Jump to content
Българският форум за музиканти

Захранване за лампов усилвател


Recommended Posts

Ами да взема да подосаждам малко :hysterical:

Такам... предисторията. Захванал съм се с един проект, както се вижда лампово усилвателче. Проточва се работата ма така е когато финансите не извират.

Нещата до тук:

Схемата е ТОВА. Там нещата са ясни.

Пасивните елементи са осигурени.

Шасито е в процес на разработка, все пак трябва всички чарколяци да са събрани че да го пращам за рязане. Противно на някои мнения ще бъде от желязна ламарина 1 мм, след това цинк и боя. Дизайна... от тук съм краднал

EBST90_novedades_3.jpg

Още се чудя обемен монтаж или платка но и на това ще му дойде времето.

 

Въпроса е за захранването. Трябва то да стане че да се действа по натам.

Необходимите напрежения са следните:

2х230V 0.2A

2x12V 2A

2x10V 0.3A

Заложил съм на 12 волта отопление, поне токовото натоварване ще е по малко.

 

Вариантите са два:

 

Трансформатор по поръчка.

Предимството: Ще бъде само един.

Недостатъците: Със сигурност ще е по скъп от серийно произвежданите. Трябва да се търси човек да го направи. Да се моля на някой фирма да ме влачат сума време и да не знам какво ще взема накрая. Да го правя аз но със загубеното време, материалите които трябва да се вземат ще стане дълга и широка. А и нямам подходящ магнитопровод.

 

Използване на готови трансформатори.

Разрових се из комет и си намерих това което ми трябва. Два трансформатора за анодното - INDEL TMB 60/003M/1 и по един за двете отопления - INDEL TS 40/017 и INDEL TS 8/10/1. Някакви впечатления от този производител?

Предимствата: Ще се ползват стандартни елементи. Ако се наложи промяна в някой параметър може да се смени съответния трансформатор, а не да се прави нов. Охлаждането ще е по добро мисля.

Недостатъците: Много желязо ще стане :)

А цената... 95 лева някъде.

Всякакви мнения които могат да наклонят везните са добре дошли. Също и по въпроса печатен срещу обемен монтаж. :wallbash:

 

Ей много писане стана :cheers2:

 

ПП Тези трансформатори с двете напрежения май ще са със средна точка. Няма да станат. Тогава ще трябва да обединя отопленията и да ползвам такива с по едно напрежение но за двойно по голям ток.

Редактирано от g_vayov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За 95 лева ще ти навият траф-слънце! Мрежовият е стандартен и няма секциониране. Най-много една екранираща намотка да ти врътнат върху първичната. Далаверка е отоплението да ти го направят наполовина, но с двойна бифилярна намотка. После връзваш началото на едната половина с края на другата и получаваш естествена средна точка на отоплението. Ще я ползваш да бориш брума.

 

Не стана ясно за китара или за hi-fi ще го ползваш усилвателя? Изходният траф не е лесен.

 

Платка или обемен? С обемния ще постигнеш по-лесно оптимизиране на връзките.

 

Що не питаш Ручо?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Hi-Fi е усилвателчето.

Говорих с Ручо, доста ми помогна. Той е за обемен монтаж и качествени изходни.

Изходните ще ги оставя за десерт. Имам едни железа (може би не особено подходящи но може да се експериментира) за тях както и описание как да ги секционирам за П магнитопровод.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля, че се обърках! От една страна - визия на инструментален усилвател, от друга - HI-FI усилвател със сериозно секционирани трансформатори (Ама няма налични трансформатори).

От още по-друга страна се пита за неща, които явно са обяснени вече от публикувалия статията автор (по-скоро авторизиран превод, защото си личи директното копиране на картинката със секционирането на трансформатора).

Та темата е малко замъглена. Потвърждение от втори источник ли се иска, хвалба ли се прави, търси се може би някой да направи мрежов трансформатор ли...

 

Губи ми се идеята на темата. Може би едно по-сериозно обосноваване на същността на темата ще е удачно. От заглавието се разбира едно, после нещата се объркват...

 

(Само да вметна, че не винаги е далаверка отоплителна намотка със среден край. Но това е въпрос, който трябва да реши този, който се е захванал с проекта.)

 

ПП. Никъде не става въпрос колко канален ще е усилвателя, т.е. Моно или Стерео? Все пак балансът на консумираните мощности може да се обърка, ако действителността е различна от приказките.

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да явно в опита си да дам повече информация постигнах точно обратното. Извинявам се за това.

Става въпрос за два канала, стерео.

Добре, ако се абстрахираме от горното, въпроса е следния.

Ще се ползват от отделни намотки: анодно напрежение, отопление за крайните лампи, отопление за предусилвателя и фазоинвертора. Същото за другия канал, общо 6.

Кое е по удачното решение? Използване на един трансформатор със 6 вторични намотки или няколко отделни трансформатора.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Без да съм специалист само от гледане на такива HI Fi усилватели в един друг форум а и от снимки на купешки такива стерео си личи от пръв поглед че хората ползват отделни захранващи и отделни изходящи трафове.От там нататък вече думата имат специалистите.Отделно от това от личен опит мога да споделя че за обемен монтаж ще видиш голям зор.В Република България турети няма ! Единственно ако имаш някой да ти прати от някаде другаде.А без тях ще е по почина ,,направи си сам,,.Все пак ти пожелавам успех.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако се прави стерео не винаги се прави отделно захранване на всеки канал.

