .... следва продължение...    ;)

 

8388239329_743b086fe6.jpg

 

Малко звуци...

http://soundcloud.com/synchu/megamojo-formula5

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Реших да проверя теорията на Пит Корниш за (или по-скоро "против") true bypass-а (http://www.petecornish.co.uk/case_against_true_bypass.html).

 

Оригинален педал (буфер): Pete Cornish LD-1 (192,28 GBP);

Мини Teabox-DIY версия : пряко сили 6-7 лева :)

Старата кутийка за чай не влиза в сметката :)

 

ld1al.jpg

 

Поради напредналото време, не успях да наредя десетина true-bypass ефекта + още толкова кабели като метраж и да запиша нещо без и със LD-1 в началото на чейна,

но в интерес на чистата наука ще го сторя през уикенда.

 

Сънчу, надявам се това да мине за екзотичен ефект :)

Засега ефекта от ефекта е нулев, тоест, със и без него звука е  ... абсолютно еднакъв (чейн китара - лампов амп).

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е вярно :) Това като го сложиш пред чейна и звучиш като Гилмор моментално .....така се говори ... ;) Кутийката за чай е култова.

А запис чакаме, просто е задължително, няма как.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тъй :) В продължение на "очаквайте продължение" - Catalinbread Formula 5, с вече станалите обичайни модификации, а именно бууст ключ и в "ултра мега моджо" изпълнение, както галено му казвам. Резултат от грешка в една поръчка, с която получих 630V кондензатори, та да ги оползвотворим, защото, казват били добри точно тези.
Цветовото изпълнение тип "flower power" с елементи на брокат е на 4-годишната ми дъщеря, и ми харесва. Снимките са малко нощни...
8393733183_6c5ec60bf9_n.jpg 8394664924_f55345fcb7_n.jpg
8394804734_124ee11fc3_n.jpg 8393726721_967d53c503_n.jpg

Звуци ( Strat) в различно положение на драйв копчето (описани в коментарите)
http://soundcloud.com/synchu/megamojo-formula5-11

 

Звуци (Гиби ЛП)

http://soundcloud.com/synchu/gibilp-megamojo-formula5-11


И да не забравя: Powered by N-Audio Powerbox MK2 & ex-shtur4o's strat ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много яростен педал :) Здраво хапе... Изработката е наистина за снимка, маниакално подредена работа. Завиждам :)

 

Обаче ще опонирам на един от горните ти постове.

Така изглежда моят KLON CENTAUR в тестов вид, пуснат за проба буквално преди минути (от раз гракна, да ми се не надяваш :)) ---> 

 

img0896k.jpg

 

Нямам време да разпъвам кабели и микрофони, за да запиша пълното богатство на тона му, съвсем набързо драснах нещо през DIY ампа (екс-Радио Акорд),

закачен в Palmer PDI-03. След KLON-а има ривърб. Китарата е Gibson Custom Shop ES339.

 

https://soundcloud.com/darth_jabs/klonned-klon-es339

 

 

Аз съм омагьосан от звученето (за разлика от теб :-) и директно класирам KLON-а в топ тройката на персоналните ми любимци. Бих добавил че подобно на тестваната горе от теб

Каталина, с гейн на макс ръмжи та се не трае. 

 

Накрая, кита с подбрани части (там с минималните му проценти отклонения в показателите на компонентите, някакви болни диоди и шантавия двоен пот) е на цена от 19,47 GBP. Плюс кутия и врътки на потовете, плюс

някакви други дреболии (ако съм ги забравил)... да отиде на 60-65 лева. Мисля че всеки който обича да експериментира със звука на оборудването си и не го мързи да почете малко следва да отдели време за подобно хоби. Иначе, винаги може да се бръкне с 650 GBP за оригинала :)

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.