Ако се прави усилвател с изключителни изисквания и скъпи елементи -да.

 

Изходните трансформатори са винаги отделни.

Колкото до "турети",ако имаш в предвид реглети тук има:

 

http://aattube.blogspot.com/search/label/CONNECTORS

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И друг път съм коментирал, че дали е печатна платка или обемен монтаж, зависи от способностите на този който прави нещата. И едното и другото си имат своите особености - положителни и отрицателни. Който може, ще го направи - и така, и иначе.

Истината е, че поради достъпността на компютрите и крадените програми, всеки си мисли, че може да проектира, да симулира... а бе, да се прави на специалист - затова и резултатите са калпави. И с музиката е същото (все пак сме в музикален форум, нали?)

Почти всички много скъпи и доказали качествата си апаратури и фирми работят с печатни платки. Да се изцепи някой с мнение, че е по-велик от тях, е просто недоразумение.

 

По въпроса за разделените мрежови захранвания - Да, по-добре е, но е и двойно по-скъпо решение.

 

Преди да се коментират тези неща се прави задание, което тук, (а и на друго място) не съществува. То е това, което определя позицията на устройството в стълбицата на ценностите - какви параметри се гонят, с какви възможности (финансови, технически, интелектуални...) се разполага, какви са ограниченията да се осъществи.

Елементарно е да има на какво да се стъпи, за да се препоръчва или отхвърля каквото и било.

 

До сега се знае само, че е някакъв мерак за HI-FI стерео усилвател, изпълнен с вакуумни лампи. С други думи игла в няколко купи сено.

 

Ако целта на темата е по аудиофела@!*#!стки да се пълни с приказки ( загатнато е в заглавието ), директно препоръчам да се затвори.

Нека да преминем сериозно към техническата част, да загърбим приказките "ала аудио дрън дрън" и да действаме по същество.

 

Ако не се знае как да се направи задание, нека да започнем с него, а после спрямо него да се изгражда останалото.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Valeri_pj имаше предвид стойки за обемен монтаж, които са характерни за западните инструментални усилватели от преди години. У нас наистина са по-разпространени "лайсни" или "реглети", макар че последното име се използва за секции на галетни превключватели или контактните системи на едновремешните ПТК (превключватели на телевизионни канали).

turrets.jpg010001287-big.jpg1805384975_342889f04e_b.jpg

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По въпроса за разделените мрежови захранвания - Да, по-добре е, но е и двойно по-скъпо решение.

Благодаря.

 

Преди да се коментират тези неща се прави задание, което тук, (а и на друго място) не съществува. То е това, което определя позицията на устройството в стълбицата на ценностите - какви параметри се гонят, с какви възможности (финансови, технически, интелектуални...) се разполага, какви са ограниченията да се осъществи.

Ако сложа на кантара всичко, плюсове, минуси... по-добре да си слушам "Студиото". Но ми се занимава. Преди години реставрирах една Мелодия 2 и след това пооставих лампите. Явно не съм се отървал от заразата.

Опитвам се да го направя максимално добре но без да излизам от границите на здравия разум.

Относно възможностите. Финансовите са ограничени но това ще доведе предимно до разтегляне във времето. Техническите, преди десетина че и малко повече години съм завършил "Промишлена електроника" в ТМЕ Христо Ботев, Ботевград. С приличен успех, а и до сега работата ми поне донякъде е била свързана със специалността. Интелектуални, да кажем средно тъп.

 

Ако целта на темата е по аудиофела@!*#!стки да се пълни с приказки ( загатнато е в заглавието ), директно препоръчам да се затвори.

Нека да преминем сериозно към техническата част, да загърбим приказките "ала аудио дрън дрън" и да действаме по същество.

Не е това целта. Ако исках да разтягаме лукуми нямаше да питам тук.

 

Просто исках да се изяснят тези неща преди темата да иде в небитието.

 

С уважение,

Галин Вайов

Редактирано от g_vayov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Давай младеж.

Предложената схема е добра,а и човека който я предлага

буди уважение.Ако намеря време ще ти покажа снимки с негови работи,че сега съм на път.

По добре е да имаме приятни занимавки отколкото да си губим време с глупости.

Пък,който иска ще помага.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Де да ставаше само с искане, ама май трябва и можене!

 

^^Не забравяй, че няма да се мине без идеологически сблъсъци на полето на звукотехниката. Това, което си чул от едни хора, не винаги е това, което ще чуеш от други!

Що се отнася до това дали си средно тъп, нека други да коментират. Мисля, че за разлика от мнозина, имаш потенциал, което личи от постовете ти "на друго място". Знанията и логиката на мислене обаче, са различни неща.

 

Галине, не пишеш нищо за задание?

Ако вече си си изградил възглед кое как да бъде, поне го сподели.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Eто обещаните снимки.

Могат да послужат за нагледен материал,как се подреждат елементите отдолу.

 

http://bgaudioclub.org/gallery/albums/user...H5SPPBottom.jpg

 

http://bgaudioclub.org/gallery/albums/user...300B_Inside.jpg

 

http://bgaudioclub.org/gallery/albums/user...4/GR_Bottom.JPG

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен много красиво , но за китарна глава /която поема вибрациите от колоната под нея/ тея спойки вурху телове ще се разпаднат в процеса на работа ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.